Desserto – vaše křeslo může být vegan, přitom z kůže

Desserto – vaše křeslo může být vegan, přitom z kůže

Redakce Redakce foto: se svolením Desserto

A nejenom křeslo. Mexický brand Desserto produkuje kůži z kaktusů, a z ní pak luxusní dámské kabelky, interiéry pro BMW, designové oblečení nebo třeba rukavice pro boxery.

Opuncie, chcete-li nopál, tedy rostlina z čeledi kaktusovitých, jak by řekl naučný slovník, je základem pro výrobky mexické značky Desserto. Ta je významným a hojně oceňovaným brandem (má například několik prestižních PETA Award, tedy People for the Ethical Treatment of Animals), zaměřující se na výrobu ekologické kůže a výrobků z nich.

Gauče, křesla, dámské oblečení, kabelky, boty, doplňky a třeba i první veganské rukavice pro boxery. I tyto částečně biologicky odbouratelné rukavice jsou také krokem k větší udržitelnosti. „Existuje mylná představa, že tradiční boxerské rukavice z hovězí kůže jsou ideální rukavice. A my se to snažíme změnit," řekl Imran Jawaid, zakladatel a generální ředitel společnosti Sanabul, v rozhovoru pro Green Matters. „Od prvního dne jsme vždy používali materiály, které nebyly vyrobeny ze zvířat, a to je pro nás docela dobrý výchozí bod, ale rozhodně ještě nejsme ani zdaleka tak daleko, jak bychom chtěli být. Syntetické materiály mají mnohem nižší uhlíkovou stopu než materiály na zvířecí bázi, ale nejsou ideálním řešením, protože některé z nich se vyrábějí z vedlejších produktů ropy… Naším cílem bylo najít udržitelnější materiál."

Zájem o kaktusy po celém světě všeobecně roste, přičemž zvláštní pozornost je věnována právě nopálu (Opuntia ficus-indica), a to díky jeho jedinečným vlastnostem – nemá problém růst v suchu, při vysokých teplotách ani v nekvalitní půdě. Nopál je doslova schopen růst na půdě, kde se jiným plodinám nedaří. V mnoha zemích jej lze využít k obnově degradované půdy, je to jediná plodina, které lze důvěřovat tam, kde všechny ostatní selhaly. Tato rostlina je tak trochu zázrakem přírody. Pěstování nopálu vzniklo v Mexiku, které je dodnes hlavním producentem a spotřebitelem na světě. Zvyšování počtu nopálových plantáží může být strategií, jak zmírnit hromadění CO2 v atmosféře. Nopálové plantáže lze využít jako zásobárnu vody a uhlíku v suchých a polosuchých oblastech s nestálým klimatem. A podobnou plantáž má i Desserto.

„Na farmě jsme nekáceli žádné stromy, naopak, protože vysazujeme původní kaktusy z regionu, plantáže odpovídají biodiverzitě a mísí se s divokou flórou. Protože jsou naše plantáže plně ekologické, nedochází k poškozování biodiverzity, a také naše přírodní techniky stimulují mikroflóru a mikrofaunu v půdě, která se udržuje bez poškození, a divoká fauna, jako jsou jestřábi, zde nachází příznivé prostředí s potravou.,“ vysvětlují zástupci brandu.

„V rámci ranče po odřezání zralých listů je sušíme pod sluncem po dobu tří dnů, dokud nedosáhneme přesné úrovně vlhkosti, o kterou usilujeme. Při tomto procesu sušení se tedy nespotřebovává žádná další energie. Poté tuto organickou surovinu zpracováváme, aby se stala součástí naší patentované receptury, která nám umožňuje vyrábět Desserto.  Ranč je plně ekologický, takže se nepoužívají žádné herbicidy ani pesticidy. Veškerá zbývající organická surovina z kaktusů, která se nepoužije v našem procesu, se vyváží a prodává v národním potravinářském průmyslu.“

Zakladatelé brandu jsou Adrián López Velarde a Marte Cázarez, oba z Mexika. Nápad vznikl poté, co oba pracovali v nábytkářském, automobilovém a módním průmyslu, kde zjistili, že problém znečištění životního prostředí je velmi závažný. Společně postupně vyvinuli veganskou alternativu kůže s cílem vytvořit alternativu ke zvířecí kůži, kterou poprvé a úspěšně představili v říjnu 2019 v italském Miláně. Zakladatelům trvalo dva roky, než konečně mohli dokončit a představit materiál na bázi kaktusu jako alternativu kůže, které obchodní název je Desserto® a ve srovnání se zvířecí nebo syntetickou kůží má bez problémů konkurenceschopné vlastnosti, jako je udržitelnost, odolnost či estetika.

Významným krokem pro celosvětové vzdělávání v oblasti potravin je jmenování známého švýcarského šéfkuchaře Daniela Humma velvyslancem dobré vůle Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO)...
Někteří špičkoví šéfkuchaři v rámci snahy o větší udržitelnost využívají hovězí maso ze starých dojnic. Pro chovatele je však podpora tohoto produktu zatím ekonomicky nevýhodná.
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních...
Izraelská biotechnologická společnost Steakholder Foods, lídr v oblasti uměle kultivovaného masa a technologie 3D bioprintingu, představuje první 3D tištěné krevety na rostlinné bázi na světě.
Inovátor v oblasti steaků z kultivovaného hovězího masa, společnost Aleph Farms, rozšiřuje svou produktovou řadu o unikátní platformu pro výrobu kolagenu na buněčné bázi. Patentovaný kultivovaný...
Když Jim Anderson a jeho žena Samantha otevřeli v Essexu veganskou restauraci Oak Tree, hrdě se chlubili jejím rostlinným menu. Teď už ne. Slovo na "V" se stalo takovým terčem nadávek, že ho ze...
Kebab po vegansku. Firmy The Vegetarian Butcher a Düzgün Food Group uvedli na trh první špíz na kebab vyrobený čistě na rostlinné bázi. Je určený především pro gastro.
Projev na udílení Oscarů i investice do veganských produktů. Zde je 10 způsobů, jak Leonardo DiCaprio každý den zachraňuje planetu.
Když Veronica Fil poprvé ochutnala sýr z květáku a konopí, který vytvořil její manžel, šéfkuchař Shaun Quade, řekla: „Uvědomuješ si, co jsi udělal? Tohle by mohlo být obrovské.“ Měla pravdu....