3 hvězdy Michelin a kuře z laboratoře

3 hvězdy Michelin a kuře z laboratoře

Redakce Redakce foto: Foto: Archiv Jordan Wise

První americká šéfkuchařka se třemi hvězdami od Michelin Guide, Dominique Crenn, chystá na menu své sanfranciské restaurace Atelier Crenn zařadit laboratorně vypěstované kuřecí maso. Masa z běžné porážky vyřadila už v roce 2018.

Po té, co jako první americká šéfkuchařka získala tři hvězdy od Michelin Guide, míří Dominique Crenn k dalšímu prvenství. Její restaurace Atelier Crenn bude jako první takto oceněná nabízet svým hostům kultivované kuřecí maso, tedy maso z buněk. Navázala proto spolupráci se společností UPSIDE Foods, dříve známou jako Memphis Meats. V rámci tohoto partnerství bude Crenn poskytovat společnosti UPSIDE kulinářské poradenství, vyvíjet pro ně recepty a po posouzení regulačními orgány má v plánu šéfkuchařka kultivované kuřecí od společnosti UPSIDE podávat také ve své restauraci Atelier Crenn, kde se mimochodem od roku 2018 maso nepodává.

„Když jsem poprvé ochutnala kuře od UPSIDE, řekla jsem si, že je to přesně ono. Tohle je budoucnost jídla. Vzhled, vůně a propečení… UPSIDE Chicken je prostě vynikající," řekla Dominique Crenn pro magazín VegNews. „Lidé se konečně v tomto ohledu probouzejí a začínají si uvědomovat stinné stránky konvenční produkce masa, což mě před několika lety vedlo k tomu, že jsem maso z jídelníčku vyřadila."

V roce 2018 Crenn oficiálně oznámila, že ve všech třech svých restauracích přestane podávat maso, s výjimkou mořských plodů. Rozhodla se tak postavit proti negativnímu vlivu živočišné výroby na změnu klimatu a vytvořit precedens pro ostatní šéfkuchaře. Jakmile společnost UPSIDE získá souhlas vládních regulačních orgánů, vrátí známá šéfkuchařka maso na menu Atelieru Crenn. Bude to už ale jiné maso, bude se totiž v laboratoři vyrábět bez nutnosti porážet zvířata a poškozovat životní prostředí.

„Šéfkuchaři musí dalším lidem ukazovat tento uvědomělý proces výběru produktů," vysvětluje Crenn. „Jsem nadšená ze spolupráce s UPSIDE Foods a těším se, že do Atelieru Crenn opět přineseme maso, které bude chutné a všeobecně lepší pro svět."

Společnost UPSIDE založila kardioložka Uma Valetiová ve snaze narušit tradiční zemědělství. I proto navázala partnerství s Dominique Crenn. Ta je sama, jakožto šéfkuchařka, tvůrcem změn, proto bylo toto partnerství dalším přirozeným krokem. „Dlouhodobě obdivuji nadšení Dominique pro udržitelnost. Je neúnavná, přitom u svých jídel nedělá kompromisy v chuti nebo kreativitě. Je nám ctí, že se k nám připojila šéfkuchařka takového kalibru právě v této fázi, kdy se připravujeme na světovou premiéru kuřecího masa UPSIDE," řekla pro MAGAZIN Valetiová. „Je to vizionářka, která ví, že budoucnost jídla spočívá ve vytváření a posilování udržitelnějšího globálního potravinového systému." UPSIDE má po všech schváleních úřady v plánu navázat spolupráci s dalšími restauracemi a šéfkuchaři po celém světě. Hodlá také své kultivované maso nabízet zákazníkům skrze běžné prodejní kanály.

Startupy, zabývající se buněčným zemědělstvím, po celém světě pracují na obnově skutečného masa v laboratorních podmínkách, čímž šetří jak životy samotných zvířat, tak i zdroje potřebné k jejich chovu. Od steaku po humra - startupy už ukázaly, že pěstování živočišného masa z buněk je nejen možné, ale je to cesta vpřed, která by mohla zásadně změnit způsob výroby potravin k lepšímu a morálnějšímu.

Přestože vznikající odvětví má mnoho možností, v současné době je Singapur zatím jedinou zemí na světě, která udělila regulativní povolení pro pěstování kultivovaného masa. Koncem loňského roku získal kalifornský startup Eat Just, známý především díky své veganské vaječné náhražce JUST Egg, regulační povolení pro své kultivované kuřecí maso v Singapuru. Singapurská potravinářská agentura (SFA) po důkladném testování, dokumentaci a přezkoumání schválila prodej jejich kuřecího masa na buněčné bázi, které se prodává pod značkou GOOD Meat.

Odhaduje se, že na světě je každoročně chováno asi 50 miliard kuřat. Právě kuřata jsou označována za nejzneužívanější hospodářské zvíře. Znamená to, že každý den je poraženo více než 130 milionů kuřat. Většina kuřat je chována ve špatných podmínkách, které vytvářejí živnou půdu pro nové zoonózy. Tyto podmínky nejenže představují nebezpečí pro lidské zdraví v rozsahu, který by se mohl rovnat současné pandemii COVID-19, ale existence rozšířených nemocí mezi v klecích stísněnými ptáky vyžaduje používání antibiotik, což vede k rezistenci lidí vůči antibiotikům.

Společnost Diageo uvedla na trh vůbec první z 90 % papírovou lahev Johnnie Walker Black Label v rámci exkluzivního zkušebního provozu v baru Johnnie Walker Princes Street v Edinburghu. Tato...
Když poprvé otevřel své brány Mr. Charlie's, vyvolal tento rostlinný řetězec rychlého občerstvení okamžitě velký zájem. TikTokeři začali nové a neotřelé zařízení nazývat „veganský McDonald's“ a tato...
Významným krokem pro celosvětové vzdělávání v oblasti potravin je jmenování známého švýcarského šéfkuchaře Daniela Humma velvyslancem dobré vůle Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO)...
Někteří špičkoví šéfkuchaři v rámci snahy o větší udržitelnost využívají hovězí maso ze starých dojnic. Pro chovatele je však podpora tohoto produktu zatím ekonomicky nevýhodná.
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních...
Izraelská biotechnologická společnost Steakholder Foods, lídr v oblasti uměle kultivovaného masa a technologie 3D bioprintingu, představuje první 3D tištěné krevety na rostlinné bázi na světě.
Inovátor v oblasti steaků z kultivovaného hovězího masa, společnost Aleph Farms, rozšiřuje svou produktovou řadu o unikátní platformu pro výrobu kolagenu na buněčné bázi. Patentovaný kultivovaný...
Když Jim Anderson a jeho žena Samantha otevřeli v Essexu veganskou restauraci Oak Tree, hrdě se chlubili jejím rostlinným menu. Teď už ne. Slovo na "V" se stalo takovým terčem nadávek, že ho ze...
Kebab po vegansku. Firmy The Vegetarian Butcher a Düzgün Food Group uvedli na trh první špíz na kebab vyrobený čistě na rostlinné bázi. Je určený především pro gastro.