Legenda vypráví, že před mnoha staletími přišla do údolí Cihuatán bohyně, která tamní půdu obdařila hojností a úrodností. Z její vůle údolí rozkvetlo do podoby úrodných polí s cukrovou třtinou a tou nejčistší vodou. A právě tyto dva elementy dnes tvoří klíčové ingredience rumů Cihuatán. „Mým úkolem je zachytit aroma a chuť, které danou legendu reprezentují,“ vysvětluje Gabriela Ayala v unikátním dokumentu a rozhovoru pro VisitChef.
Rumy Cihuatán jsou inspirovány stejnojmenným údolím v El Salvadoru. V údolí Cihuatán kdysi stálo stejnojmenné město. Bylo postaveno mayským kmenem, původními obyvateli, kteří zde žili mezi roky 900 a 1 200 n. l. Mayové byli prosperující společností, tvořili ji matematici, astronomové a obchodníci. V jejich touze po vědění a inovacích nalézají rumy Cihuatán svou inspiraci. Slovo Cihuatán v jazyce pipil, který je příbuzný aztéčtině, znamená zem za spící ženou.
Destilerie, ve které se ručně vyrábí rumy Cihuatán, je jedinou palírnou v celé zemi. Právě díky téměř nulové historii výroby rumů a jedné mladé destilérii je naše povědomí o rumech El Salvadoru podobně nízké. Samotná destilérie je poháněna obnovitelnou energií, kterou čerpá z vylisovaných zbytků cukrové třtiny. Jak sami výrobci s úsměvem říkají, doslova vše je napojeno na cukrovou třtinu. Na každý krok výrobního procesu, od sazenic třtiny přes fermentaci a destilaci třtinového sirupu a melasy až po lahvování, se pečlivě dohlíží.
„Poslední roky byl pro mne po pracovní stránce plné výzev, protože když jsem v palírně začínala, upřímně řečeno, nenapadlo mě, že se značka stane tak rychle globální. A být globální s sebou přináší řadu požadavků. Bylo to také deset let nesmírné spokojenosti. Vždycky ráda říkám, že svůj čas trávím v laboratoři prací na rumech, ale když mám možnost mluvit se spotřebiteli, je neuvěřitelně uspokojující vidět, jak rum vnímají, jak jim chutná, jak s rumem Cihuatán slaví a kolik lidí se se značkou ztotožňuje,“ vypráví v rozhovoru pro magazín VisitChef Gabriela Ayala.