Fakt to není žádná novinka – food porno v podobě tolik oblíbených zátiší s jídlem můžeme najít i na malbách starých mistrů. A jak se zdá, i oni si skutečnost přibarvovali.
Tři američtí profesoři Brian Wansink, Anupama Mukund a Andrew Weislogel se zabývali výzkumem, zda jídlo na obrazech namalovaných od roku 1500 do roku 2000 odpovídá realitě (Food Art Does Not Reflect Reality: A Quantitative Content Analysis of Meals in Popular Paintings).
Výzkumníci analyzovali z daného období 750 obrazů, na kterých se objevuje motiv jídla, zátiší nebo hostiny. Z tohoto počtu vybrali k bližšímu zkoumání 140 děl, na nichž byl zobrazen „rodinný pokrm“. Pak pomocí proměnných popsali, jaké potraviny či pokrmy jsou na stolech, v jakém jsou množství a v jakém procentuálním zastoupení.
A došli k překvapivým závěrům. Tyto obrazy odrážejí spíše ideální prostředí pro malíře nebo pro zadavatele díla. Zkrátka spíše než to, co se skutečně v domácnostech jedlo, malby zobrazovaly představu o bohatém jídle a zkoumané prostřené stoly mnohdy neodpovídají dostupnosti surovin ani příjmům dané skupiny osob.
Kromě jakéhosi chlubení se ze strany zadavatele díla, zde hrály roli také umělecké ambice malířů. Je to v podstatě stejné, jako když dnes na Instagram vkládáme co nejlákavější fotku toho, co před námi na talíři leží. Svou roli zde hrály také umělecké ambice malíře – prim hrála estetika zobrazovaného pokrmu a na opačném konci stála technická obtížnost malby.
Běžné a levné potraviny se na obrazech obvykle nevyskytují a nejčastěji konzumované potraviny jako kuřata, vejce, chléb nebo dýně, se zobrazovaly minimálně. Zato korýši se objevují na pětině obrazů, a to i ve vnitrozemí, kde se nemohli v žádném případě vyskytovat jako běžný pokrm. To platí i pro tropické citrusy. Zajímavé je, že chléb, který byl běžně dostupný - stejně jako jablka, se proti jablkům maloval o 74 % méně.
A ještě trocha čísel: 19 % obrazů obsahovalo zeleninu, 76 % obsahovalo ovoce, 39 % obsahovalo maso a 41 % obsahovalo chléb. Zelenina s nejvyšším výskytem z celkového počtu obrazů byla v sestupném pořadí artyčok, rajče, cibule, tykev a ředkev. Z ovoce byly zobrazovány zejména citrony (cca 1/3 obrazů), hrozny sledovaly podobný trend a jablka byla druhým nejčastěji zobrazovaným ovocem, zejména ve Spojených státech. Pomeranče a hrušky se objevují nejvýrazněji v italských obrazech. Maso s největším výskytem v celkovém počtu obrazů zastupují korýši, ryby a šunka. V kategorii mléčných výrobků byl nejčastěji zobrazován sýr, zejména na italských, nizozemských a amerických obrazech.
Takže hurá na Instagram a pamatujte – nefotogenické, ošklivé a chudé jídlo nefotíme!