Bene Meat Technologies pracuje na technologii pro výrobu kultivovaného masa. Cílem jsou stejné vlastnosti jako u masa z živých zvířat. „Je to odpověď na etické, ekologické a zdravotní výzvy související s konvenčními velkochovy zvířat,“ říkají výrobci.
Společnosti Bene Meat Technologies se již podařilo vyvinout první vzorky svalových buněk vyprodukovaných v laboratorním prostředí v ČR, čímž dosáhla prvního milníku na cestě ke kultivovanému masu. Jedná se o maso, zahrnující svalové buňky, tukové buňky, pojivové tkáně, krev a další složky, produkované kultivací zvířecích buněk, nikoli porážkou živého zvířete.
Lidé, kteří odmítají maso, se obracejí k jeho rostlinným náhražkám. Ty zažívají boom. Kultivované maso však není náhražkou masa, ale jeho plnohodnotnou alternativou. V každém ohledu je funkční odpovědí na etické, ekologické a zdravotní výhrady stále většího množství lidí ve vyspělých zemích vůči produkci masa v konvenčních chovech.
„Vyvíjíme technologii k výrobě plnohodnotné alternativy masa. Alternativy zdravější, kontrolované a kontrolovatelné. Proč nahradit maso, když můžeme nahradit zvířata, která jsou dnes kvůli masu chována v nevyhovujících podmínkách a umírají ve stresu?“ ptá se Roman Kříž, předseda představenstva Bene Meat Technologies.
Kultivované maso vyrobené množením živočišných buněk v laboratorních podmínkách bude energeticky, chuťově a strukturou vláken identické s masem z živých zvířat. Nebude obsahovat medicínská rezidua (antibiotika, antiparazitika, aditiva) podávaná v konvenčních chovech a nebudou kvůli němu umírat zvířata.
„Jde o to, kdo jako první představí takovou technologii, která dokáže vyrobit kultivované maso za cenu srovnatelnou s náklady v konvenčních chovech. V tu chvíli bude pro producenty masových výrobků i spotřebitele eticky i ekonomicky přijatelnější odebírat a konzumovat kultivované maso. Podle mě se tak stane v řádu několika let,“ odhaduje Roman Kříž.
Firma Bene Meat Technologies je zatím jediný český startup zaměřený na vývoj kultivovaného masa, který spolupracuje s renomovanými vědeckými institucemi v České republice i v rámci Evropské unie. Významnou roli tohoto biotechnologického oboru potvrzují i masivní celosvětové investice mířící do startupů zabývajících se vývojem těchto technologií.