Představte si, že byste mohli kouzelným proutkem odstranit až 95 procent všech obalových materiálů při distribuci alkoholu do restaurací, barů a hotelů. Zároveň ušetřit provozovatelům 5 až 15 procent nákladů. Říkáte si, že to není možné? Je, a možná bude brzy tato možnost realitou i v Česku.
Legislativa, která brání udržitelnému pokroku
Současná česká legislativa definuje spotřebitelské balení alkoholu o maximálním objemu jeden litr, což ve výsledku omezuje zavedení inovativních a ekologických řešení, jako jsou například ecoTOTE, tedy opakovaně použitelné skleněné nádoby o objemu 4,5 litru, vyvinuté firmou ecoSPIRITS.
Tato hranice prakticky znemožňuje využití cirkulárního modelu distribuce, který je již úspěšně zaveden v jiných zemích. Navrhovaná novela zákona by tuto hranici posunula na 5 litrů, ale výhradně ve skle a s jednocestným ventilem, který znemožňuje dolévání a tím eliminuje rizika spojená s pančováním alkoholu.
A právě pančování je jedním z klíčových argumentů pro změnu. Současný systém v Česku pančování alkoholu ošetřuje pouze papírovým kolkem s QR kódem s informací o zaplacené spotřební dani. Novela, připravovaná ve spolupráci s celním úřadem, by u spotřebitelských balení nad 1 litr přidala jednocestný ventil – bezpečnostní prvek, který dosud povinný není.
Navrhovaná změna nemá za úkol měnit současný systém – jejím cílem je pouze doplnit další úroveň bezpečnosti a umožnit rozběhnutí cirkulárního modelu, který by mohl přinést ekologické i ekonomické výhody.
To navíc koresponduje s programovým prohlášením české vlády, která se zavázala rozběhnout cirkulární ekonomiku. Zavedení systému ecoTOTE je přesně tímto případem – inovací, která propojuje ekologii, bezpečnost i podnikatelskou efektivitu.
Je zároveň důležité dodat, že se v případě ecoTOTE jedná o sklo, zatímco při známé kauze pančování metanolem před 12 lety byly používány plastové demižony, což je výrazný rozdíl z pohledu bezpečnosti i manipulace.
„Technologie ecoSPIRITS se dnes používají ve více než 30 zemích světa a ve třech tisícovkách barů nejen v Evropě. Mezi naše partnery patří TOP bary světa, oceněné prestižními žebříčky a průvodci. Jsme připraveni a věříme, že v dohledné době budeme svými technologiemi pomáhat posouvat vpřed i českou gastroscénu,“ vysvětluje Zdeněk Kaštánek, jeden z nejrespektovanějších barmanů světa a dnes také managing director ecoSpirits, který tuto společnost vede ze Spojených států. Firma působí nejen v USA, ale i v Evropě, Asii a Austrálii.
ecoTOTE už ve světě funguje
Systém ecoTOTE je již úspěšně zaveden v řadě zemí po celém světě. Ve Spojeném království se například osvědčil ve spolupráci s Hyde & Co Group, kde během dvou let vedl k eliminaci více než 4 000 kilogramů skleněného odpadu. V Austrálii a Singapuru je dnes běžnou součástí provozu luxusních hotelů a barů, které díky němu snižují svou uhlíkovou stopu a zároveň optimalizují provoz.
Také ve Spojených státech nabírá systém díky Zdeňkovi Kaštánkovi na obrátkách. Dalším zajímavým příkladem je Karibik, kde byl ecoTOTE nasazen ve spolupráci s Bacardi a Carnival Cruise Lines. Testování přímo na výletních lodích prokázalo, že systém dokáže nahradit tisíce skleněných lahví a přinést významné provozní i ekologické úspory.
Co je ecoTOTE?
EcoTOTE je inovativní opakovaně použitelný kontejner o objemu 4,5 litru, který slouží jako alternativa k jednorázovým lahvím. Každý ecoTOTE prochází v systému ecoPLANT důkladným procesem čištění a sterilizace, certifikovaným dle mezinárodních standardů i interních pravidel mnoha globálních značek, které již ecoSPIRITS formát používají. Tento uzavřený cyklus garantuje hygienu a kvalitu každého plnění. Proces vytváří uzavřený cirkulární systém distribuce, který výrazně přispívá k ekologickým a ekonomickým úsporám.
Díky tomuto modelu dochází k snížení uhlíkové stopy o 60–90 % a eliminuje až 95 % obalového odpadu. Kromě ekologických přínosů systém také pomáhá provozovatelům barů a restaurací ušetřit 5–15 % nákladů na obaly, skladování a manipulaci. Tento systém navíc šetří místo, čas i energii, což přináší další výhody pro podniky i životní prostředí.
Co z toho bude mít provozovatel baru?
Změna legislativy by přinesla jasné výhody pro každodenní provoz barů a restaurací. Prvním z nich by byla nižší cena za jednotku alkoholu, protože by se eliminovaly náklady na jednorázové obaly, což by vedlo ke snížení ceny za litr.
„Aktuálně jsou podmínky pro jakoukoli kreativitu v nápojové gastronomii velmi omezené, v porovnání s ostatními zeměmi jsme velmi pozadu. Je doslova nutné přebírat po vzoru vyspělejších trhů trendy a pravidla, jen tak budeme moci být opět konkurenceschopní,“ komentuje situaci v českém gastru Aleš Půta, majitel legendárního Hemingway baru.
Dále by došlo k eliminaci skleněného odpadu, což by znamenalo méně práce s odpadem a nižší poplatky za jeho likvidaci. Systém ecoTOTE také zjednodušuje skladování a manipulaci, protože nádoby jsou robustní, stohovatelné a navržené pro profesionální provoz. Další výhodou je bezpečnější provoz, díky jednocestnému ventilu, který znemožňuje dolévání jiného alkoholu a tím snižuje riziko podvodů.
„Pro nás je důležité sledovat nové trendy, držet krok se zbytkem světa a řídit náš podnik co nejvíce udržitelně. A pokud je to navíc spojené se snížením nákladů i množstvím odpadu, tak nám to přijde smysluplné,“ říká Martin Přibík, spolumajitel a jednatel destilérky GARAGE 22.
„Povolení větších a hlavně vratných lahví pro alkohol v barech a restauracích je za nás určitě prospěšné a platné. Tento systém tu funguje normálně u piva a nealka. Touto změnou ušetří všichni a to, při neustálém zvyšování spotřební daně, vítáme,“ komentuje situaci Petr Alexander z řemeslného lihovaru Landcraft.
Odpůrci a realita
Odpůrci novely argumentují rizikem zneužití většího balení, ale současná praxe je často ještě méně kontrolovatelná – běžně se v barech ponechávají otevřené lahve, které lze snadno dolévat.
„Nově vyjednaná varianta přidává možnost až pět litrů alkoholu ve skle, ale s jednocestným ventilem, který takovému dolévání zabrání. Současný zavedený systém zůstane netknutý, ale bude tu nová inovativní možnost, která bude bezpečná a zároveň otvírá možnosti spuštění cirkulárních řešení, které pomáhají jak ekologii, tak businessu. Znáte nějaký ekologický projekt, který přináší úsporu? Tento takový je. Není možné se stále odkazovat na situaci před 12 lety, technologie i společnost se o hodně posunuly. Je prostě potřeba jít dál a držet krok s ostatními zeměmi,“ říká Pavel Kaštánek, spoluiniciátor navrhované změny.
Modernizace českého gastra
Zatímco západní trhy už přecházejí na cirkulární modely distribuce, české gastro stále pracuje se systémem, který generuje tuny odpadu ročně. Schválení novely zákona o spotřebitelském balení by znamenalo skutečný krok vpřed – nejen pro životní prostředí, ale i pro efektivitu podnikání.
„Celá myšlenka konceptu ecoSPIRITS vznikla přímo na základě osobních zkušeností z provozů barů a distribučních společností. Dali jsme si za úkol přinést inovaci, která bude použitelná, nebude degradovat žádnou značku nápoje, přinese levnější řešení a také sníží odpad i uhlíkovou stopu gastroprůmyslu. Vše ošetřené moderní technologii tak, aby se vylepšila sledovatelnost každého ecoTOTE barelu,“ dodává Zdeněk Kaštánek z ecoSpirits.
Změna legislativy, která by povolila alkohol ve skle do pěti litrů a s jednocestným ventilem, představuje mnohem víc než jen technický detail. Je to zásadní krok směrem k ekologické revoluci v českém pohostinství, která by mohla změnit způsob, jakým barová a restaurační odvětví fungují. Tento krok umožní implementaci cirkulárních systémů, které přinesou ekologické i ekonomické výhody. Nejenže to povede ke snížení odpadu a emisí CO₂, ale také sníží provozní náklady, což je pro majitele podniků v dnešní době velmi důležité. Taková změna by vrátila Českou republiku na mapu moderní Evropy, kde už podobné inovace běžně fungují.
To potvrzuje i přímá zkušenost ze zahraničí. Celosvětově respektovaný barman, původně z Čech, dnes spolumajitel špičkového londýnského baru Tayēr + Elementary Alex Kratěna míní, že „nápojový průmysl nyní skutečně potřebuje inovace, aby se mohl vyvíjet. Potřebujeme nečekané impulzy, nové procesy, potřebujeme, aby do gastronomie vstupovala další odvětví průmyslu. Stimulovat nás bude nový trh stejně, jako nově nabyté znalosti. Standardy, podle kterých dnes fungujeme, byly kdysi inovací a nyní je potřeba je opět přehodnotit, abychom vytvořili udržitelnější budoucnost, dosáhli vyšších marží a vytvořili lepší zážitky pro naše hosty,“ dodává Kratěna.
ecoTOTE není pouze futuristická vize, ale funkční řešení, které již úspěšně funguje na trzích po celém světě – od Spojeného království a USA až po Austrálii a Singapur. Tento systém již dnes šetří tisíce kilogramů odpadu a přináší provozovatelům barů a restaurací významné úspory. S takovýmto modelem distribuce by Česká republika mohla učinit zásadní krok vpřed v oblasti udržitelnosti a efektivity. Tento cirkulární systém má nejen ekologický potenciál, ale také komerční výhody, které by pomohly českým podnikatelům čelit rostoucím nákladům a environmentálním výzvám.
Pokud budou povoleny pětilitrové obaly ve skle, otevře se cesta pro nové, udržitelné řešení, které může změnit budoucnost české gastronomie. EcoTOTE už není sci-fi, může se stát součástí našich barů a restaurací velmi brzy.