Dvouakrová vertikální farma řízená umělou inteligencí a roboty využije o 99 % méně půdy. I mimosezónní rostliny lze pěstovat v blízkosti domovů, s minimální či žádnou uhlíkovou stopou z dopravy.
Trend spěje k tomu, že podle odhadů by nás v průběhu 30 následujících let mělo žít téměř 70 % ve městech. Jak ale budeme produkovat potravu, abychom uspokojili rostoucí hladovou populaci, která se tu postupně koncentruje?
Vertikální zemědělství se jeví jako zásadní nástroj naší gastrobudoucnosti – bez masivní uhlíkové stopy. Tu totiž zanechává rostoucí přeprava ze vzdálených farem.
Technologický start-up Plenty z amerického San Franciska je momentálně jakýmsi headlinerem právě technologie vertikálního zemědělství. Farma této společnosti produkuje takové množství rostlin, které by odpovídalo 720 akrům zemědělské půdy. Point je v tom, že oni to dělají na dvou akrech „vertikálního pole“. Podle propočtů to znamená, že na jeden akr je to 400krát více jídla, než u běžné farmy.
Kromě toho je na celé věci působivý i fakt, že vertikální farmu „obdělávají“ roboti a řídí ji umělá inteligence.
Co přesně může AI udělat pro zemědělství budoucnosti? Mnoho progresivních farem využívá technologie k monitorování spotřeby vody, světla či teploty prostředí, kde se rostliny pěstují. Jak se ale spolupráce s umělou inteligencí posouvá kupředu, učíme se spolu s ní, jak pěstovat plodiny rychleji a v lepší kvalitě. Na jednu stranu to může být dobrou volbou pro samotné produkty, na druhou stranu jde samozřejmě i o efektivitu, což pomáhá šetřit zdroje. Oborníci ve společnosti Plenty odhadují, že kombinace nových technologií umožňuje využívat až o 99 % méně půdy a až o 95 % méně vody.
Start-up prohlašuje, že jejich nové technologie nabízí možnost pěstovat rostliny bez použití pesticidů a samozřejmě bez rizik, které by sebou přinášely extrémní výkyvy počasí. I mimosezónní rostliny tak lze pěstovat v blízkosti domovů, s minimální či žádnou uhlíkovou stopou z dopravy. Technologie vertikálního zemědělství tedy nabízí kombinaci kvalitnějšího jídla s menší spotřebou zdrojů.
Nate Storey, jeden ze zakladatelů start-upu a vědecký pracovník, je přesvědčený o výhodách vertikálního zemědělství pro lidstvo. „Pokud jste národem na této planetě, vesměs musíte své potraviny dovážet. Tím se hodnota vašeho jídla samozřejmě mění. Musíme být ochotni zaplatit zcela jiné peníze, abychom se k potravinám z jiných států vůbec dostali. Co byste byli ale ochotni zaplatit za potravinovou nezávislost?“
Start-up hodlá své produkty v brzké době nabídnout do 430 prodejen po celé Kalifornii. Zároveň doufá, že vytvoří více vertikálních farem doma i mimo Kalifornii. Investice ve výši 400 milionů dolarů, které do společnosti investovaly osobnosti jako Jeff Bezos (Amazon) nebo Eric Schmidt (Google), předznamenávají, že v blízké budoucnosti můžeme očekávat více vertikálních farem.