Pražský bar Forbína se během tří dubnových dnů stal dějištěm letošního semifinále prestižní barmanské soutěže World Class. Nešlo však jen o drinky – šlo o příběhy, emoce a techniku, která posouvá hranice současného bartendingu. Téma Industry Legends vyzvalo soutěžící k vytvoření dvou koktejlů inspirovaných barmanskou legendou – jednou z minulosti, druhou ze současnosti – s použitím ginu Tanqueray No. Ten. Výsledkem bylo dvanáct finalistů, kteří se nyní připravují na červnové národní finále.
Kreativita, storytelling a preciznost
Letošní ročník se od předchozích let lišil nejen kvalitou výkonů, ale i strukturou. Každý ze tří semifinálových dnů měl vlastní vítěze – čtyři barmani z každého dne postoupili dál. Změna dala vyniknout širšímu spektru stylů a přístupů. Porotci Michal Dojčák, vítěz slovenského World Class 2024, a Tomáš Ricciardi, zkušený barman poslední roky působící v Norsku, hodnotili nejen chuť, technické provedení a prezentaci, ale i hloubku vztahu k tématu, práci s emocí a napojenost na značku.
Kdo postoupil do finále?
Luca Cerqueglini z pražského baru Minus One přenesl porotu do světa, kde se střetává kreativita s disciplínou. Jeho koktejly byly inspirované dvěma výraznými postavami barmanského světa – legendárním Sashou Petraskem a inovativním Simonem Caporalem. Výsledkem bylo tematické zpracování s přesahem, které porotu zaujalo.
Peter Plieštik, který působí právě v hostitelském baru Forbína, zaujal porotu promyšleným vizuálním storytellingem. Jeho prezentace byla minimalistická, ale luxusní, a nesla jasné odkazy na ikonický Rainbow Room a styl francouzského barmana Nica de Sota.
Patrik Škamla z Becher’s Baru v Karlových Varech pracoval s kontrastem mezi tradicí a modernou. Jeden z jeho drinků byl poctou legendární barmance Adě Coleman, zatímco druhý – inovativní RE-Clover Club – spojoval malinu s bílou čokoládou a současným přístupem k mixologii.
Veronika Vybíralíková z pražského baru L’Fleur absolvovala svůj soutěžní debut ve velkém stylu. Zaujala citrusovou svěžestí a technikou reverzní sférifikace, zároveň však dokázala vytvořit silné pouto mezi drinkem a značkou Tanqueray.
Ben Boulton-Smith z Le Petit Beefbaru v hotelu W Prague představil velmi osobní příběh. Jeho koktejly byly inspirované vzpomínkami na otce a klasikou American Baru. Vynikající byla i technická stránka, například práce s klarifikací a důrazem na sezónní suroviny.
Eliška Hausnerová z libereckého baru Bylo, nebylo se nechala inspirovat tématem japonského EXPO 2025. Do svých drinků zakomponovala saké, chmel, broskev a čaj hojicha. Výsledkem byly chutě evokující dětské vzpomínky a citlivou atmosféru.
Bára Kulhánková z baru Brloh v Mělníku se ve své prezentaci zaměřila na silné osobní vazby. Jeden koktejl věnovala Adě Coleman, druhý svému barmanskému mentorovi. Mezi použitými ingrediencemi zaujala například fenyklová soda, limeta a vermut s absintem.
Honza Lukas z Café Datel v Českých Budějovicích povýšil pohostinnost na autentický zážitek. Jeho koktejl doprovázela růženínová dekorace a téma přátelství, přičemž samotný nápoj byl netradičním twistem na Martini s fíky a parmazánem.
Tomáš Gec, rovněž z Becher’s Baru, si pohrál s konceptem dvojí identity v jednom servírování. V jedné sklence spojil dva odlišné koktejly, které společně vytvářely jeden komplexní příběh inspirovaný slavným barem Splendide.
Matouš Boček z pražského baru Alma se opřel o moderní technologie. Využil vakuovou destilaci, ultrazvuk a další metody, ale nezapomněl ani na klasické symboly barové kultury, například paraplíčko – to v jeho podání dostalo nový význam jako nostalgický prvek.
Tomáš Horn, taktéž z Almy, se vydal opačnou cestou – ke zjednodušení. Jeho koktejl měl jen tři ingredience, ale díky fermentované rebarboře a jeřabinám měl výraznou chuťovou hloubku. Celkový dojem podtrhovala odvaha a preciznost.
Jana Lásková z mělnického Brlohu uchvátila porotu neobvyklou formou storytellingu. Využila tematiku duševního zdraví, kterou přenesla do svých drinků prostřednictvím karetní prezentace. Její inspirací byli mimo jiné Charles Schumann a Tim Etherington-Judge.
Co bude dál?
Finalisté obdrží nové zadání koncem dubna. Následovat bude společný Singleton Brunch s bývalými vítězi a přípravné období. Finále, které proběhne 4. – 5. června, slibuje vysokou laťku a náročnost, která má ověřit nejen dovednosti, ale i odolnost, nápaditost a schopnost reprezentovat Česko na světovém finále v Torontu.
„Letošní semifinále bylo napěchované kreativitou, emocemi a neotřelými nápady – každý den přinesl novou dávku inspirace,“ popisuje průběh soutěžních dní ambasador českého kola World Class Pavel Mandrla. „Bylo úžasné sledovat, s jakou energií a profesionalitou se barmani a barmanky letos prezentovali – barová scéna u nás má opravdu co nabídnout. Děkuji týmu baru Forbína za skvělé zázemí, porotcům za jejich náročnou, ale férovou práci a samozřejmě všem soutěžícím – posouváte hranice World Class dál. Už teď se těším na červnové finále a na to, kdo nakonec ponese české barvy do Toronta!“ dodává Pavel.
Prestižní World Class není jen soutěží. Je to platforma, která vzdělává, propojuje a inspiruje barmany po celém světě. A jak ukázalo semifinále ve Forbíně, česká barová scéna má rozhodně co nabídnout – a to jak v technické úrovni, tak ve schopnosti vyprávět skrze koktejl něco víc než jen chuť.