Pražský bar Bonvivant´s CTC před několika dny hostil unikátní snoubení koktejlů a jídel. O menu se postaral Oskar Andreas Høve Ørskog, který v Oslu aktuálně vede komorní restauraci Liminal. Předtím se mu povedlo na postu šéfkuchaře získat hvězdu Michelin Guide pro švédský podnik Äng. O koktejly se postarali barmani z Bonvivant´s CTC baru ve spolupráci s Michalem Marešovským, ambasadorem prémiové whisky Johnnie Walker.
Jsou různé cesty, jak propojit zajímavé, přitom geograficky vzdálenější filozofie či produkty. A zde platí – čím přirozenější, tím lepší. Bylo tomu tak i v případě unikátního propojení, chcete-li snoubení, kuchyně norského šéfkuchaře Oskara Andrease Ørskoga a známé whisky Johnnie Walker. Došlo k tomu na akci „Dotkni se severské kuchyně aneb Walking Up North and Back“, kterou na konci října zorganizoval a hostil pražský bar Bonvivant´s CTC. Oba večery uváděl, supervizoval a podporoval brand ambasador prémiové whisky Johnnie Walker Michal Marešovský.
Když Nor běhá po place s plechovkou kaviáru
„S Oskarem jsme se poznali, ještě když jsem pracoval na Severu,“ vzpomíná barman pražského Bonvivant´s CTC baru Jan Mareš, který byl pro tuto akci „tím kontaktem“, tedy tím, kdo věci uvedl do pohybu. „Oskar na párty chodil mezi lidmi s obrovskou konzervou skvělého kaviáru a každému lžící nandával na hřbet ruky,“ popisuje Honza svou zkušenost.
Hosté ojedinělé akce na tom byli hned na začátku velmi podobně – Oskar ze své domoviny přivezl opět velkou konzervu a v uvolněné atmosféře servíroval, mimochodem chuťově geniální, kaviár úplně stejným způsobem, tedy na ruku. Icebreaker na začátku večeře? Perfektní! Všichni se usmívají, takový start asi nikdo nečekal, kaviár krásně křupe mezi zuby.
Plating Oskara je na talíři dobře čitelný a relativně jednoduchý, nebojí se překrýt hlavní surovinu omáčkou, z celé jeho práce vyznívá především lehkost a pak důraz na chuť a texturu – ty jsou v jeho případě velmi zajímavé.
Kaviár se objevuje také u prvního předkrmu – tataráku z prorostlého hovězího, což krásně navazuje na koktejl Boulevardier, připravený na bázi Johnnie Walker Black Label. „V severských zemích se zpracovává v mnoha případech spíše tučnější maso, je to kvůli zahřátí,“ vysvětluje Jan Mareš. První snoubení koktejlu a jídla ladí velmi dobře.
Zpoza baru i z kuchyně spousta lásky
Moc nás baví i twist na Old Fashioned připravený na Johnnie Walker Blue Label infuzovaném přepuštěným máslem, kapka whisky Talisker mu dodává lehkou kouřovost, pomerančový parfém drink lahodně odlehčí. „Navíc je v drinku spousta lásky a bude se hodit k mušli svatého Jakuba, kterou za chvíli servírujeme,“ pokračuje barman a za ním už se nese mušle svatého Jakuba s karamelizovanou cibulí a tóny kávy, které pokrmu dodává kávové sodžu.
Večer vstupuje do finále a barmani servírují naperlený drink na Johnnie Walker Green, ve kterém je zakomponovaná homemade voda z dijonské hořčice a tymiánový med. Kapka citronu dodává drinku výborný balanc a nápoj je nakonec karbonizovaný, což je příjemné překvapení.
Na talířích před námi se objevuje vepřová panenka s glazé, připravená v kombinaci s Johnnie Walker a medem. Jedná se o pomyslný vrchol celého večera. Maso je připravené dokonale, nadrobno nakrájená zelenina s glazé fungovala s masem i s koktejlem perfektně. Toto je s největší pravděpodobností nejlepší kombinace, jakou tu ochutnáváme, a my barmanům Bonvivant´s CTC i hostujícímu Oskaru Andreas Ørskogovi tleskáme.
Závěr patří dezertu, který Oskar donedávna servíroval ve své restauraci Liminal. „Je to vlastně celkem zábavný pokrm,“ míní Oskar, když nám jej představuje na talíři. „Drobenka je původně jablečný koláč z našeho minulého menu v Liminalu, je usušený a karamelizovaný, dále borůvkový mousse a malinko kaviáru nahoře,“ vypočítává Oskar. Barmani už přitom kolem něj prochází s koktejlem namíchaným na Johnnie Walker Black Label s medem a smrkovým jehličím a na závěr dolévaným champagne. Geniální.
Pak ale vstupuje mezi hosty skvostná záležitost. Jak říká Michal Marešovský: „Vrchol večera. Jedná se o blend skotské whisky obsahující také whisky z období krále Jiřího V.“ Ano, unikátním nápojem je skutečně Johnnie Walker King George V.! Whisky ambassador Michal Marešovský osobně tuto krásu nalévá každému hostu do skleničky z hranaté láhve, o které říká, že je momentálně poslední svého druhu v Česku. Navzdory své ceně, která se pohybuje běžně nad 10 tisíc korun za láhev. Charakter je na blend opravdu nevídaný, na první ochutnání by znalec řekl, že se jedná spíše o whisky pocházející ze Skotské vysočiny. Plná, nakouřená, oblá a vyzrálá, vyzařuje status něčeho originálního, něčeho, co se vám už v životě podruhé nemusí přihodit. Vychutnáváme si doušek této whisky a k ní ochutnáváme karamel servírovaný norským šéfkuchařem Oskarem. Je to perfektní závěr. Stejně, jako je Johnnie Walker King George V. perfektní whisky.
„Je to opravdu luxusní, výjimečná a raritní láhev, ale rozhodně to není whisky, kterou byste měli mít doma uloženou jako investici,“ míní Michal Marešovský. „Je opravdu určená k tomu, aby se pila. Abyste si ji užili a měli z ní zážitek, podobně jako z jiných lahví Johnnie Walker,“ uzavírá znalec whisky.