Rodinné drama Medvěd je jedním z nejlepších filmových počinů z prostředí profesionální kuchyně poslední dekády. Osmidílný originální seriál z produkce FX/Hulu, který sleduje talentovaného, vyhořelého kuchaře v chicagské jídelně, je inspirativním spojením krásného gurmánského filmu a delirické sondy do světa provinční gastronomie.
O složitý příběh nejde, nic komplikovaného nečekejte: ztracený syn se vrací, aby zachránil rodinný podnik i sebe. Ovšem provedení je zde vším. Sedm ostrých půlhodin a 45minutové finále, bezchybné herecké výkony, skvělá režie a úsporný scénář dělají z tohoto seriálu něco skutečně výjimečného.
Parta hic
Carmen "Carmy" Berzatto (Jeremy Allen White ve své první a pro kariéru jistě zásadní hlavní televizní roli) je mladý šéfkuchař Eleven Madison Park (New York), který se po sebevraždě svého bratra Michaela vrátil do rodného Chicaga, aby vedl rodinný sendvičový podnik The Original Beef of Chicagoland. Zesnulý bratr Michael odkázal Carmymu nejen zadlužený podnik s vybuchujícími záchody, výpadky proudu, zásadními hygienickými prohřešky a agresivními zákazníky, ale také pestrou partičku zaměstnanců, která si v podniku vytvořila vlastní mikroklima. Patří mezi ně Michaelův nejlepší přítel Richie (Ebon Moss-Bachrach) - sebestředný kretén s egem King Konga, milý a hodný pekař Marcus (Lionel Boyce) a bojovná veteránka Tina (Liza Colón-Zayas) - podnikový inventář, která zde pracuje déle než 25 let. Jediným Carmyho novým zaměstnancem je ambiciózní pomocná kuchařka Sydney (Ayo Edebiri), která čerstvě absolvovala Culinary Institute of America a jako jediná obdivuje a chápe Carmyho talent a pověst špičkové šéfkuchaře.
Studie mezilidských vztahů v pohostinství
Systém týmu a vlastně celého podniku je vratká konstrukce, kterou drží pohromadě naděje lepších tržeb, všelidový umělec a údržbář Neil Fak (Matty Matheson) a modré náplasti. Carmy a Sydney se snaží do nekončícího chaosu vnést řád a zúročit jejich schopnosti, kdežto Richie se brání změnám všemi prostředky. Zčásti z vrozené lenosti, ale také z loajality k Michaelovi, jehož ztrátu oplakává téměř stejně jako Carmy. Medvěd je mimo jiné o rodinných vztazích a o tom, že i nekonečné přátelství by mělo mít své hranice. Seriál přesně popisuje, jak je těžké v rodinném podniku prosadit sebemenší změnu, novinku, a že rozkopat někomu hračky může mít za následek nevratné narušení dlouholetých vztahů. Součástí geniality tohoto seriálu je, že Carmyho netrápí jeho vlastní genialita. Jistě, trápí ho zármutek a - jak pomalu odhalujeme jeho a Michaelův příběh, který je plně odhalen až v závěrečném sedmiminutovém monologu - i pocit viny. Ale jeho genialita je zvládnutá a kontrolovaná. Nevyužívá jí k tomu, aby ukazoval zbytnělé ego, ospravedlňoval výpady vůči podřízeným nebo dělal jiné narcistické věci, o nichž jsme si zvykli věřit, že jsou přirozenými výplody velkého nadání. Nikdy neztrácí ze zřetele námahu spojenou nejen s vyděláváním si na živobytí, ale také s tím, aby byl fungujícím, napůl slušným člověkem.
Džíny v troubě a Tomáš Jilík v epizodní roli
Přes veškerou zběsilost a nespisovnost seriál pečlivě vyvažuje skvělý černý humor a dojemnost, zoufalství a vášeň, aby se nikdy nestal ani příliš trpkým, ani příliš sladkým. Hvězdný výkon Jeremy Allen Whitea je podpořen skvělým hereckým ansámblem, a každá, byť epizodní, role je nezapomenutelná. V jádru jde o drama z prostředí práce a rodiny, ale jak už název napovídá, Medvěd je ukázkou mužské pýchy, agrese a prchlivosti. Přenáší však i jistou dávku náklonnosti a empatie ke svým roztrpčeným a zarmouceným postavám, jejichž mdlé hovězí vyvažují občasné momenty nečekané citové upřímnosti.
Medvěd je půlhodinová flákota, nálož s občasnými okamžiky klidu, které vám dají najevo, kolik práce bylo vynaloženo, abyste se mohli pořádně nadlábnout. Je to seriál, který tvůrce Christopher Storer a spoluscenáristka Joanna Calo pečlivě odblanili, vykostili, povařili, zredukovali, vyvážili a nakonec dotáhli k dokonalosti. Doporučujeme servírovat v originále a se sluchátky na uších, zvuk kuchyně je totiž geniální. Dobrou chuť!