Fish and Chips: nečekaný příběh britské kultovní pochoutky

Fish and Chips: nečekaný příběh britské kultovní pochoutky

Michal Günsberger Michal Günsberger foto: Archiv redakce

Pro mnohé je jedním z nejtradičnějších britských pokrmů, základním kamenem, který si po celá desetiletí udržuje svou popularitu, geniální kombinace obalovaných ryb a hranolků.

A to potvrdily i výsledky nedávné ankety o nejoblíbenější jídlo s sebou ve Velké Británii. Kultovní pilíř, synonymum pro prázdniny u moře, páteční noční vycházky, součást každé politické kampaně a oblíbené jídlo jeho veličenstva královny. Více než pětina britské populace se hrdě přiznává, že si na tuto nezdravou pochoutku zajde pravidelně jednou týdně.

Ryba obalovaná v těstíčku je dokonce zmiňována již roku 1839 v knize Charlese Dickense "Oliver Twist", ve které autor popisuje ulici plnou krámků a obchod se smaženými rybami.

Co jste ale určitě netušili je fakt, že jídlo bylo vytvořeno díky kulinářským dovednostem židovských imigrantů, kteří prchali z kontinentální Evropy na Britské ostrovy, kde našli svůj nový domov.

Kde se vzala židovská tradice ryb obalovaných v těstíčku?

Než doputovala tato rafinovaná a přitom velmi jednoduchá úprava ryb na Britské ostrovy, jednalo se o běžnou součást jídelníčků židovských komunit ve Španělsku, Portugalsku a Nizozemí. Jídlo se připravovalo především v pátek, před začátkem šábesu (židovský svátek, který začíná každý pátek s východem první hvězdy, a během kterého se nesmí manipulovat s ohněm, resp. elektřinou, ani jinak pracovat).

Ryby se připravily a bylo možné je za studena konzumovat i druhý den, kdy svátek končí opět s východem první hvězdy. Má to svou logiku, když vám náboženství zakazuje vařit v sobotu, je třeba si vyrobit něco k jídlu už v pátek.  

Pro Židy, kteří uprchli kvůli pronásledování ze strany inkvizice v 16. století z Portugalska do Anglie, tak tvořilo tradiční jídlo nedílnou součást identity a současně bylo pojítkem k náboženským zvykům jejich původní vlasti.

Kdy se tedy dostal tento pokrm do Anglie?

První zmínky o tomto pokrmu můžeme nalézt již v 16. století, což znamená, že jídlo se na březích Albionu konzumuje déle než 500 let.

Je tedy logické, že nezůstalo jen u domácí konzumace, ale se zvětšující se kupní silou a nárůstem židovské komunity bylo možné si rybu v těstíčku koupit i na ulici. Podle knihy „The Book of Jewish Food“ od Claudie Rodenové pojedl americký president Thomas Jefferson během návštěvy Londýna „rybu na židovský způsob“. V kuchařce z roku 1845 „Shilling cookery for people“ od Alexis Soyerové pak najdete recept, který odkazuje na úpravu ryby na „židovský způsob“.

A jak to bylo s hranolky?

To se bohužel přesně neví. S rozvojem průmyslového rybolovu se smažená ryba servírovaná v novinách, stala základním jídlem mezi dělnickou třídou v Anglii konce 19. a začátku 20. století.

Kdy byl ve Velké Británii otevřen první obchod?

Traduje se, že jeden z prvních obchodů s rybami a hranolky byl otevřen v roce 1860 ve východním Londýně židovským imigrantem Josephem Malinem. Malinův obchod byl tak populární, že zůstal otevřen déle než jedno století, až do sedmdesátých let. Jiní přisuzují prvenství Johnu Leesovi z hrabství Lancashire, který svůj dřevěný stánek ve městě Mossely ozdobil nápisem „toto je první fish and chips krám na světě“.

Za druhé světové války patřila kombinace ryby a hranolků k těm málo potravinám, které nebyly na příděl, a často se na ně stály dlouhé fronty.  

A jak se daří rybě s hranolky dnes?

S jistotou můžeme prohlásit, že skvěle. Na ostrovech naleznete více než 10 500 obchodů, které prodávají tento produkt, což je desetkrát víc, než má McDonald’s provozoven. Za rybu v těstíčku s hranolky se utratí ročně 1,2 miliardy liber a krám v Leedsu, který byl otevřen léta páně 1865, je stále v provozu. Na vás už je jen vybrat si ten správný podnik, vhodné periodikum k zabalení, a pokud budete mít chuť, napište nám tip, kam u nás dobrou Fish and chips.  

Pokročilý průvodce pro moderní barmany – kniha The Cocktail Balance 2.0 představí řadu světových barmanských osobností, unikátní přístupy k práci i životu a naváže na svůj úspěšný první díl. Autorem...
Gold of Mauritius není jen rum; je to živoucí organismus, který se vyvíjí, roste a přizpůsobuje se novým výzvám. Už od svého vzniku před 12 lety se tato značka rumu stala synonymem pro luxus,...
Tradiční česká značka přichází na trh s výroční etiketou slivovice od ilustrátora Dominika Tyla. „Vztah někoho, kdo se v Česku narodil a vyrůstal, slavil narozeniny a svatby i všechno ostatní, těžko...
Michelinská hvězda zůstává pro šéfkuchaře zlatou metou a ať to přiznávají, nebo ne, je to jediné ocenění, pro které by zabíjeli. Ale i vydřená hvězda se může stát břemenem, a dokonce i prokletím,...
Pražský bar Bonvivant´s CTC před několika dny hostil unikátní snoubení koktejlů a jídel. O menu se postaral Oskar Andreas Høve Ørskog, který v Oslu aktuálně vede komorní restauraci Liminal. Předtím...
Pečlivý přístup a důraz na detail v ideálních klimatických podmínkách – tato kombinace dává vzniknout prvotřídní japonské whisky Fuji, jejíž první edice se poprvé představuje na českém trhu.
Akce Whisky Life! Prague se nezadržitelně blíží a milovníci whisky vědí, že 1. a 2. listopadu budou mít jedinečnou příležitost vychutnat si v Novoměstské radnici unikátní vzorky tohoto nápoje. „I...
Maestro Ronero aneb mistr výroby ikonických rumů Havana Club, známý Asbel Morales, po osmi letech opět navštívil Prahu. Jeho program zahrnoval také setkání s milovníky a znalci rumů v baru La Casa...
Dva večery pro třicet hostů, pět chodů severské kuchyně a jejich snoubení s prémiovou whisky Johnnie Walker. V intimním pražském baru Bonvivant´s CTC budou hostům 25. a 26. října servírovat...