Enzo Ferrari by byl hrdý

Enzo Ferrari by byl hrdý

Michal Günsberger Michal Günsberger foto: Archiv redakce a restaurace

Villa Bisbini postavená ve druhé polovině sedmnáctého století, rodiště Adalgisy Bisbini - matky Enza Ferrariho, je povinnou zastávkou pro všechny, kteří se vydají objevovat gastronomické krásy regionu Emilia-Romagna. Usazena v krásné zahradě s mohutnými staletými stromy, vítá restaurace Mery Bistrot své hosty s otevřenou náručí.

A my jsme do té náruče rádi padli a nechali se unést jejím kouzlem. Rodina Bisbini patřila až do 19. století k nejbohatším v regionu a na výzdobě vily je to vidět. Krásné fresky, plastiky od nejznámějších umělců své doby a nadčasová úprava zahrady dávají jasně na srozuměnou, že dlaždice a cihly udržovaly rodině Bisbini déle než tři století slušný životní standard.

Vila sehrála také důležitou roli během druhé světové války, kdy se zde v létě 1944 zastavil transport s 262 ukradenými uměleckými předměty z galerií ve Florencii. Renesanční malby od Botticelliho, Michelangela, Donatella, Tiziana nebo Perugina zde před svou cestou do Brenneru čekaly několik měsíců na svůj další osud. Film „Monuments Men“ s Georgem Clooneym v jedné scéně věrně ztvárňuje bujarý večírek německých vojáků právě v této vile před Tizianovým obrazem Venuše.

Ale zanechme kultury, jdeme se najíst

A najíte se tu věru dobře. Pohledná hosteska a nepohledný vyhazovač vám dají na výběr, zda chcete sedět ve vile, před vilou nebo v parku, kde se právě rozjížděla slušná party za zvuků živé kapely a zpěvačky. Vybrali jsme si klidný stůl u vchodu do domu, ideální místo, odkud můžete pozorovat ostatní hosty a módní kreace místních Italek všech věkových i váhových kategorií.

Obsluha byla milá, rychlá a neuměla slovo anglicky. Možná nějaké slovo ano, ale nebylo to třeba prověřovat, my se s italským gastro názvoslovím dokážeme popasovat bez problémů. Menu nebylo obsáhlé, ani anglicky, ale co bylo důležité, vévodily mu lokální suroviny, domácí těstoviny, lanýže a především jednoduchost. Jako aperitiv, digestiv a na spláchnutí žízně jsme si objednali tři lahve Valdobbiadene DOCG – brut z místního vinařství Nani Rizzi a bylo opravdu skvělé (0,75l za 18 EUR). V ceně bylo i otevření, neplánovaná degustace (to se u šumivých vín často nevidí) a dolévání svépomocí.

Náš počáteční strach, že servis bude dlouhý, protože na zahradě bylo minimálně 150 osob, se nepotvrdil. Zahrada měla totiž vlastní bar a vkusně schovanou dokončovací kuchyni s grilem, takže k nám všechny chody doputovaly opravdu rychle, teplé a precizně naaranžované.

Primi, secondi, start!

Jako předkrm jsme zkusili pošírované vejce s náloží černého lanýže a omáčkou z Parmigiano D.O.P. Bianca Modenese, dále hřebenatky s grilovaným salátem, tatarákem z broskví a pistáciovou strouhankou. Jako třetí chod přišla na řadu grilovaná kachní játra s hráškovým krémem, třešněmi Vignola, balsamikovým octem a brioškou. Ta sice nedosahovala kvalit briošky od Radka Kašpárka z Fieldu, ale byla velmi dobrá. Ostatně na velmi vysoké úrovni bylo i několik druhů domácího pečiva, amouse bouche a porcelán, na kterém bylo vše servírováno. Ke každému chodu máte k dispozici lžíce na omáčky.

Na mezichod jsme vybrali místní passatelli, což jsou protlačované kroucené těstoviny ze strouhanky, vajec a parmezánu. Ty byly podávané jak jinak než s parmezánovou omáčkou a nemalou porcí černého letního lanýže. K hlavnímu chodu servírovali grilovanou chobotnici s bramborovou kaší, malinovým gelem, majonézou a lískovými oříšky. Následovala hovězí líčka dušená v Lambruscu s bramborovou kaší a karamelizovanými oříšky v balsamikovém octu.  

Dezerty na kartě nenajdete, takže jsme prověřili naši schopnost se domluvit s italskou servírkou mezinárodní znakovou řečí a nebylo čeho litovat. Teplý a čerstvý panettone chléb bez rozinek s oříškovou a pistáciovou zmrzlinou nebo dezert z maracuji byly důstojným zakončením této oslavy regionálních surovin a kuchařského umění. Zhruba v tomto okamžiku se mezi hosty objevila nevelká postava v rondonu s čepicí a rouškou a jala se ptát hostů, jak jim chutnalo. To ovšem neměla dělat, protože v našem případě to nemohlo dopadnout jinak, než návštěvou kuchyně.

Dámský pětiboj

Maricuta Hojda – velmi sympatická kuchařka – samouk, byla naší žádostí velmi potěšena a představila nám své království. Velmi prostorná, dobře vybavená kuchyň vypadala jako po výbuchu. Není se ani co divit, každý druhý kuchař by se šel po takto hektickém večeru oběsit. O to větší bylo naše překvapení, že vládne partě pěti mladých žen a jedné učnici. Pohledná mladá sous chef ovládala velmi dobře angličtinu a tak nám přeložila vše, co bylo třeba. Maricuta není vyučená v oboru, vše co umí, se naučila během své praxe po hotelech a restauracích v Itálii. Nevyhraňuje se pro jeden styl vaření, jejím hlavním cílem je vařit z čerstvých, lokálních surovin a s láskou. Což bylo vidět na první pohled. Ochotně nám představila každého ze svého týmu, ukázala nám suroviny a na cestu nás vybavila rýží na rizoto (7letou), lanýžovým olejem a úsměvem od ucha k uchu.

Tato neplánovaná zastávka na večeři v restauraci Mery Bistrot v Marano sul Panaro byla skvělou ukázkou toho, že i v malém městečku u Modeny lze provozovat skvělou gastronomii pro místní a bez turistů. Cena odpovídala úrovni podniku, účet pro čtyři osoby vyšel na 189 EUR včetně couvertu. A opět se potvrdilo moudro, které říkají rádi Němci, že italská kuchyně je podvod, když utrhnou ze zahrady to a pak tamto, a mají uvařeno. Kdežto oni musí to koleno vařit 5 hodin.

Tímto děkujeme Massimo Botturovi, že jsme opět nebyli vpuštěni dovnitř a mohli si užít skvělou večeři pod otevřeným italským nebem někde jinde.  

S populárním seriálem z prostředí gastronomie se to má asi jako s medvědy na Slovensku. Státní mafie rozkládá zemi a motivuje medvědy, aby odváděli pozornost veřejnosti. Náš Medvěd odvádí zase...
Třešničkou gastrotripu do New Yorku je rozhodně tento kulinářský chrám. Na newyorské adrese 11 Madison Avenue už od roku 1998 sídlí oceňovaný podnik Eleven Madison Park, který nepřestává udivovat....
Ti, kdo znají Hestona Blumenthala, nepochybně tuší, co je v nové dubajské restauraci čeká. Excentrický britský šéfkuchař, který se stal televizní superstar, je známý svými divokými (a někdy i...
První sérii seriálu Medvěd jsme popsali jako "inspirativní spojení krásného gurmánského filmu a delirické sondy do světa provinční gastronomie“. Ve druhé sérii zůstávají některé věci stejné:...
Pod tíhou všeobecného nadšení, že se v Praze otevřelo konečně nové "Króčko", jsme neodolali a podlehli tlaku marketingu, který má tato zavedená gastronomická skupina dotažený k dokonalosti. S...
Název podniku nejenže odpovídá svému umístění, adresou také navazuje na letitou tradici honitby Gold Eck. Ta byla zachycena na mapách už v 18. století. Nachází se prostě v rohu. Celé jihozápadní...
Rodinné drama Medvěd je jedním z nejlepších filmových počinů z prostředí profesionální kuchyně poslední dekády. Osmidílný originální seriál z produkce FX/Hulu, který sleduje talentovaného,...
Jde o úplně jiný styl, než jaký tu před lety předváděli Pavel Býček nebo Roman Paulus. Ale to neznamená, že je to špatně.
Stejně jako špičková zážitková restaurace Hawthorne, kde se odehrává většina děje, je i tato brutální filmová alegorie na elitářství (čti třídní boj) a myšlenkové pochody těch nejlepších šéfkuchařů...