Jeho veličenstvo britský gin. Na návštěvě v Bombay Sapphire

Jeho veličenstvo britský gin. Na návštěvě v Bombay Sapphire

Ján Chovanec Ján Chovanec foto: VisitChef.com

Tak toto je ideální zážitek pro milovníky ginu! Adresa: Laverstoke Mill, necelých 100 kilometrů od Londýna. Gin: v modré láhvi – krásně suchý, voňavý Bombay Sapphire; průvodce: ambasador Sam Carter. Cíl: genialita ginu typu London Dry, koktejly a byliny.

Pokud jste milovníkem ginu a ginové kultury, přitom letíte třeba do Londýna a máte volný den, máme pro vás plán. Bombay Sapphire totiž nabízí několik variant tour po legendární destilerii. Naši skupinu, složenou z barmanů a dalších osobností gastronomie, přivítal osobně senior brand ambassador této značky, Sam Carter.

Britská ikona Bombay Sapphire gin se rodí v pozoruhodném komplexu, který tvoří kolekce klasických britských cihlových budov, na něž jsou napojené dva vzájemně se prolínající skleníky. Uvnitř skleníků se pěstují rostliny jako příklad „botanicals“ vybraných pro destilát. Originální skleníky pro destilérii vytvořil britský designér Thomas Heatherwick, který stojí například za projektem nákupního komplexu Coal Drops Yard v londýnském King's Cross.

Vše začíná v Bombay Bramble Clover Clubu, tedy přímo v elegantním baru uprostřed destilérky, kde náš průvodce Sam míchá koktejly a přitom představuje historii ginu i samotné značky. V průběhu přípravy drinků postupně bere do ruky lahve ginu, které jsou u nás známé, jako třeba klasický Bombay Sapphire London Dry, voňavý Bombay Sapphire Premier Cru Murcian Lemon či krásně citrusový Bombay Sapphire Sunset. Dojde ale i na lahve, na které v Česku běžně nenarazíte – Bombay Citron Pressé nebo Bombay Bramble. Každá z lahví ukrývá velmi osobitý destilát, chuťově plný a vyvážený.

Dotknout se cizokrajných rostlin

Destilerie, ve které se právě nacházíme, byla původně továrnou na papír a gin Bombay Sapphire se do objektu nastěhoval až v roce 1998. Svět už o něm věděl, znal komplexnost ginu díky „botanicals“, jako jsou jalovec (samozřejmě), andělika, lékořice, mandlové květy nebo pepř. „Na začátku bylo cílem vytvořit gin, který bude oslovovat širší publikum, nejen vyloženě ginové specialisty,“ vysvětluje náš průvodce Sam.

Psal se rok 2014, když k industriálním budovám přibyla neuvěřitelně atraktivní druhá část – dvojitý skleník od designéra Thomase Heatherwicka. Díky plánům zpřístupnit veřejnosti nejen gin, ale i samotnou palírnu, a nabídnout průvodcovské tour, byly do dvou impozantních skleníků vysazeny téměř všechny byliny, které se při výrobě různých variací Bombay Sapphire využívají.

Před skleníky ale zavítáme přímo do srdce celé destilérky, k destilačním kolonám, které jsou navrženy pro velké objemy a současně pro dodržení požadované vysoké kvality ginu. Jedním ze zásadních kroků celého procesu je takzvaná „vapour infusion“, tedy plynná infuze, někdy označována i za studenou. Tato technika spočívá v tom, že botanické ingredience nejsou vařeny, ale spíše se infuzují do alkoholu při nízkých teplotách. Tímto způsobem si zachovávají svou čerstvost a aroma, což vede k jemnějšímu a výraznějšímu chutnému profilu. Sam Carter nám přímo u kolony ukazuje soustavu košů, do kterých se jednotlivé botanicals vkládají a koše následně putují do destilačního kotle. Vše je kontrolováno moderní technologií, několik lidí celý proces pouze kontroluje prostřednictvím technologií.

Ekologická destilerie

Ve stejném roce, tedy roku 2014, destilérka otevřela návštěvnické centrum. V budově byla použita řada udržitelných technologií, včetně solárních panelů a ekologických materiálů. Důraz je kladen na minimalizaci ekologického dopadu výroby. I samotná vapour infusion je mnohem méně náročná na energie než u běžné výroby ginu.

„Budova je vybavena solárními panely, které pomáhají generovat obnovitelnou energii pro provoz destilérky. Destilerie má také systémy na opětovné využívání vody, což pomáhá minimalizovat její spotřebu a znečištění,“ vysvětluje náš průvodce při procházce komplexem.

Mimo to společnost dbá na udržitelnost více do detailu, například když se zaměřuje na spolupráci s farmáři a dodavateli, kteří pěstují botanické ingredience pro gin způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí. Některé suroviny, například jalovec z Toskánska, pocházejí z míst, kde je kladen důraz na zachování přírodního prostředí a biodiverzity.

„Recyklujeme i organický odpad, který se dále využívá jako hnojivo a plyny z něj vytápí okolní budovy. Také obalové materiály jsou maximálně udržitelné, používáme jich pouze nezbytné množství, čímž jsme šetrní k okolí, přírodě i celému životnímu prostředí,“ dodává Sam a my se pomalu vracíme do Bombay Bramble Clover Clubu.

Na začátku jsme ochutnali třeba koktejl s příznačným názvem Clover Club, který nám tento senior brand ambassador míchá na Bombay Bramble, jenž je infuzovaný ostružinami a malinami. Dostává se nám i krásného Martini na ginu a skvělého Negroni, závěr patří ještě několika dalším degustacím. Drinky přímo v prostředí destilérky Bombay Sapphire chutnají jednoduše nepřekonatelně.

Tak toto je ideální zážitek pro milovníky ginu! Adresa: Laverstoke Mill, necelých 100 kilometrů od Londýna. Gin: v modré láhvi – krásně suchý, voňavý Bombay Sapphire; průvodce: ambasador Sam Carter....
Chvíli se o tom v barmanských kruzích mluvilo, pak to přítomnost jednoho z nejlepších barmanů světa Adriána Michalčíka potvrdila – rum Brugal má nově v Praze elegantní a reprezentativní spot. Stal...
Měli jste rádi původní Taro? V tom případě vás na nové adrese restaurace bratrů Khanha a Gianga Ta uchvátí. Taro přestěhované na Národní třídu je mnohem silnějším zážitkem a potvrzuje, že patří do...
Ryzlink rýnský patří mezi nejvýznamnější odrůdy bílých vín a dlouhodobě si drží status krále mezi nimi. Jeho unikátní schopnost reflektovat terroir, výjimečná aromatika a variabilita jej činí jedním...
V koktejlovém seriálu japonské legendy Nikka a magazínu VisitChef, ve kterém vybraní barmani připravují originální koktejly, dnes představujeme drink Honzy Vlasáka z pražského baru Forbína.
Karibský gin – jak vám to zní? A je tu hned několik dalších důvodů, proč je CERO2 gin bezesporu lákavý. Jeho základem je totiž cukrová třtina a navíc se vyrábí podle zásad udržitelnosti. No a v...
Jsou jídelníčky pouze s dezerty pomíjivým módním výstřelkem, nebo začátkem něčeho mnohem většího? Zasáhne tato vlna širší publikum, nebo budeme stále odsouzeni za takovou nabídkou cestovat přes půl...
Pandán znají v jihovýchodní Asii už po staletí. Tamní obyvatelé totiž tuto rostlinu využívají při vaření a pití, především pro její jemnou, sladkou vůni. Tam ale náš příběh teprve začíná. Na scénu...
První místo v barmanské soutěži se značkami Glengoyne a Smokehead, jejíž finále se odehrálo na Whisky Life! Prague 2024, obsadila Carola Urru se svým koktejlem Unruly. „Tekutá svíčková“, jak by se...