Lublaň má svého MasterChefa na hradě

Lublaň má svého MasterChefa na hradě

Ján Chovanec Ján Chovanec foto: Dražen Štader

Není Hrad jako Grad. Díky restauraci Gostilna na Gradu se z hradních útrob nelifrují před zraky hostů žádné produkty černé kuchyně. Tento hradní podnik nese označení Bib Gourmand a to naprosto správně. Vede jí Luka Jezeršek, takový slovinský Radek Kašpárek.

Luka Jezeršek je členem gastronomického klanu, který kromě hradní lublaňské restaurace vede ještě další tři podniky a akademii vaření. Firma nabízí i vlastní selekci vín, slovinských masných produktů a nechybí ani catering. A právě cateringem to kdysi celé začalo, jak nám vysvětlil Luka v rozhovoru na kameru. Momentálně nejsilnější marketingovou zbraní je zřejmě skutečnost, že Luka už sedmou sezonu působí ve slovinské verzi reality show MasterChef – odtud paralela s Radkem Kašpárkem. Akorát se redakci nepodařilo v rozhovoru zjistit, jestli také rád turka p*čo. Ale třeba příště…

Zpátky do kuchyně lublaňského hradu. Máme pro vás rovnou dvě doporučení – rozhodně si udělejte včas rezervaci a až budete na místě, bez velkého přemýšlení si objednejte degustační menu. A navrch třetí rada – pokud bude volno, využijte posezení v rámci přední prosklené terasy hradního nádvoří. Všude kolem uvidíte dobře investované peníze z fondů EU. Slovinci elegancí často předběhnou kdejakého jiného člena Evropské unie a právě Lublaňský hrad je toho dobrým příkladem.

Předkrmy zmíněného degustačního menu nastavily laťku hodně vysoko. Křenová zmrzlina, která se podává k hovězímu jazyku, v kombinaci s čerstvou malinou byla až neskutečně TOP. Ve druhém případě zase dobře nasolený tuňák spolu s marinovanou ředkvičkou a odlehčený jogurtovou zmrzlinou doslova vybízel napít se suchého bílého vína. Mimochodem, a to se bude zřejmě opakovat v každé slovinské reportáži, Slovinci mají obrovské množství vynikajících vín a jsou na ně patřičně pyšní. Neskrývají je, nepochybují u nich, pokud chcete třeba champagne, nabídnou vám v první řadě slovinské perlivé víno připravené metodou sekundárního kvašení v láhvi, kde na kalech častokrát leželo déle než tři roky. Redakce VisitChef může zodpovědně prohlásit, že jsou to vína mnohdy navýsost skvělá.

Po studených předkrmech v Gostilně na Gradu servírují ještě jeden teplý v podobě domácích těstovin plněných cottage sýrem, na talíři kombinovaných s chutí krevet, sušených rajčat a marinované růžičkové kapusty.

Klasičtější kombinací se u hlavních jídel prezentují kachní prsa s pastinákovým pyré, ovšem zdárně doplněné o chutě bourbonu, vanilky a pomeranče. Skvělé jídlo, přesně na Bib-a. Ve druhém případně, tedy u mořského vlka s fenyklem, citrónovým pyré a kapary, mírně překvapí výraznější kyselé tóny pro Středoevropana u podobného jídla tak trochu netradiční, ale jinak je to celkově velmi dobře zvládnutý pokrm, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Ostatně, jako všechno z menu Gostilny na Gradu.

Ke klasice vás u degustace zpátky navrátí mandlový dortík s jogurtem a hroznovým želé, parádně podtržený sorbetem z lesního ovoce, závěr patří mučenkovému Crème brûlée s hodně zajímavou pohankovou zmrzlinou a čerstvým fíkem, který mimochodem z nějakého důvodu využívají ve Slovinsku snad ve všech lepších restauracích. Osvěžující, inspirativní, definitivně hodné další návštěvy.

Pokud plánujete návštěvu Lublaně, tak na tento hrad se rozhodně vyplatí zajít. Filosofie hradní kuchyně vás nepochybně potěší, a žaludek, zvyklý ze situací na Pražském hradě na nervové otřesy, naopak doslova pohladí a uspokojí.

Majitelé restaurací více než kdy jindy přemýšlejí o hudbě, která hraje z jejich reproduktorů. A někdy se obracejí na odborníky.
Mnozí z nás by v lednu rádi cestovali za příjemnějším klimatem, než nám střední Evropa na začátku roku nabízí. A právě rum je nápoj, který v sobě skrývá příběhy vzdálených tropických ostrovů,...
Začátkem příštího roku se vybrané podniky budou moci pochlubit jednou či více čepicemi – symbolem prestižního ocenění, které inspektoři francouzského průvodce udělují těm nejlépe hodnoceným...
Legenda vypráví, že před mnoha staletími přišla do údolí Cihuatán bohyně, která tamní půdu obdařila hojností a úrodností. Z její vůle údolí rozkvetlo do podoby úrodných polí s cukrovou třtinou a tou...
Ostrov Arran, známý také jako „Skotsko v kapesním vydání", nabízí rozmanitost krajiny i chuti. Toto místo se pyšní horami, plážemi a divokou přírodou. Mimo whisky je ideálním místem pro turistiku,...
Ročník 2013 byl pro oblast Champagne výjimečný svou pozdní sklizní, která připomíná události minulého století. I proto letos slavíme Vánoce s výjimečným champagne Amour de Deutz 2013.
Je to neuvěřitelné, ale skutečně je to už rok, co otevřela v Praze přímo na Staroměstském náměstí restaurace s příznačným názvem 420. Tvář a dobré jméno jí propůjčil jeden z nejrespektovanějších...
Pessione, malebná vesnice v oblasti Piemonte na severozápadě Itálie, je domovem jednoho z nejlegendárnějších jmen v historii výroby vína a nápojů. Casa Martini, centrum značky, která se proslavila...
Jeden z nejlepších hotelů Krkonoš, Aparthotel Svatý Vavřinec, nově otevřel Après-ski bar Grey Goose by Vavřinec. Toto místo nelze minout, naopak - budete se sem pro skvělé drinky často vracet!