Suchý únor? Buďte raději střídmější celý rok a dejte šanci nealkodrinkům

Suchý únor? Buďte raději střídmější celý rok a dejte šanci nealkodrinkům

Viktor Šolc Viktor Šolc foto: se svolením Vikéza gastro

Nealko gin nebo nealko rum? Jsou nealkoholické destiláty podvod? Mediálním éterem opět rezonuje suchý únor a abstinence.

Samotný půst je na svědomí každého z nás. Nicméně trh je již za posledních několik let mnohem vstřícnější v nabídce.

Barmani jsou dnes připravení vám nabídnout nealkoholické koktejly. Můžete najít širokou selekci nealkoholických vín, piv a produktů, které nahrazují alkoholické varianty. To je ale také dost často kontroverzním tématem, protože produkty označené jako „nealkoholické destiláty“, jsou pro mnohé z nás nonsens, nesmysl nebo dokonce podvod.

Označení nealkodestilát není jediný problém

Upřímně, částečně tomu musím dát za pravdu. Problém je podle mě hlavně v chybném pojmenování „nealko gin", „nealko rum“, atp. Česká legislativa v tomto není sjednocená s Evropskou unií a některé zákony s tímto druhem produktů ani nepočítají. Ale abychom neukazovali jen směrem k byrokracii, věřte, že s nealkoholickým destilátem neumí pracovat ani sociální sítě a považují ho za alkohol. Tím pádem nelze širokému publiku komunikovat informace o této kategorii.  

Vikeza gastro byla první společností, která se rozhodla prolomit toto tabu. Mezi první značky na českém trhu patřily a patří Borrago a RedBitter. Aktivně s nimi pracujeme, snažíme se edukovat a vysvětlovat v čem daná kategorie dává smysl, jak pracovat s nealko produkty za barem, jak si správně připravit cenotvorbu. Je nám jasné, že se většinou bavíme o doplňkové nabídce, ale právě díky tomu barmanům nabízíme širší spektrum možností, co použít na ony nealkoholické drinky. Nejednou se mi už stalo, že nealkoholická verze překonala tu alkoholickou. V tomto roce máme v plánu rozšířit nabídku o několik dalších výrobců.

Důkazem je, že tento trend distribučně nebo dokonce vlastní výrobou následují další značky. Zmiňme například Seedlip a Gordon’s (Stock Plzeň-Božkov), Ceder’s (Jan Becher Pernod Ricard) nebo značku Vassa, která se u nás vyrábí. To je jen zlomek celosvětové produkce – na globálním trhu najdeme řadu dalších „nealkoholických destilátů“, a to nejen od malých společností. Dalším důkazem může být rapidní nárůst v zastoupení na legendárním gastronomickém veletrhu Bar Convent Berlín.

pokus virgin drink

Obhajoba nealka

Pojďme ještě na chvíli zpět, k tomu, jestli „nealko destilát“ má mít své místo v barové nabídce. Když po druhé světové válce přišly první pokusy na výrobu nealkoholického piva, tento produkt dostával stejné posměšky a stejné komentáře. V roce 2021 však tvořilo nealkoholické pivo 2,4 % z celkového prodeje na světě. Může se to zdát málo, ale do této kategorie se počítají pouze piva s absolutní 0 % (u piva jsou považované za nealkoholické i produkty s obsahem alkoholu pod 0,5 %). A nutno dodat, že před deseti lety byla světová spotřeba 1,5 %. Tedy růst této kategorie je nepopiratelný a každý z nás by si měl sáhnout do svědomí - nealko pivo nám ve společnosti zas až tak nevadí… No a co nealko víno? To se ve společnosti také vyskytuje a nikdo úplně neřeší názvosloví. Co teprve, když narazíme na označení vegan burger, alternativní mléko, atd. Příkladů, kde můžeme rozebírat názvosloví je mnoho.

Stejně často se setkáváme s argumentem, že se jedná o geniálně předraženou ochucenou vodu, a to si přeci každý dovede vyrábět sám. Popravdě, ono není zas tak snadné si pokaždé infuzovat vodu ve stejné kvalitě. Minimálně narazíte na to, že ovoce nebo bylinky jsou v jiné kvalitě. U produktů, které jsou vytvářené v kategorii nealkoholických, máte jistotu v chuti, v kvalitě a ve stabilitě produktu.  

To by nemuselo existovat ani ovocné pyré, fresh juice a mnoho další polotovarů, které jsou hojně využívané v gastronomii, protože zjednodušují a zrychlují práci.

A když už si budete vyrábět náhradu alkoholu sami, jen to podporujeme. Jelikož za nás je to další šíření osvěty v této kategorii.

Pokud abstinujete, nestyďte se za to. Když o tom budete s ostatními mluvit, vyhnete se sociálnímu tlaku okolí, přemlouvání. Důvodem, proč pít střídmě nebo nepít vůbec, není jen kampaň v nejkratším měsíci roku. Důvodů najdeme nespočet. Dejte šanci nealkoholickým drinkům a oslovte svého barmana, aby vám nějaký připravil.

Co a jak si namíchat?

Tea and Tonic - T&T

Připravte si silnější výluh vašeho oblíbeného čaje. Vhodný je Earl Grey i Ibiškový.

Větší sklenici naplňte kostkami ledu. Do sklenice nadávkujte 4-5 cl silného čaje (doporučujeme využívat odměrku, ať každý váš každý drink chutná stejně), 2 cl čerstvé grepové šťávy a dolijte prémiovým tonikem Double Dutch indian water. Jako ozdobu doporučujeme bylinku a lehce opálený měsíček grapefruitu. Pro zpestření chuti lze na dolití využít prémiový mixer Double Dutch granátové jablko s bazalkou, kde doporučujeme jako ozdobu pomeranč, bazalku a granátové jablko.

NoNa

Větší sklenici naplníme ledem a do sklenice odměříme 5 cl nealkoholického Red Bitter a 1 cl citronové šťávy. Dolijeme brusinkovou limonádou Cosmo Balis. Do sklenice vložíme snítku rozmarýnu.

VirGin & Tonic

Kdo by neznal základ tohoto drinku... Ukážeme vám, jak si ho vychutnat i bez přítomnosti alkoholu.

Připravíme si sklenici, kterou naplníme ledem. Odměříme si 4 cl nealkalického produktu Ceder's crisp a doplníme prémiovým mixerem Double Dutch okurka s vodním melounem. Jako ideální ozdobu navrhujeme snítku čerstvého tymiánu a kousek melounu. Léto máte hned o kousek blíž.

Patří k nejslavnějším a nejrespektovanějším ginovým značkám světa, vyhledávají ho barmani i hosté barů, díky nezaměnitelné směsi bylin je lídrem prémiové kategorie. Třeba v reportu Drinks...
Praha má wine tourism v krvi. Stejně, jako si gurmán ve zvolené destinaci vybírá restaurace podle menu, které v nich chce ochutnat, je na tom podobně i znalec vín. Ten vybírá místo nejen na základě...
Milovníci whisky, ale nejen oni, se mají na co těšit. Pokud bychom tuto událost nazvali degustací, ani zdaleka bychom nenaplnili její význam a charakter. Jestliže jste se už setkali s akcí The...
Mít takto atraktivní portfolio vín se nepoštěstí každé firmě, ať se snaží sebevíc. Vinařství a vína, která se vyplatí do Česka dovážet a která za to stojí i kvalitou, jsou už často rozebraná. Na...
Odstartoval 11. ročník soutěže World Class, ve které soutěžící předvádějí nejkomplexnější barmanské dovednosti vůbec. Z červnového českého finále postoupí vítěz na globální barmanské klání. To se...
Před několika dny představené menu Mé první vzpomínky, čili Initial Experiences, má podle slov předního českého barmana Vítězslava Ciroka probudit zapomenuté myšlenky a rozpoutat zajímavé debaty...
Slavný gastronomický průvodce Gault&Millau má za sebou v Česku premiéru, v rámci které ocenil restaurace i samotné šéfkuchaře. V kuchařské obci první česká verze vzbudila emoce.
Jaké chutě vás na první dobrou napadnou, když se řekne Itálie? Rajčata a skvělé těstoviny? Prosciutto či mozzarella na pizze? Nebo vůně a chuť tradiční kávy? Sedět či chvíli postát v klasické...
Velký moment a pro nás unikátní událost – uprostřed degustační večeře v jedné z nejslavnějších restaurací světa Eleven Madison Park nás pozval přímo do kuchyně Dominique Roy, pravá ruka legendárního...