Sýr z upcyklovaného květáku a konopí je konečně na trhu

Sýr z upcyklovaného květáku a konopí je konečně na trhu

Redakce Redakce foto: se svolením Grounded

Když Veronica Fil poprvé ochutnala sýr z květáku a konopí, který vytvořil její manžel, šéfkuchař Shaun Quade, řekla: „Uvědomuješ si, co jsi udělal? Tohle by mohlo být obrovské.“ Měla pravdu. Inovativní produkt, který loni vznikl v Shaunově restauraci v Austrálii, se přes New York dostal do Los Angeles. Tam se v dubnu v předprodej tyto sýry vyprodaly během tří minut.

V USA je sice již k dispozici spousta sýrových alternativ, výrobek společnosti Grounded je ale jiný. Jedinečná patentovaná kombinace upcyklovaného květáku a konopí překonává problémy, se kterými se potýkají jiné značky v oblasti nákladů a udržitelnosti (řemeslné sýry na bázi ořechů) a nízké nutriční hodnoty (značky na bázi kokosového oleje).

Shaun Quade uvedl, že při vývoji receptur záměrně zvolil odlišný přístup a snažil se vytvořit něco zcela nového a jedinečného. Výsledkem jsou sýry, které jsou nejen veganské a vhodné pro keto, ale neobsahují ani kasein, ořechy, sóju, lepek a GMO, a naopak mají vysoký obsah bílkovin, omega 3 a 6 a také vápníku.

 

Společnost Grounded se od počátku zaměřuje na přesvědčování flexitariánů, aby přešli od mléčných výrobků. Věděla, že pokud chce uspět, musí přesvědčivě napodobit chuť, strukturu a návykovost běžných sýrů. Klíčem se ukázala být fermentace, která značce umožnila "nově představit smyslový zážitek z konzumace sýra". Když však jde o to, přesvědčit masy, klíčovým faktorem je také cena. Aby zůstala dostupná co největšímu počtu lidí, snaží se společnost Grounded udržet nízké ceny. Sýry budou k dostání v baleních po 3 nebo 6 kusech na internetových stránkách společnosti za velmi přijatelné ceny.

Navzdory svému úspěchu společnost Grounded tvrdí, že mezinárodní expanze není v tuto chvíli v plánu. Startup se zavázal ke stoprocentně místním a nezávislým dodavatelským řetězcům a nebude expandovat, dokud to nebude možné udržitelným způsobem. „Sami nejsme vegani, ale uvědomujeme si, že kolem výroby mléčných výrobků jsou obrovské problémy s udržitelností,“ řekla generální ředitelka Veronica Fil. „Naším cílem je pomoci obyčejným lidem odklonit se od mléčných výrobků tím, že vytvoříme něco tak šíleně chutného, že se nebudete dvakrát rozmýšlet, jestli si to vyberete místo čedaru.“ 

Když poprvé otevřel své brány Mr. Charlies, vyvolal tento rostlinný řetězec rychlého občerstvení okamžitě velký zájem. TikTokeři začali nové a neotřelé zařízení nazývat „veganský McDonalds“ a tato...
Významným krokem pro celosvětové vzdělávání v oblasti potravin je jmenování známého švýcarského šéfkuchaře Daniela Humma velvyslancem dobré vůle Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO)...
Někteří špičkoví šéfkuchaři v rámci snahy o větší udržitelnost využívají hovězí maso ze starých dojnic. Pro chovatele je však podpora tohoto produktu zatím ekonomicky nevýhodná.
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních...
Izraelská biotechnologická společnost Steakholder Foods, lídr v oblasti uměle kultivovaného masa a technologie 3D bioprintingu, představuje první 3D tištěné krevety na rostlinné bázi na světě.
Inovátor v oblasti steaků z kultivovaného hovězího masa, společnost Aleph Farms, rozšiřuje svou produktovou řadu o unikátní platformu pro výrobu kolagenu na buněčné bázi. Patentovaný kultivovaný...
Když Jim Anderson a jeho žena Samantha otevřeli v Essexu veganskou restauraci Oak Tree, hrdě se chlubili jejím rostlinným menu. Teď už ne. Slovo na "V" se stalo takovým terčem nadávek, že ho ze...
Kebab po vegansku. Firmy The Vegetarian Butcher a Düzgün Food Group uvedli na trh první špíz na kebab vyrobený čistě na rostlinné bázi. Je určený především pro gastro.
Projev na udílení Oscarů i investice do veganských produktů. Zde je 10 způsobů, jak Leonardo DiCaprio každý den zachraňuje planetu.