Pravidla hubnutí – jak vůbec na věc

Pravidla hubnutí – jak vůbec na věc

Petr Králík Petr Králík foto: Archiv redakce

Stravou dostanete tělo do pohody. Co máme vlastně zakódováno v genech? Energii, kterou z potravin přijímáme, je potřeba někde i vydat. Tak to prostě je. A ne, že budete celý den hladovět a pak si k TV uděláte BBQ!

Ať už se sami rozhodneme hubnout, nebo nás k tomu nutí různé okolnosti, vždy je dobré si nejprve uvědomit, co proces hubnutí znamená. Náhlé a bezhlavé vrhnutí se do nějakého dietního režimu, který nám jako jediný správný doporučí sousedka nebo kamarádi, často není tou správnou cestou, která nás dovede k očekávanému výsledku.

Hubnutí je totiž spíše změna životního režimu a přístupu k našemu životu, než pouhé omezování se v jídle.

Pravidel a doporučení je mnoho a nelze všechna uplatňovat na každého z nás. Pár základních pravidel bychom však měli dodržovat všichni. Zde jsou některá z nich.

1. Energetický příjem vs. výdej

Stravovací režim bychom měli mít nastavený tak, aby náš energetický výdej převyšoval energetický příjem. Pokud je však rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami přehnaný, výsledkem bude hladovění, únava a hlavně ztráta motivace v dalším pokračování redukce váhy a změně našeho režimu. Téměř jistý je i nástup jo-jo efektu (tedy opětovného zvýšení tělesné hmotnosti po její předchozí cílené redukci. Opětovné přibrání je pak zpravidla větší, než byla původní redukce). Správný postup je, když „pouze" mírně snížíme příjem oproti optimální hodnotě, a naopak výrazně přidáme na energetickém výdeji zvýšením našeho pohybu.

2. Pohyb

Bezpodmínečně nutné a nesmírně důležité pravidlo pro naše hubnutí. Bez pohybu, který musí být ideálně zvolený s ohledem na náš zdravotní stav (míra nadváhy, omezení pohybového aparátu…) není možné zdravě redukovat naši váhu. Pohyb máme zakódovaný v genech z dob pradávných a současný styl života je s tímto faktem v rozporu. Životní styl řady z nás vyžaduje, abychom si pohyb vyhledávali aktivně a často cíleně. Energii, kterou z potravin přijímáme, musíme i někde vydat. Jinak se začne ukládat.

3. Pravidelnost (stravy)

Pravidelností stravy v průběhu dne bychom měli předejít stavu hladovění. Hlad je důležitý signál našeho těla, které nám tím dává najevo potřebu příjmu energie z potravy. Přirozená reakce těla ve stavu hladovění je, že si nejprve začne ukládat energii z přijaté potravy na „horší časy". Proto je důležité jíst pravidelně, menší porce, ale zato vícekrát za den. Jde o udržení našeho metabolismu v neustálém běhu.

4. Odpočinek

Při hubnutí je velice důležitá i naše vnitřní pohoda, klid a co nejméně stresu. Je-li to naopak, potom se náš dlouhodobě špatný psychický stav podepíše na celkovém fyzickém stavu. Zásadně důležitý je dostatečný a kvalitní spánek, který by měl trvat minimálně šest hodin denně. Ideální je však udržet si ho až kolem osmi hodin denně (v závislosti i na naší fyzické zátěži v průběhu dne je spánek rozhodující pro regeneraci těla). Spaní bychom si měli dopřát jednofázové, tedy celistvé a ničím nepřerušované. Nejdůležitější fáze je zhruba hodinu po usnutí a současně kolem půlnoci až jedné hodiny ranní. Ke správnému spánku je důležité prostředí – tedy co největší tma, ticho a klid. Spánek u zapnuté televize určitě vhodný není.

Majitelé restaurací více než kdy jindy přemýšlejí o hudbě, která hraje z jejich reproduktorů. A někdy se obracejí na odborníky.
Mnozí z nás by v lednu rádi cestovali za příjemnějším klimatem, než nám střední Evropa na začátku roku nabízí. A právě rum je nápoj, který v sobě skrývá příběhy vzdálených tropických ostrovů,...
Začátkem příštího roku se vybrané podniky budou moci pochlubit jednou či více čepicemi – symbolem prestižního ocenění, které inspektoři francouzského průvodce udělují těm nejlépe hodnoceným...
Legenda vypráví, že před mnoha staletími přišla do údolí Cihuatán bohyně, která tamní půdu obdařila hojností a úrodností. Z její vůle údolí rozkvetlo do podoby úrodných polí s cukrovou třtinou a tou...
Ostrov Arran, známý také jako „Skotsko v kapesním vydání", nabízí rozmanitost krajiny i chuti. Toto místo se pyšní horami, plážemi a divokou přírodou. Mimo whisky je ideálním místem pro turistiku,...
Ročník 2013 byl pro oblast Champagne výjimečný svou pozdní sklizní, která připomíná události minulého století. I proto letos slavíme Vánoce s výjimečným champagne Amour de Deutz 2013.
Je to neuvěřitelné, ale skutečně je to už rok, co otevřela v Praze přímo na Staroměstském náměstí restaurace s příznačným názvem 420. Tvář a dobré jméno jí propůjčil jeden z nejrespektovanějších...
Pessione, malebná vesnice v oblasti Piemonte na severozápadě Itálie, je domovem jednoho z nejlegendárnějších jmen v historii výroby vína a nápojů. Casa Martini, centrum značky, která se proslavila...
Jeden z nejlepších hotelů Krkonoš, Aparthotel Svatý Vavřinec, nově otevřel Après-ski bar Grey Goose by Vavřinec. Toto místo nelze minout, naopak - budete se sem pro skvělé drinky často vracet!