Alkohol v BIO kvalitě pro vychutnávání. PRG Spirits jsou oficiálně na českém trhu

Alkohol v BIO kvalitě pro vychutnávání. PRG Spirits jsou oficiálně na českém trhu

Ján Chovanec Ján Chovanec foto: se svolením PRG Spirits

Karlovarský filmový festival, pražský Gin Fest nebo třeba pop-upy a několik špičkových barů. To vše má jedno společné – relativně mladou berlínskou značku alkoholu PRG Spirits. V nejbližší době o ní hodně uslyšíte a na mnoha místech budete mít možnost spirity také ochutnat. Samotná story je ale ještě zajímavější.

Sedíme v jedné vinohradské kavárně a kromě kávy stojí na stole i několik lahví s etiketami s nápisem PRG vyvedeným v odlišných barvách. V lahvích jsou různé destiláty, k etiketám se ještě vrátíme. Hrají v tomto příběhu celkem podstatnou roli.

Bude to perverzně dobrý

Oba společníci a zakladatelé značky PRG Spirits, Philip Bachmüller i Petr Minárech, který s námi teď sedí u kavárenského stolu, měli s výrobou alkoholu něco společného už v minulosti. První z nich vychází z doslova rodinné domácí tradice, ten druhý, Petr, stojí mimo jiné za značkou Sudetenschnaps. Okolnosti to tak chtěly, že právě oni dva založili destilérku v Berlíně. Pokud bychom se rovnou podívali na berlínskou produkci, ochudili bychom se o zajímavý úvod.

„První šarži s námi dělal ve své palírně na jaře 2018 Martin Žufánek. Říkáme to rádi, jsme totiž velmi transparentní, když přijedete do naší berlínské destilérky, uvidíte vše. Kolonu, byliny, všechny suroviny, ze kterých jednotlivé destiláty vyrábíme. Nic neskrýváme, není důvod. Člověk i dnes nachází v destilátech v různých cenových hladinách doslova strašné věci. K champagne či kvalitní whisky musíte postupně dorůst a to je to, co děláme my. Není to chlast, je to alkohol pro vychutnávání a i z toho důvodu jsou naše produkty v BIO kvalitě,“ vysvětluje Petr filosofii značky PRG Spirits, jejíž roční produkce dnes dosahuje 50 tisíc lahví sedmi základních druhů alkoholu, plus limitované edice pro privátní klientelu. Tím pádem podnik podle slov svých majitelů zůstává v pozici „pěkně vyrostlého rukodělného lihovaru“. Za rukodělný se v Německu označuje lihovar do 5 milionů euro obratu nebo do jednoho milionu lahví ročně. Jestliže tento benchmark podnik překročí, začne mít jiné podmínky na německém trhu, včetně například zalistovacích poplatků.

V Berlíně se produkce destilérky postupem času rozrostla, a to především co se šíře portfolia týče. Dnes základní řada čítá už zmíněných sedm druhů destilátů a všechny jsou vyráběny v BIO kvalitě. „Hned od začátku, kdy jsme se s Philipem domlouvali na společném byznysu, jsme věděli, že to chceme dělat doopravdy. Tehdy nám Martin Žufánek hodně pomohl. Tu první šarži, což bylo 300 litrů ginu, jsme prodávali s větou – hele, máme pro vás nejlepší gin v Berlíně. Každý ho chtěl zkusit, a i když to znělo hodně ambiciózně, tak to byla pravda,“ usmívá se Petr. „To nám na začátku strašně pomohlo. Navíc jsme tehdy, v roce 2018, znali situaci na trhu s alkoholem, a věděli jsme, že to prodáme. Protože je to perverzně dobrý.“

Druhým produktem se pro začínající destilérku stala vodka. „Opět jsme měli zmapovaný trh a věděli jsme, že se stále nejvíce prodává vodka a bylinný likér. Na vodce se dá udělat větší marže, takže jsme se pro ni z byznysového hlediska rozhodli. Řekli jsme si ale – pojďme to udělat jinak a začali jsme si o vodce povídat s barmany. Co jim na jiných vodkách vadí a co by naopak uvítali. Mediterran PRG vodka v sobě proto nemá žádné umělé příchutě, vydestilovaná je pouze s rozmarýnem a trochou citronu. To je vše. Mimochodem za letošní leden a únor byla pro nás tato vodka dokonce neprodávanějším destilátem,“ vypočítává pragmaticky spoluzakladatel PRG Spirits.

„Všechny věci plánujeme a rozhodujeme podle dat a toho, co trh potřebuje. Kdybychom se orientovali na základě emocí, tak asi vyrábíme slivovici a whisky. Ovšem to bychom tu dnes asi neseděli a nedělali rozhovor pro VisitChef,“ směje se Petr. PRG Spirits následně díky naslouchání trhu rozšířil nabídku o rum vyráběný solera systémem. Všechny rumy z cukrové třtiny, ne z melasy, pochází z ostrova Barbados, a samostatně přistanou v Holandsku, kde se následně tvoří unikátní blend PRG rumu, označený jako XO. „I když je v tom blendu také 23letý rum, nikdy jej nebudeme nazývat takto starým rumem, protože nechceme zákazníkům kecat.“ Po převozu už hotového blendu z Holandska do Německa se rum ještě nechá ležet čtrnáct dnů až měsíc v jasanových sudech, které destilátům propůjčí typickou barvu, čímž se PRG vyhýbá jakékoli chemii nebo karamelu pro dobarvení.

Firma rostla dál a dnes kromě rumu, vodky a ginu najdete v Česku také PRG Lemon Bomb gin, který je samozřejmě více citrusový, letní a svěží, dále PRG Aquavit a Mandarinkový geist. A samozřejmě nezapomíná se ani na edice pro privátní klientelu. „Neděláme a asi ani nikdy nebudeme dělat limitky typu – hurá, máme tu sto kusů něčeho speciálního, pojďme to prodat,“ konstatuje k tomu Petr. „Když chce klient něco specifického, tak to umíme. Ovšem náš byznys není postavený na limitovaných edicích.“

Návštěvníci blížícího se Gin Festu budou mít šanci ochutnat gin, který není ve standardní nabídce. Jedná se o speciální plnění právě pro Gin Fest, pod názvem Saffron gin special released Prague Gin Fest 2023. „Ano, mimo naši standardní řadu destilátů děláme privátní limitky, které většinou nejsou obyčejné nebo levné. Tvoříme takové, aby nás bavily a reprezentovaly. Je tam jednoduchý filtr – má to být dobrý, ok, jdeme do toho. A jedna z těchto privátek je pro dodavatele nejkvalitnějšího šafránu v celém Německu. Jeho šafrán je běžně spojován s michelinskou gastronomií. A právě tento šafránový gin je doplňkem jeho produktů do gastronomie. Mimochodem, na každou várku padne šafránu za tisíce eur,“ vypočítává Petr. „Ten šafrán tomu spiritu propůjčuje moc hezkou barvu, celý ten gin je vyladěný a sexy. Fakt to bude perverzně dobrý,“ dodává k tomu Viktor Šolc, který s námi u kavárenského stolu sedí také.

„Jejich spirity mě velmi baví, baví mě taky ta značka PRG jako taková a je skvělé, že je celá produkce BIO kvalitě. Nemluvě o personalizaci etiket,“ vypočítává důležité argumenty rozběhnuté spolupráce spolumajitel distribuční společnosti Vikeza Gastro Viktor Šolc. Právě Vikeza má výhradní práva zastupovat PRG Spirits na českém trhu.

Personalizované etikety

Story PRG Spirits v Česku pokračuje, spolupráce s Vikeza Gastro nese ovoce, brand se dostává do širšího povědomí. Po speciálním stáčení pro návštěvníky Gin Festu přijde na řadu další specialita. Karlovarský filmový festival totiž samozřejmě opět zažije svoji vlastní variantu baru Public Interest a PRG Spirits budou u toho. Jejich gin PRG se pro několik nocí stane první volbou barmanů, kteří vám ve Varech namíchají drink. Nebudou u toho chybět ani soft drinky, které má Vikeza běžně v portfoliu.

Petr a Philip pracují s čísly a věří, že sedm základních produktů, které jsme vyjmenovali, pro trh s alkoholem ve stavu, v jakém se teď nachází, dnes absolutně stačí. „Posloucháme feedback od zákazníků, myslím, že dokonce musíme slyšet to, co se na trhu děje. Proto máme sedm různých produktů a ne sto. Nikdo si dnes nemůže dovolit udělat launch něčeho, co na začátku stojí 100 000 euro a risknout, že by to nemusel být úspěšný produkt.“

Za posledních pět let se PRG Spirits vypracoval na pozici nejvýznamnější destilérky ve východní části Německa, co do produkce kvalitních destilátů. „V Německu nás najdete na zhruba tisícovce retailových místech a tam kde jsme silní, si vezmeme i metr regálového místa. To je něco, co mnoho malých destilérek nedokáže, protože nemají dostatečné zalistování. V loňském roce a letos už rosteme především v objemu prodaných lahví s tím, že tam, kde jsme, mají mít dostatečnou zásobu lahví a podporu marketingu,“ vysvětluje spolumajitel PRG Spirits. Nebrání se dalšímu rozšíření portfolia, podle jeho slov ale bude záležet především na tom, jak se bude vyvíjet trh. „Když už jste větší, začnete se na trhu setkávat s většími hráči. Celkově trh s alkoholem za poslední dva-tři roky klesl a velcí distributoři alkoholu chtějí zpátky ty části pomyslného koláče, které si v průběhu let osvojily právě kraftové destilérky. No a následně se setkáváme se situacemi typu, že jednu paletu lahví konkurence klientovi prodá a druhou mu k tomu dá zdarma. A věřte, že dobrý lihovar nikdy nemusí dávat nikomu paletu zdarma.“

Majitelé restaurací více než kdy jindy přemýšlejí o hudbě, která hraje z jejich reproduktorů. A někdy se obracejí na odborníky.
Mnozí z nás by v lednu rádi cestovali za příjemnějším klimatem, než nám střední Evropa na začátku roku nabízí. A právě rum je nápoj, který v sobě skrývá příběhy vzdálených tropických ostrovů,...
Začátkem příštího roku se vybrané podniky budou moci pochlubit jednou či více čepicemi – symbolem prestižního ocenění, které inspektoři francouzského průvodce udělují těm nejlépe hodnoceným...
Legenda vypráví, že před mnoha staletími přišla do údolí Cihuatán bohyně, která tamní půdu obdařila hojností a úrodností. Z její vůle údolí rozkvetlo do podoby úrodných polí s cukrovou třtinou a tou...
Ostrov Arran, známý také jako „Skotsko v kapesním vydání", nabízí rozmanitost krajiny i chuti. Toto místo se pyšní horami, plážemi a divokou přírodou. Mimo whisky je ideálním místem pro turistiku,...
Ročník 2013 byl pro oblast Champagne výjimečný svou pozdní sklizní, která připomíná události minulého století. I proto letos slavíme Vánoce s výjimečným champagne Amour de Deutz 2013.
Je to neuvěřitelné, ale skutečně je to už rok, co otevřela v Praze přímo na Staroměstském náměstí restaurace s příznačným názvem 420. Tvář a dobré jméno jí propůjčil jeden z nejrespektovanějších...
Pessione, malebná vesnice v oblasti Piemonte na severozápadě Itálie, je domovem jednoho z nejlegendárnějších jmen v historii výroby vína a nápojů. Casa Martini, centrum značky, která se proslavila...
Jeden z nejlepších hotelů Krkonoš, Aparthotel Svatý Vavřinec, nově otevřel Après-ski bar Grey Goose by Vavřinec. Toto místo nelze minout, naopak - budete se sem pro skvělé drinky často vracet!