Nejenom profesionálové v gastronomii znají velmi dobře pocit těžkých a unavených nohou, který se během dne zhoršuje a k večeru je stále více citelný. V gastronomii dvojnásob, protože večer pracovní zátěž vrcholí. Může jít o chronickou žilní nedostatečnost. Co tyto pocity způsobuje a jak se tyto obtíže dají řešit?
Jaké jsou příčiny vzniku onemocnění?
Příčiny vzniku chronické žilní nedostatečnosti představují zřejmě kombinaci vnitřních (genetická predispozice) a vnějších vlivů, jako jsou:
- dědičnost;
- věk;
- ženské pohlaví;
- těhotenství;
- obezita;
- sedavé zaměstnání;
- práce vestoje.
Devenal 500 mg 60 tbl je volně prodejný léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Obsahuje mikronizované flavonoidy (diosmin, hesperidin). Přečtěte si pozorně příbalovou informaci pro uživatele.
Co je chronická žilní nedostatečnost?
Chronická žilní nedostatečnost (chronická žilní insuficience) je degenerativní onemocnění. Jedná se o zhoršený odtok krve z končetin vlivem ochabnutí žilní stěny, rozšířením žíly a poškozením žilních chlopní.
Termín žilní nedostatečnost označuje neschopnost žilně-svalové pumpy dolních končetin dostatečně odčerpat krev směrem k srdci. V rozšířených žilách dochází ke zpomalení krevního průtoku, což napomáhá vzniku krevních sraženin. Tyto sraženiny se zvětšují, až žílu ucpou, a tím dojde ke vzniku křečových žil (varixů).
Jaké jsou příznaky žilní nedostatečnosti?
Prvotními projevy chronické žilní nedostatečnosti jsou pocity těžkých a unavených nohou. Potíže se zhoršují během dne a vrcholí k večeru, v noci se mohou přidat i křeče. Ke zhoršení dochází také v závislosti na ročním období, hlavně v letních měsících.
U žen dochází ke zhoršení i v období menstruace. Tyto obtíže lze zmírnit uvedením nohou do zvýšené polohy, naopak stání nebo sezení tyto příznaky zhoršují. Postupně se přidávají zdravotní problémy v podobě otoků, bolesti i změny pigmentace.
Otoky nohou časem oslabují ochrannou funkci kůže a narušují její integritu do té míry, že může vzniknout bércový vřed.
Má toto onemocnění nějaké fáze?
Postupně se zvýrazňuje modrá kresba žil dolních končetin a následně dochází k uzlovitým ztluštěním (křečovým žilám). V dalších fázích přichází otoky, pigmentové změny (hromadění barviva z rozpadlých červených krvinek v podkoží) a ekzémy. Poslední fází je bércový vřed, který postupuje až do hloubky ke kosti.
Co onemocnění zhoršuje?
Pacienti s chronickou žilní nedostatečností by se měli vyvarovat kouření, nadváze a hlavně nedostatku pohybu. Vyhněte se rovněž nadměrnému pobytu na slunci, nadměrnému teplu či dlouhému stání. Celkově zdravý životní styl a zdravá výživa chrání před zhoršením onemocnění.
Jaké jsou způsoby léčby?
Rozvoj onemocnění lze zpomalit úpravou životního stylu a adekvátní léčbou ve spolupráci s lékaři a lékárníky. V léčbě chronické žilní nedostatečnosti se uplatňuje buď konzervativní léčba, nebo chirurgické řešení. Konzervativní léčba je léčbou symptomatickou (léčí příznaky), ulevuje od obtíží a předchází jejich zhoršení.
Léky (venotonika) jsou podávány samostatně nebo se kombinují s kompresní terapií. Konzervativní léčba zahrnuje i nošení kompresních punčoch – ty sice nevyléčí už vzniklé křečové žíly, ale zmírní jejich další zhoršování. Venotonika chrání a zpevňují žilní stěnu, a pomáhají tak zlepšit její funkci. Navíc zvyšují efekt kompresní terapie. Prokazatelně zmírňují křeče i pocit napětí a mají efekt na hojení bércového vředu. Tato léčba však působí jen po dobu aplikace.
Co se doporučuje ke zmírnění obtíží?
Ke zmírnění pocitu těžkých nohou se doporučuje relaxační běh, jízda na kole nebo speciální gymnastika. Tyto fyzické aktivity zapojují žilně-svalovou pumpu a zlepšují odčerpávání krve směrem k srdci.