14. srpna se Praha slavnostně napije vína. Podle jednoho ze zakladatelů festivalu Antonína Suchánka na hosty čeká 60 vinařů a vinařství, z toho téměř polovina zahraničních. Festival rukodělných vín se těsně před svým začátkem a po roční pauze se opět vrací na Novoměstskou radnici.
Podle informací ze sociálních sítí se prý na festivalu Praha Pije Víno vypije 4440 litrů vína…
To je samozřejmě s určitou tolerancí... Ale každoročně naplníme čtyři 1100 l kontejnery prázdnými lahvemi. Ono se ale ne vše vypije, spousta vína skončí v odlivce. Pokud by se tolik skutečně vypilo, tak by to vycházelo skoro 3 l na návštěvníka, což asi není moc reálné. I když znám jedince, kteří to za ten den zvládnou.
A proč je letos Praha Pije Víno jenom jednodenní festival?
Těch důvodů je víc, ale ty hlavní souvisí se změnou místa. Festival se po roční pauze opět vrací na Novoměstskou radnici. Přiznám se, že jsme změnu místa museli řešit měsíc a půl před začátkem a některé věci již nebylo možné ovlivnit. Jsem ale moc rád, že se vracíme zpět na radnici. Loni jsme ji museli opustit kvůli situaci s Covidem. Letos jsme si s Bogdanem řekli, že je na čase vrátit festival tam, kam patří. Nejistota ze situace okolo Covidu je tu sice stále, ale nějak jsme si už mentálně nastavili, že je třeba vrátit se k normálnímu fungování.
Navíc doba není ještě stále úplně normální, jako v zatím nejlepších letech festivalu.
Máš pravdu. Festival se již druhým rokem koná v náhradním termínu. Srpen není ideální ani pro vinaře ani pro návštěvníky. Trefujeme se jim do dovolených. Myslím, že jednodenní verze Praha Pije Víno bude plně odpovídat i náladě ve společnosti, kdy lidé mají vůči hromadným akcím určitý ostych.
A kolik návštěvníků by tedy letos bylo optimálních?
S Bogdanem jsme si letos stanovili limit 500 návštěvníků. Je to hlavně z důvodů epidemiologických. Chceme hostům dopřát více prostoru a s tím spojený komfort.
O čem vypovídá letošní předprodej vstupenek?
Předprodeje festivalu byly u minulých ročníků vždy silné i v průběhu roku. Letos je to jinak. Lidé jsou, jak jsem říkal, opatrnější a nechtějí si kupovat vstupenky na akce v předstihu. Stejné postřehy mám i od kolegů, kteří pořádají kulturní akce. Největší prodeje budou samozřejmě pár dní před festivalem. Je to úplně jiná reakce na předprodej než v minulých ročnících. Velmi podobné to bylo i loni, kdy do poslední chvíle nebylo jisté, zda budeme moci festival na konci srpna uspořádat, a nakonec byla tehdy povolená maximální kapacita naplněna. Toto COVID dost ovlivnil. Uvidíme, jestli se to nějak dlouhodobě podepíše na chování lidí.
Podepsala se pandemie i na seznamu vystavujících vinařů?
To se stalo především na loňském, holešovickém festivalu. Mimo asi čtyř vinařů z Rakouska a jednoho ze Slovinska to byla ryze česko-slovenská záležitost. Letos bude Slovensko zastoupeno ještě více, včetně oblíbených Pivnica Brhlovce, Pivnica Čajkov a Marvla Tindo, z Levíc přijede po roční pauze opět Víno Svetík a pár dalších vinařů, kteří budou mít na festivalu premiéru.
Do Prahy míří i silná sestava z Rakouska, Slovinska a Maďarska, které bude reprezentovat hlavně region Somló. Somló je vyhaslá sopka a pro víno zcela unikátní terroir.
Když říkáš vulkanický, tak některá ta slovenská vinařství, která jsi zmínil, mají podobné podloží.
Přesně tak. Pokud bychom letos hledali nějaké téma festivalu, mohly by to dozajista být „vína z pod vulkánu“. Já sám osobně se velmi těším právě na souboj Sitno (Slovensko) vs. Somló (Maďarsko).
Jinak do Prahy míří i vinařství z Německa, Itálie a objeví se dokonce i jeden zástupce z Polska. Za sebe mám obrovskou radost, že si k nám opět našlo cestu rakouské ikonické vinařství Nikolaihof, které je nejstarším dosud fungujícím vinařstvím v Evropě. Jejich sklepy ve jsou ještě římské doby a historie sahá dokonce až do roku 63 n.l., kdy došlo k založení panství.
Z hlediska obsazenosti a zájmu vinařů se tedy vracíme do předcovidové doby. Mimochodem, celý seznam vystavujících vinařů je na našem webu www.prahapijevino.cz, kde si můžete ještě nějaký čas zakoupit vstupenku za výhodnější cenu.
Povedla se vám tedy letos naplnit kapacita festivalu, co se vinařů týče?
Naprosto. Celkem přijede šedesát vinařů, z čehož je více než polovina ze zahraničí. To je naprosto úžasné číslo. Pro srovnání připomínám, že v roce 2019, kdy se festival do Novoměstské radnice pomalu nevešel, bylo na Praha pije víno 90 vinařství. Vzhledem k tomu, že srpnový termín festivalu je pro vinaře v naprosto nevhodný, jedná se úžasný výsledek.
Jaký bude letošní foodcourt?
Kvalitní jako vždy, akorát se z Karlova náměstí přesune na nádvoří Novoměstské radnice. Hlavním tahákem a naším gastronomickým partnerem festivalu je Kro Kitchen. Samozřejmě nebudou chybět stálice jako Pivovar Matuška, pekárna Alf & Bet, Brut. - Wines & Oysters, Pelmeňárna a další.
Jak letos reagovali vinaři ze zahraničí na váš festival? Mají nějaké speciální podmínky a požadavky?
Naprosto skvěle. Jsou rádi, že můžou přicestovat! Byznys s naturálním vínem se díky pandemii narušil. Nešlo nikam cestovat, veškeré festivaly se zrušily a nikdo ani moc necestoval k samotným vinařům. Festivaly jako Praha pije víno jsou i o setkávání se, sdílení, networkingu a hlavně vzájemné inspiraci. O to všechno byl svět s autentickými víny ochuzen. Už jsme z toho tak trochu unavení, takže je na čase začít normálně fungovat. Všichni se těšíme, až si na Novoměstské radnici 14. srpna společně připijeme!