Jde o úplně jiný styl, než jaký tu před lety předváděli Pavel Býček nebo Roman Paulus. Ale to neznamená, že je to špatně.
Na tuto informaci jsme čekali relativně dlouho a přišla na začátku března – restaurace ve slavném hotelu Alcron je opět otevřená. Hotel si pod sebe nově vzala síť butikových hotelů Almanac, která mimo Prahu provozuje hotely také ve Vídni a v Barceloně. A opřeli se do toho.
Foyer hotelu oproti verzi z minulých let zas tolik nepřekvapí, po stranách, ale příjemnou atmosféru navodí obrazy z novější tvorby mladé uznávané české malířky Lucie Jindrák-Skřivánkové. Původní malá restaurace vlevo, tedy ta, která se ve své době pyšnila hvězdou Michelin Guide, už dnes samostatně nefunguje a slouží spíš jako salonek. Jedna radost navíc tu ale zůstala – původní výzdoba stěn, kterou si pamatujeme z dob před rekonstrukcí, je tu pořád. Některé další části interiéru jsou repasované a díkybohu přiznané a ponechané. Byla by jich škoda.
Celá hlavní část směrem k původní restauraci La Rotonde je teď vizuálně otevřená, prosvětlená, moderně zařízená a působí osvěžujícím dojmem. A podobně svěží jsou i pokrmy, které v Alcronu nově připravuje Head Chef Eliška Hromková. Nová šéfkuchařka nás (mimo píseckou restauraci Malkus, pražský Výčep Korunní a samozřejmě Kalina Cuisine & Vins) zajímá především kvůli svému zahraničnímu angažmá. Dle dostupných informací pracovala v kodaňské jednohvězdě Kiin Kiin, zaměřující se na thajskou kuchyni a taky v německé jednohvězdě Ratsstuben, což je podle prestižního průvodce moderní hotelová restaurace v Severním Porýní-Vestfálsku. Neméně zajímavé bude, že do Alcronu přijela rovnou ze soukromého resortu na ostrově Manshausen za severním polárním kruhem, kde svoji činnost ukončila.
Menu, které Alcron aktuálně nabízí, je svěží a potěší hned na první pohled. Jako předkrmy jsme si objednali bramborovo-pórkový krém se zauzeným pórkem, nakládané houby shimeji, crumble ze žitného chleba a lichořeřišnice, druhý z předkrmů byl sestavený z carpaccia ze sumce, nakládané ředkve, čerstvé ředkve, kaviáru ze pstruha a citrónového gelu. U hlavních chodů padla volba na celer servírovaný s hlívou ústřičnou, nastrouhaným žloutkem, omáčkou a směsí bylinek, na místě zalévané zeleninovým jusem s pohankovým miso. Druhý z hlavních chodů byl před hostem doplněný omáčkou Bernaise se směsí bylinek, hlavní surovinou bylo špičaté zelí v BBQ úpravě, plněné pastinákovým pyré a potřené hnědým máslem. Předkrmy i hlavní jídla jsou lehká, chuťově vyladěná, na textury se tu nezapomnělo, vše chutné a s nápadem. V této chvíli se většina pokrmů jeví jako luxusní bistro styl, než aspirant na michelinskou hvězdu, ale jinak není co vytknout.
Skvělé jsou v novém Alcronu také dezerty, které by určitě nebylo dobré opomenout. Jak první dezert Tmavá čokoláda – rakytník – tonka – máslový crumble, tak druhý objednaný, tedy Topinambur – bílá čokoláda – lískové oříšky, jsou perfektní! A chválíme i velmi zajímavou selekci vín, včetně champagne! Je vidět, že zdejší sommelier se vyzná a rozhodně nesází na vína, která najdete „na každém rohu“. Příště se do vinného lístku rádi ponoříme mnohem více.
Tak trochu tajemstvím, které nejednoho potěší, je, že menu Alcron Restaurantu je v tuto chvíli jedno. To znamená, že i v poledne si můžete vybrat pokrmy, které se servírují večer. Ovšem za zajímavější cenu. Tříchodové menu v poledne vás bude stát 625 Kč, za dva chody zaplatíte 525 korun, což je skvělé. A tím nemáme na mysli pouze finanční stránku věci, ale i adresu a prestiž daného místa. Nová kuchyně tamní šéfky Elišky Hromkové je opravdu hodně zajímavá a těší nás, že v Praze podobnou gastronomii předvádí. Ať už na business lunch nebo na večeři, je Alcron velmi vhodným místem, kam musí každý gurmán v nejbližší době zajít. Znovuotevřená slavná restaurace je totiž povinnou zastávkou, zdejší kuchyně se vám za ní dobře odvděčí. Jsme velmi zvědaví na další menu místní šéfkuchařky. Rozhodně tu nejsme naposledy.