Alex Kratěna: Sedíme v letadle, kterému je souzeno se zřítit

Alex Kratěna: Sedíme v letadle, kterému je souzeno se zřítit

Ján Chovanec Ján Chovanec foto: Archiv Tayēr + Elementary

„Vláda UK selhala v testování i v trasování, a aby neztratila tvář, využívá pohostinství jako obětního beránka,“ říká Alex Kratěna, jeden z nejvlivnějších a nejvíce oceňovaných barmanů světa, v rozhovoru pro VisitChef.

Všechny hospody, bary, restaurace a další pohostinství ve Velké Británii musí od čtvrtka upravit svou otvírací dobu a s hosty se rozloučit nejpozději ve 22 hodin. Mají tak dle vlády pomoct k omezením šíření koronaviru.

Alexi, co tato situace pro londýnskou, potažmo britskou gastroscénu znamená?

Bary v UK jsou novými restrikcemi pobouřené. Zákaz totiž bude mít absolutně zničující dopad na pohostinství a speciálně pro provozy, kde se pití nalévá a konzumuje, což jsou bary a restaurace. Pro představu, běžný londýnský bar generuje 70 % svých prodejů po 22. hodině. Od znovuotevření jsme v nejlepším případě mohli dosáhnout na 60 % prodejů oproti loňskému roku. Od chvíle, kdy se v médiích objevily informace o nových opatřeních, jsme svědky totálního kolapsu. Dnešní situace připomíná dobu prvního lockdownu. Tisíce podniků budou opět vystaveny existenčnímu riziku a stovky tisíc lidí přijdou o práci.

Centrum Prahy v podstatě od letošního jara gastronomicky nefunguje a nepomohlo ani letní rozvolnění, kdy restrikce vláda uvolnila. Turisté nepřijeli. Mimo Prahu fungují restaurace, hospody a bary o něco lépe. Je to tak i u vás? Mám na mysli Londýn vs. venkov.

Celkově lépe se drží podniky v rezidenčních čtvrtích.

Jak vnímáš zavedení pravidla zavřít bary a restaurace ve 22 hodin?

Zákaz není pro covid-19 řešením a nic nezlepší. Vládní údaje jasně ukazují, že riziko infekce v pohostinství je menší než 5 %, což je daleko za jinými odvětvími. Pohostinství je šikanováno a penalizace nic nezlepší. Zákaz dá naopak prostor nelegálním aktivitám a shromažďování. Okamžitě je potřeba zavést specifickou podporu pro konkrétní sektory.

Ve svých postech na Instagramu píšeš, že vláda UK selhala. V čem přesně z tvého pohledu?

Vláda UK selhala v testování i v trasování, a aby neztratila tvář, využívá pohostinství jako obětního beránka. Vláda má velmi omezenou představu o tom, jak barová scéna funguje, a právě proto dělá extrémně špatná rozhodnutí, což povede ke ztrátám stovek tisíc pracovních míst.

Mají stejný názor všichni kolegové, se kterými o situaci mluvíte? Nemají naopak strach z nákazy, a proto někteří z nich opatření vítají?

Jsme odborníci ohledně bezpečnosti jídla a nápojů, a také z hlediska bezpečnosti hostů a zaměstnanců. Dezinfikujeme a čistíme naše provozovny více, než jiná odvětví. Víme, jak ochránit lidi, a čísla statistik to dokazují. Jak jsem už říkal, je prokázané, že riziko infekce v pohostinství je pod 5 %. Gastronomický byznys v UK je profesionálně na perfektní úrovni, vše je propojené a nikdo z nás aktuální pravidla nevítá.

Jak se tomuto nařízení dalo v minulých týdnech či měsících předejít?

Kdyby vláda poskytla kvalitní funkční testování a trasování a kdyby se zaměřila na ochranu nejzranitelnějších, udělala by mnohem lépe. Potlačit vir nepomůže, musíme se s ním naučit žít.

Když ne zavíračka ve 22 hodin, jaké řešení byste s kolegy považovali za správné?

Nejvyšší míry infekce dosahují školy, pracoviště a pečovatelské domy. Úsilí by mělo směřovat tam, kde je to nejvíce potřeba.

Je jasné, že tak mladý bar, jakým je Tayēr + Elementary potřebuje mít otevřeno a plno. Kdy tato situace pro vás začne (nebo už začala?) být skutečně likvidační a neúnosná?

Sedíme v letadle, kterému je souzeno se zřítit, a minulou noc (21. 9. 2020, pozn. red.) nad námi vláda Spojeného království vynesla rozsudek smrti. Tato vláda nese odpovědnost za pracovní místa a všeobecně živobytí, které v následujících týdnech a měsících ztratíme.

Je to neuvěřitelné, ale skutečně je to už rok, co otevřela v Praze přímo na Staroměstském náměstí restaurace s příznačným názvem 420. Tvář a dobré jméno jí propůjčil jeden z nejrespektovanějších...
Pessione, malebná vesnice v oblasti Piemonte na severozápadě Itálie, je domovem jednoho z nejlegendárnějších jmen v historii výroby vína a nápojů. Casa Martini, centrum značky, která se proslavila...
Jeden z nejlepších hotelů Krkonoš, Aparthotel Svatý Vavřinec, nově otevřel Après-ski bar Grey Goose by Vavřinec. Toto místo nelze minout, naopak - budete se sem pro skvělé drinky často vracet!
Být to v jiné zemi, například ve Francii nebo v Itálii, má s největší pravděpodobností restaurace Salabka dvě hvězdy Michelin Guide. Vše tomu nasvědčuje. Protože jsme ale v Česku, v zemi, kde...
Brněnský Hotel Passage je známý nejen svou gastronomií, ale i exkluzivní atmosférou. Je to kombinace, která dokáže hosta dostat a přesvědčit, aby se sem vracel. Tamní šéfkuchař Petr Svoreň se svým...
Nejspíše jste již slyšeli o tom, že populární destilát, spojovaný spíše se Skotskem či Irskem, vyrobený z obilí, zrající po nějaký čas v sudech, ale pocházející z Japonska, se těší všeobecné oblibě....
Po pár měsících se potkáváme s Danielem Tilingerem v jeho gastronomickém království na Děvíně – v restauraci ECK. Je podzim, což je nejdřív patrné na přilehlém vinohradu Zlatý roh a následně i na...
Pokročilý průvodce pro moderní barmany – kniha The Cocktail Balance 2.0 představí řadu světových barmanských osobností, unikátní přístupy k práci i životu a naváže na svůj úspěšný první díl. Autorem...
Gold of Mauritius není jen rum; je to živoucí organismus, který se vyvíjí, roste a přizpůsobuje se novým výzvám. Už od svého vzniku před 12 lety se tato značka rumu stala synonymem pro luxus,...