Tour de Champagne: Champagne Doyard

Tour de Champagne: Champagne Doyard

Miloš Danihelka Miloš Danihelka foto: Miloš Danihelka

Když mě Honza Chovanec z VisitChef požádal o psaní článků o Champagne a tamnějších vinařstvích, věděl jsem, že tím prvním o kom napíšu, bude Champagne Doyard. A to i přes to, že dneska do České republiky dovážím dalších 20 vinařství a spousty dalších miluju úplně stejně ;-)

S Doyardovými mám totiž velmi specifický vztah.  Když jsem v roce 2015 zakládal Terroir Champagne a řešil případné vinaře do našeho portfolia, s Charlesem Doyardem jsme si okamžitě „sedli.“ On sám krátce po našem seznámení navštívil Prahu hned několikrát, dokonce tu zorganizoval loučení se svobodou pro svého mladšího bratra, Guillauma. Stali se z nás opravdoví přátelé. Charles bohužel v srpnu 2017 podlehl silnému infarktu… Stalo se to krátce před sklizní, kterou jsme měli odpracovat společně v jeho rodinném vinařství.

Na sklizni v Champagne jsem sice byl již několikrát před tím, ale s Charlesem jsem měl pracovat poprvé přímo ve vinařství, konkrétně v pressoiru („lisovna“) a v cuverii (část vinařství, kde dochází k primární fermentaci vína a jeho následnému zrání). Pár dní po Charlesově smrti se mi ozvali jeho bratr Guillaume s tatínkem Yannickem s tím, že i přes tuto tragédii se mnou počítají a že navíc budou potřebovat pomoci. Na sklizeň jsme tedy z České republiky vyrazili nakonec dva, kromě mě ještě můj kamarád a „wineženýr“ Martin Babič. Asi jsme se osvědčili, protože od roku 2017 jsme nevynechali u Doyardů jedinou sklizeň ;) Možná díky všem těmto okolnostem se u Doyardů cítím spíš jako doma, než pouze na návštěvě u obchodního partnera. Jsem za toto přátelství neskutečně vděčný a při psaní těchto řádků se už strašně moc těším na září, až na sklizeň vyrazíme znovu.

Doyardovi uvádí jako datum založení svého vinařství rok 1677. I když převládá názor, že se vinohradům a výrobě vína věnovali již dříve, hmatatelný důkaz pochází právě z roku 1677. Oním dokumentem je svatební listina, ve které se uvádí, že se „vinař“ Victor Doyard žení s Marií Langlois. Podrobněji zmapovaná historie rodiny Doyardů se týká až posledních 4 generací.

V roce 1919 kupuje asi nejslavnější z Doyardů, Maurice Doyard, nemovitosti ve Vertus, ve kterých vinařství Doyard sídlí dodnes. Mezi léty 1925 – 1944 Maurice zastával pozici prezidenta „svazu vinařů“ (Syndicat général des vignerons). V roce 1927 to byl právě on, kdo prosadil, že i pěstitelé révy v Champagne, splní-li všechny potřebné postupy a nařízení, mohou oficiálně připravovat šampaňská vína a označit je názvem Champagne na etiketě (pěstitelé samozřejmě už před tím vyráběli šumivá vína metodou druhotného kvašení v láhvi, ty však byly označovány termínem „Vins  Mousseaux“). A nutno dodat že Maurice byl i jedním z prvních „recoltant-manipulant,“ kteří ihned v roce 1927 začali Champagne se svým jménem prodávat. Z pozice prezidenta „svazu vinařů,“ společně s prezidentem „svazu šampaňských domů“ Jeanem Voguem (tehdejší ředitel Moet et Chandon) zakládají roku 1933 „Commission de Chalons“ – první nezávislý orgán, dohlížející na dodržování stanovených podmínek pro vinohradníky, ale i producenty Champagne a z vinařského regionu se stává konečně AOC (Appellation d´Origine Controlée). „Commission de Chalons“ se roku 1941 přejmenovává na CIVC (Comité Interprofessionnel du vin de Champagne) a pod tímto názvem funguje doposud. Maurice Doyard umírá v roce 1947 a rodina řeší první problém v rámci svého majetku, jelikož Maurice měl sedm dětí.

Po majetkovém vyrovnání vinařství přebírá nejstarší Mauricův syn, Robert Doyard. Robertův prvorozený syn, Yannick, se k otci přidává v roce 1982 a zaměřuje se pouze na nejvyšší možnou kvalitu vín Doyard. Hrozny pouze z nejlepších parcel v daném roce, pro vína Doyard se používá pouze nejlepší a nejjemnější část lisování, zvaná cuvée (pro prestižní vína Oeil de Perdrix Grand Cru Millésime, Blanc de Blancs Grand Cru Millésime, La Libertine a Les Lumieres Grand Cru Millésime dokonce pouze „Coeur de Cuvée“ – pouze prvních 1.025 l z části cuvée), začínají se nakupovat nové sudy z Burgundska od vyhlášených bednářů. Po studiích oenologie a stážích v Burgundsku, Bordeaux, ale i v různých částech zeměkoule se v roce 2006 k Yannickovi přidává i jeho prvorozený syn, Charles, který vinařství přebírá a otáčí jej organickým směrem. Nejlepší parcely jsou dokonce obhospodařovány biodynamicky.

Mezi léty 2007 a 2008 dochází u Doyardů k rozsáhlým investicím – modernizuje se cuverie i pressoir, nakupují se dva moderní Coquard PAI lisy, rozšiřuje se sklep, protože se počítá s prodlouženým zráním vín na kalech v láhvích a připravují se i nová vína. Největší ohlas vyvolávají „parcelární cuvée,“ v čele s Clos de L´Abbaye Blanc de Blancs 1er Cru Millésime. Charles vyhrává spousty oenologických soutěží, jeho vína mají mimořádný úspěch a ohlas i u odborné veřejností a Champagne Doyard se otvírají nové trhy. V roce 2010 Doyardovi zakládají společenství vinařů „Les Artisans du Champagne.“

Velmi úspěšnou dekádu ukončuje až obrovská tragédie. 9. srpna 2017, v pouhých 31 letech, Charles během dovolené s rodinou umírá na velmi rozsáhlý infarkt. Otěží vinařství se opět chopil Yannick a do rodinného vinařství se vrací jeho druhorozený syn Guillaume.

Dnes Doyardovi opečovávají celkem 10 ha vinic v Cote des Blancs (Vertus, Le Mesnil, Oger, Avize a Cramant) osázených odrůdou Chardonnay a jednu mimořádnou 1 ha vinici ,,Les Bonnes Hottes‘‘ osázenou odrůdou Pinot Noir v Aÿ. Všechny vinice jsou obhospodařovány organicky, bez používání chemických postřiků a umělých hnojiv, nejvyhlášenější vinice jsou dokonce v biodynamickém režimu a ten se postupem času rozšiřuje i na o něco méně zásadní parcely. Pro vlastní produkci Guillaume používá pouze šťávu z prvního, mimořádně šetrného lisování,  z cca 50 % svých nejlepších hroznů, zbytek prodává prestižním domům, v čele s Louis Roederer, kam putuje až 85 % Doyardovými nevyužitých hroznů.

Více než polovina produkce je vinifikována v dubových sudech různého stáří, zbytek fermentuje a následně se uchovává v nerezových tancích. Krátce před skončením fermentace se odeberou ,,unavené“ kvasinky a nahradí se čerstvými, ušlechtilými. Díky tomuto kroku a nízké teplotě trvá primární fermentace mimořádně dlouho. Na vzniklých kalech z ušlechtilých kvasinek je víno jak v tancích, tak sudech uchováváno minimálně 10 měsíců, až do lahvování. Všechna vína Doyard vyzrávají v láhvi minimálně 4 roky a mají zhruba o 1/5 menší tlak v láhvi, než je běžné u ostatních šampaňských vín, což má za následek delikátní, jemnější perlení. Jejich pravá hodnota se však ukáže až po mnohaletém zrání ve sklepích po degorzáži.

Produkce Champagne Doyard

Cuvée Vendemiaire 

100% Chardonnay (60 - 80 % Vertus, zbytek pak pouze Grand Cru obce Le Mesnil, Avize, Cramant a Oger), 50 % vína fermentovalo a zrálo v použitých dubových sudech, zbylých 50 % pak v nerezových tancích. Vína vyzrávají u Doyardů na jemných kalech v sudech i tancích minimálně 10 měsíců, teprve po té jsou míchána a lahvována. Polovinu vína tvoří aktuální ročník, druhou polovinu pak rezervní vína až do ročníku 1995. Zrání na kalech v láhvi trvá minimálně 48 měsíců, dosage 4 g/l.

Cuvée Revolution (brut nature) 

100% Chardonnay z pouze Grand Cru obcí v Cote des Blancs – Avize, Le Mesnil, Oger a Cramant. Polovinu vína tvoří aktuální ročník, druhou polovinu rezervy z předešlých 2-3 let. Víno prošlo fermentací a následným školením pouze ve starších dubových sudech, zrání na kalech v láhvi trvá 84 měsíců a výsledné víno není přislazováno dozáží.

Oeil de Perdrix Millésime

75 % Pinot Noir z vinice ,,Les Bonnes Hottes“ v Aÿ a 25 % Chardonnay z Grand Cru vinic (Le Mesnil, Avize, Cramant, Oger), smíchání hroznů pinotu i chardonnay probíhá už v lisu, oeil de perdrix (koroptví oko) je historický styl výroby vína, který spočívá ve velice pomalém, dlouhém a extrémně jemném lisování hroznů převážně tmavých odrůd révy vinné  – vzniklé víno má opravdu barvu koroptvího oka, zhruba 10 měsíců dlouhé vyzrávání na jemných kalech v sudech, minimálně 48 měsíců zrání na kalech v láhvi, dosage  kolem 2 g/l

Blanc de Blancs Grand Cru Millésimé

100% Chardonnay z Grand Cru vinic obcí Le Mesnil, Avize, Cramant a Oger a také sklizně jediného ročníku, 48 měsíců dlouhé vyzrávání na jemných kalech v sudech, zrání na kalech v láhvi vždy min. 84 měsíců, dosage  1-4 g/l, dle ročníku.

Clos de L´Abbaye Millésimé

100% Chardonnay z jediné, historické vinice, obehnané kamennou zdí v srdci Vertus, 1er Cru - ,,Clos de L´Abbaye“ – má pouze necelých 0,5 ha,  založena byla už v 17. století za zdí kláštera ve Vertus a dnes je součástí areálu vinařství Doyard. Poslední výsadba zde byla provedena v roce 1956 a po celou dobu je tato vinice kultivována organicky, poslední dvě dekády biodynamicky. Vinifikace a následné 15 měsíců dlouhé vyzrávání vína na jemných kalech probíhá v použitých sudech z Burgundska, zrání v láhvi na kalech minimálně 5 let, dosage do 4 g/l

Cuvée La Libertine

100% Chardonnay z vesnic Vertus, Le Mesnil, Avize, Cramant a Oger, 50 % báze (ročník 2000) + 50 % rezervy z 90. let. Zrání na kalech v láhvi probíhá minimálně 15 let a od počátku pod korkem!!! Do každé ze 1.001 láhví se po odstřelení kalů přidá 7 cl sladkého likéru ze staré Ratafii, vyrobené v 70. letech. Tento likér je uchováván v láhvích velikosti Jeroboam (3l) pod korkem. Výsledná dosage je pak 65 g/l (doux).

Cuvée La Libertine je jakýmsi výletem o více než dvě století zpátky v čase, kdy šampaňské bylo ještě sladkým vínem. Celková prezentace tohoto cuvée je inspirována šampaňským z 18. století. Autentická je samotná láhev ze skla, ve kterém nalezneme spoustu nedokonalostí, upevnění korkového špuntu konopným motouzem či vosková pečeť, která drží konopný motouz na svém místě. Jedná se opravdu o jedinečné cuvée, které v tuto chvíli nemá na trhu obdoby.

„Les Lumiéres“ Grand Cru Millesimé 2008

65 % Chardonnay z vinice „La Voie d´Oger“ v Avize, 35 % Pinot Noir z vinice „Les Bonnes Hottes“ v Ay. Obě vinice jsou od roku 2006, kdy vinařství převzal po svém otci Yannickovi extra-talentovaný Charles Doyard, obdělávány biodynamicky. Spontánní fermentace a následné 15 měsíců dlouhé školení vína ve 3x použitých burgundských sudech, zrání na kalech v láhvi 10 let, dosage 2 g/l. Ultra limitovaná edice prestižního cuvée, připravená ke dvousetletému výročí výstavby vinařství ve Vertus, kde doposud Doyardovi sídlí a vyrábějí svá mimořádná vína. Bohužel je toto cuvée zároveň i smutnou vzpomínkou na Charlese Doyarda, který nás náhle opustil 9. srpna 2017 v pouhých jednatřiceti letech. Původní název „Cuvée D“ byl změněn Charlesovým tatínkem Yannickem Doyardem v září 2018 po té, co ochutnal vůbec první láhev tohoto skvostu…  „Les Lumieres“ neboli „světlo“, které tu po sobě Charles zanechal…Až po ochutnání tohoto vína si člověk uvědomí, jak vzácný a geniální člověk Charles byl… Mimořádné pečlivosti se dostalo i celkové adjustáži tohoto cuvée, která podtrhuje velikost a jedinečnost tohoto vína.

Patří k nejslavnějším a nejrespektovanějším ginovým značkám světa, vyhledávají ho barmani i hosté barů, díky nezaměnitelné směsi bylin je lídrem prémiové kategorie. Třeba v reportu Drinks...
Praha má wine tourism v krvi. Stejně, jako si gurmán ve zvolené destinaci vybírá restaurace podle menu, které v nich chce ochutnat, je na tom podobně i znalec vín. Ten vybírá místo nejen na základě...
Milovníci whisky, ale nejen oni, se mají na co těšit. Pokud bychom tuto událost nazvali degustací, ani zdaleka bychom nenaplnili její význam a charakter. Jestliže jste se už setkali s akcí The...
Mít takto atraktivní portfolio vín se nepoštěstí každé firmě, ať se snaží sebevíc. Vinařství a vína, která se vyplatí do Česka dovážet a která za to stojí i kvalitou, jsou už často rozebraná. Na...
Odstartoval 11. ročník soutěže World Class, ve které soutěžící předvádějí nejkomplexnější barmanské dovednosti vůbec. Z červnového českého finále postoupí vítěz na globální barmanské klání. To se...
Před několika dny představené menu Mé první vzpomínky, čili Initial Experiences, má podle slov předního českého barmana Vítězslava Ciroka probudit zapomenuté myšlenky a rozpoutat zajímavé debaty...
Slavný gastronomický průvodce Gault&Millau má za sebou v Česku premiéru, v rámci které ocenil restaurace i samotné šéfkuchaře. V kuchařské obci první česká verze vzbudila emoce.
Jaké chutě vás na první dobrou napadnou, když se řekne Itálie? Rajčata a skvělé těstoviny? Prosciutto či mozzarella na pizze? Nebo vůně a chuť tradiční kávy? Sedět či chvíli postát v klasické...
Velký moment a pro nás unikátní událost – uprostřed degustační večeře v jedné z nejslavnějších restaurací světa Eleven Madison Park nás pozval přímo do kuchyně Dominique Roy, pravá ruka legendárního...