Loď a food truck – gastrobyznys který stojí na vodě a kolech. Richard Vandlík teď posouvá své podnikání dál a pomůže vám „nastartovat“ právě váš food truck.
Když vám loď nestačí, pořídíte si food truck. Alespoň tak to vypadá ze strany pozorovatele, pokud sleduje iniciativy Richarda Vandlíka. Je mladý, ambiciózní, plný nápadů – třeba i tak by jej mohl někdo charakterizovat. Richard stojí za několika zajímavými projekty. A jak už bylo řečeno, ty nestojí na zemi, ale na kolech nebo na vodě.
Vše začalo na zaoceánské lodi Celebrity Reflection, kde se hned na první plavbě mladý barman postupně vypracoval až do Michael´s Clubu, což je VIP Lounge pro 70 nejbohatších hostů lodě. Richard těmto fotbalistům, trenérům, modelkám a boháčům měsíc za barem míchal drinky po boku bývalé osobní asistentky Toma Cruise. Loď ale jednou musela zakotvit.
Po návratu nastoupil do Cloud 9 baru hotelu Hilton s příslibem Head barmana. K tomu ovšem nedošlo. „Nejlepší podmínky pro barmana v Praze jsou podle všeho v baru hotelu Four Seasons a v Cloud 9, který patří hotelu Hilton. Po roce a po té, co nenastal posun na domluvenou pozici, jsem odešel a kývnul na nabídku provozního junior managera food trucku. Ve standardech je to obrovský propad, škola ale skvělá,“ vzpomíná dnes na své začátky Richard. A za osm měsíců se stal generálním managerem cateringu pro Mezinárodní festival dokumentárního filmu v Jihlavě. „Když jsem začínal u food trucku, netušil jsem, co je Excel a jak se s ním pracuje. Na festivalu jsem už ale tvořil na klíč celý manažerský systém.“
Mezitím už ale přišla i koupě prvního vlastního food trucku – téměř vraku značky Citroën, který se díky zručnosti a investicím povedlo proměnit na funkční, dobře vypadající a fungující bar a kavárnu. „Do projektu padla obrovská částka, téměř milion korun, ovšem stálo to za to. Finančně i další satisfakcí, protože food truck se povedl.“
Food trucků je po České republice hodně. Nedělitelnou součástí podnikatele Richarda Vandlíka je ale ještě jeden projekt – loď Arwen. Plavba po Vltavě spojená s brunchem nebo s unikátní akcí se zdá být hodně atraktivní. I díky tomu, že loď je kapacitně stavěná spíše pro malé, butikové akce či privátní sešlosti spojené s gastronomií.
Ale zpátky do food trucku. Richard začal pod značkou foodtrucks_guide nabízet konzultace. Jeho největším projektem je aktuálně kompletní školení personálu ve food courtu parku Riegrovy sady. Od školení baristů až po management. Začal nabízet konzultace pod hlavičkou asociace CZEFTA, a nabídka konzultací zahrnuje vše od počátečního nákupu auta přes rozvržení a nastavení baru nebo kuchyně, až po nástroje managementu a trénování personálu. Ambicí Asociace je sdružit potencionální i aktuální provozovatele food trucků pod křídla jedné organizace. Aktuálně je zde zaregistrovaných více než 50 aktivních food trucků. Z členství plynou výhody jak konzultací, tak dalších benefitů, na kterých pracují se zakladatelkou asociace Monikou Kaňákovou. Cílem je samozřejmě zaštiťovat všechny food trucky v České republice.
„Mnoho lidí stále neví, co je to přesně food truck,“ říká ze zkušenosti Richard. „Není to jenom o jídle, ne z každého takového auta vám musí nabídnout burger nebo hot dog. Zcela odlišným konceptem může být food truck jako kavárna nebo bar, přitom tam stále můžete nabízet sladké či slané pochutiny. Je ale dobré se rozhodnout. Ideálním konceptem je menu o třech-čtyřech jídlech, která jsou co nejlépe dotažená do konce svou kvalitou a původem surovin. Vlastně celou filosofií. Ta story za food truckem se vždy dobře prodává“.