Novodobých historek, jak přišly bramborové lupínky na světlo boží, je mnoho. Ta, která se ujala, je z roku 1973. Je z dílny reklamní agentury, která v novinách St. Regis označila za vynálezce George Cruma, jenž působil jako kuchař v luxusním hotelu Moon’s Lake House u města Saratoga Springs ve státě New York.
Stalo se to prý takto: 24. srpna 1853 jeho stálý klient a druhý nejbohatší z amerických magnátů, „král železnic“ Cornelius Vanderbilt nebyl spokojen s objednanými opečenými bramborami, které Crumovi několikrát vrátil. Byly na něj moc tlusté a mastné. Cruma stížnost velice pobouřila (zda hodil po číšníkovi pánví, se neví), a proto brambory nakrájel na co nejtenčí plátky, které osmažil na oleji a osolil. Vanderbilt byl z výsledku nadšený a restaurace tyto brambůrky pod názvem Saratoga Chips zařadila do svého menu. A mimochodem, lupínky pod touto značkou si můžete koupit i dnes.
Nás ovšem tučné a tlusté bramborové lupínky nepobuřují, a protože je naše redakce odvážná, vyzkoušeli jsme jich rovnou 30 druhů. Zvládli jsme to během jednoho odpoledne a naše žlučníky to kupodivu přežily. Čtyři hodnotitelé bodovali design obalu, vůni po otevření sáčku, křupnutí, texturu brambory a samozřejmě chuť. Maximální počet bodů, který mohl výrobek dosáhnout, byl 240 bodů. Hodnotily se pouze hladké, relativně stejně tlusté plátky různých příchutí.
Každý měl svého favorita, jeden hodnotitel dokonce chová k brambůrkům jistý odpor. Přesto panovala na výsledcích velká shoda a všeobecné překvapení, že chipsy z IKEA dopadly tak dobře. To bylo asi opravdu největší překvapení celého testu. Co naopak nepřekvapilo, bylo zjištění, že když si dáte brambůrky jen tak u televize, "sežerete je" na posezení bez ohledu na jejich kvalitu. Což se během testu opravdu nestalo. V přímém porovnání totiž některé opravdu luxusní a oblíbené značky zcela propadly a rozdíl v textuře nebo chuti byl mezi vzorky dramatický.
Ceny a odkazy na prodejce záměrně neuvádíme, protože některé druhy jsou opravdu jen na objednávku a jejich nákup je trochu dobrodružství. A až se někdy dostanete z bytové cely do zahraničí, nakupte si cizácké brambůrky na doma. Nemáte ani tušení, kolik příchutí a značek se u nás vůbec neprodává. Křupnutí zdar!
Abecední seznam dalších hodnocených lupínků: Da Vinci Chips - ol. olej, himalájská sůl; Flor de Sal - středozemní; Hobžovy - Strážnické, jemně solené; IKEA Festligt - houby; IKEA Festligt - sůl; IKEA Festligt - zakysaná smetana, cibule; Lay´s - chilli, limeta; Lay´s - sůl; M&S - čedar, červená cibule; M&S - hovězí Wellington; M&S - mořská sůl; M&S - mořská sůl, balsamikový ocet; M&S - mořská sůl, sladový ocet; M&S - parmazán, prosciutto; M&S - pečené kuře, česnek, bylinky; Mackie´s of Scotland - mořská sůl; Mackie´s of Scotland - mořská sůl, ocet; Pringles - original; Pringles - japonské BBQ teriyaki; Pringles - kuře tikka masala; Pringles - pekingská kachna, hoisin; Pringles - texas BBQ; Tesco - BBQ trhavé vepřové; Tesco - čedar, červená cibule; Tesco - mořská sůl, černý pepř; Tesco - mořská sůl, jablečný ocet; Tesco - thajské sladké chilli
BURTS - GUINNESS
Dojem:
Absolutní vítěz! Skvělá hořkosladká chuť ikonického irského stoutu. Ječmen je v relativně tlustém lupínku opravdu cítit a bude chutnat i lidem, kteří neholdují pivní kultuře. Křupnutí i textura brambory jsou skvělé. Anglická rodinná manufaktura Burts si dala záležet.
Podrobné obrázky v galerii pod článkem.
FLOR DE SAL - SOLNÝ KVĚT
Dojem:
Španělské bramborové lupínky se Solným květem z Mallorky patří mezi luxusní zboží a odpovídá tomu i cena. Stojí ovšem za to, chuť je vyvážená a delikátní, plátky tenké a dokonale křupnou. Nemusíte se bát využít tyto ručně sklizené brambory při svých gastronomických experimentech. Jen tak "u televize" jich je škoda.
Podrobné obrázky v galerii pod článkem.
M&S COLLECTION - ČERNÝ LANÝŽ, OLIVOVÝ OLEJ
Dojem:
Relativně drahé potraviny (a to i ve Spojeném Království) patří za etalon kvality. Stejně tomu je tak i v případě těchto ručně smažených lupínků. Podprůměrnou texturu a skoro žádné uspokojení při křupnutí vám zcela vynahradí vůně lanýžů po otevření sáčku. A ani chuť nezaostává. U televize jich je trochu škoda, ledaže si budete chtít dopřát u Růžové zahrady trochu toho luxusního oparu.
Podrobné obrázky v galerii pod článkem.
KETTLE - MOŘSKÁ SŮL, PEPŘ
Dojem:
Vyrobeno v Dánsku, relativně tlusté neloupané plátky a původní receptura z daleké Hawaje. To vše, včetně skvělé vůně a chuti, vyneslo tyto brambůrky na čtvrté místo. Křupnutí a struktura je trochu slabší, ale americký výrobce své řemeslo ovládá na jedničku. Kladně hodnotíme také obal, který je velmi dobře zpracován.
Podrobné obrázky v galerii pod článkem.
IKEA FESTLIGT - PEPŘ, PÓREK
Dojem:
Velké švédské překvapení celého testu. Zajímavá kombinace pepře s pórkem a kromě obalu - skoro nejlepší hodnocení. A právě obal, který téměř nechrání lupínky, uškodil celkovému dojmu nejvíce. Jinak se z nich stal černý kůň celého testu a ve všech hodnocených parametrech dosáhly nábytkářské brambůrky skoro plný počet bodů.
Podrobné obrázky v galerii pod článkem.