TOP 5 míst, kam si zašel na jídlo Anthony Bourdain

TOP 5 míst, kam si zašel na jídlo Anthony Bourdain

Redakce Redakce foto: Archiv William Mebane a Lonely Planet

Laurie Woolever, spoluautorka poslední Bourdainovy knihy World Travel: An Irreverent Guide, označila restaurace a pokrmy, které byly na vrcholu žebříčku zesnulého šéfkuchaře a moderátora.

Od kebabů a klobás, které jednoduše zhltnete po probdělé noci, abyste zmírnili ranní kocovinu, až po pikantní asijské nudle, grilované opeřence a ryby. Od složitých dušených pokrmů, polévek a gulášů, jejichž specifické chuťové profily vyprávějí své vlastní příběhy, až po klasickou starou francouzskou kuchyni. Anthony Bourdain jedl všechno a jeho životním posláním bylo podělit se o to se světem.

Ať už jste objížděli místa, která Bourdain prozkoumal, nebo jste nikdy nevlastnili ani cestovní pas, je to radost podívat se na svět jeho emotivní a někdy i zprofanovanou optikou. Anthony Bourdain po sobě zanechal unikátní odkaz. Najdete ho třeba i v knize World Travel: An Irreverent Guide. Je to dvacetiletá historie a zároveň cestovní mapa. Ta má každého gurmeta dovést do bodu, kde se stane šťastným, vnímavým, zvídavým a kvalitně se stravujícím cestovatelem.

Happy Paradise, Hong Kong

Tony, jak se mu říkalo a jak to měl rád, navštívil Hongkong hned na začátku svého TV dobrodružství a často se tam vracel. V jedné z epizod pořadu No Reservations někdy v polovině své televizní kariéry řekl: „Neustále se mě ptají, které světové město je nejlepší, co se jídla týče. Vždy odpovím, že se nikdy nespletete, pokud si vyberete Hongkong."

Bourdain prý miloval pečenou husu a vepřové maso, mořské plody i domáckou, pohodovou atmosféru tamních restaurací a dai pai dong, což jsou venkovní stánky s jídlem. Oblíbil si elektrizující noční trhy a pouliční jídlo, stejně jako zdejší luxusnější restaurace.

Při své poslední návštěvě v roce 2018 se nadchnul pro restauraci Happy Paradise, kterou vlastní a provozuje šéfkuchař May Chow, jehož kuchyně je hypermoderní a zároveň prosycená kantonskou tradicí. Zvláště si Bourdain všiml soté krevet s dýní opečenou na pánvi, sušenými jikrami krevet a krevetovým olejem. Ochutnal i středně propečeného holuba, zauzeného na čajových listech, nebo kuře na žlutém víně ve stylu Hakka podávaného se smaženou rýží s hlívou ústřičnou a chryzantémovým máslem. A vše se mu to zdálo „skutečně lahodné“.

www.happyparadise.hk

Restaurant Paul Bocuse, Lyon

Velkolepá lyonská kulinářská kultura s obrovskou tradicí fascinovala i Anthony Bourdaina. A to po celá desetiletí. V roce 2014 navštívil město ve společnosti šéfkuchaře a tamního rodáka Daniela Bouluda. Tvrdí, že na každé zastávce, která zahrnovala jídelnu základní školy, bouchony a bistra, soukromou loveckou chatu a jeden z chrámů lyonské vysoké kuchyně - restauraci Paul Bocuse, se dobře najedl.

Zesnulý šéfkuchař i jeho společník si pochutnávali na klasickém menu, včetně polévky z černých lanýžů VGE pojmenované po bývalém francouzském prezidentovi Valérym Giscardovi d'Estaingovi, dali si celého mořského ďasa pečeného v ozdobné krustě s omáčkou choron a také legendárního lièvre à la royale, tedy pokrm z pomalu vařeného divokého zajíce, zalitého omáčkou z jeho vlastního mletého srdce, jater a plic, která byla zahuštěna jeho vlastní krví. „Chuťově bohatá a nádherná omáčka zakončená lanýži a bylinným likérem chartreuse... Naprosto ztracená archa úmluvy staré kuchyně," komentoval užaslý Bourdain.

www.bocuse.fr

Bún Bò Huế Kim Chau, Huế, Vietnam

Trvalo více než deset let nepřetržitého cestování po světě a mnoha návštěv Vietnamu, než se Bourdain konečně dostal do Huế v centrální oblasti. Huế, kdysi sídlo císařské moci dynastie Nguyễn, je dodnes centrem vietnamského intelektuálního, kulturního, náboženského a kulinářského života. Huếská kuchyně se sice vyznačuje malými, křehkými a vizuálně zajímavými pokrmy, jako jsou rýžové placky vařené v páře a palačinky plněné krevetami, vepřovým masem a zeleninou, ale jídlo, které si slavného šéfkuchaře získalo, byla chutná polévka bún bò Huế, konkrétně ta, kterou podávají v restauraci Bún Bò Huế Kim Chau na tržnici Dong Ba.

„V hierarchii lahodných, kašovitých věcí v misce je bún bò Huế na samém vrcholu," řekl, zatímco seděl na stoličce a v ranním vlhku si vychutnával jídlo. Propracovaný vývar z kostí provoněný citronovou trávou, kořením a fermentovanou krevetovou pastou. Rýžové nudle obložené křehkou, pomalu vařenou hovězí kýtou, knedlíčky z krabího masa, vepřovou nožkou a huyet-krvavým koláčem, ozdobené limetkou, koriandrem, zelenou cibulkou, chilli omáčkou, rozdrcenými banánovými květy a klíčky fazolí mungo... Nejlepší polévka na světě! Stejně sofistikovaná a komplexní miska jídla jako v jakékoli dobré francouzské restauraci. Skutečný vrchol kulinářské gastronomie," chválil Bourdain.

Ganbara, San Sebastian

„Klidně můžeme tvrdit," řekl Bourdain v jedné z epizod pořadu Parts Unknown, „že v Evropě není lepší místo, kde se dobře najíst, než město San Sebastian. V přepočtu na obyvatele je tam více restaurací s michelinskou hvězdou než kdekoli jinde na světě. Ale i ty obyčejné, neoceněné podniky jsou skvělé! Láska k jídlu a důraz na ty nejlepší suroviny jsou základem zdejší kultury a života."

„Letím sem pokaždé jako střela," řekl Tony o restauraci Ganbara. Provozovatele Juana Mari a Elenu Arzakovi prý považoval za svou druhou rodinu. Tady ho to tak trochu zbavuje pověsti, že vždy vyhledává nové a neznámé. Tady to měl prostě rád a rád se na toto místo vracel. „Místní specialita, ta nejznámější, je pro mě z Ganbary i ta nejlepší. Smažené divoké houby a foie gras se syrovým žloutkem navrchu, který se škvíří a mísí s horkými houbami."

www.ganbarajatetxea.com

Pastrami Queen, New York

Pozorný čtenář dobře ví, že i redakce VisitChef miluje skvělé pastrami. A nebylo tomu jinak ani u Anthony Bourdaina.

New York je pravděpodobně kulinářským hlavním městem USA a nabízí obrovské množství téměř všech druhů světových kuchyní, z nichž většinu vyrábějí lidé, kteří se sem teprve nedávno přistěhovali z jiných koutů planety. A z míst, která Bourdain v New Yorku zbožňoval, by se dal napsat samostatný článek. Tentokrát ale pojďme vypíchnout jediné newyorské kulinářské potěšení, Pastrami Queen se svými pobočkami na Upper East a na West Side Manhattanu.

Pokud jde o košer restaurace, Katz's Deli a Barney Greengrass jsou sice v New Yorku slavnější a mají delší historii i větší pověst, ale když Anthony Bourdain připravoval v roce 2017 interview s časopisem Variety o svých oblíbených restauracích v rodném městě, řekl: „První věc, kterou si dám, když se vrátím do New Yorku, je sendvič s pastrami. Pastrami Queen je má opravdu skvělé pastrami, pokud náhodou ne nejlepší, tak jedno z nejlepších ve městě. Prostě dobrá, příjemná kombinace tuku a libového masa. Je to pravý, nefalšovaný sendvič, maso je podávané teplé na čerstvém měkkém žitném chlebu, se správným druhem hořčice. Pro mě je to základ dobrého newyorského jídla."

www.pastramiqueen.com

 

Zdroj: The Guardian

Singapur, oficiálně Republika Singapur, je jedinečný ostrovní městský stát v jihovýchodní Asii. Jeho strategická poloha, pouhý jeden stupeň severně od rovníku, sehrála klíčovou roli v jeho vývoji jako hlavního globálního obchodního centra. Může se pochlubit bohatou historií delší než osm století.
Anthony Bourdain by asi namítal, že když na pastrami do New Yorku, tak jinam. Ale Katz´s Deli je místem, kde se tento geniální sendvič zrodil, proto jsme si ho nemohli nechat ujít.
Nádherná Vila Nova de Gaia se vyjímá na kopci naproti centru metropole a funguje přitom od roku 1890 jako Graham's Lodge. Právě zde zraje všechno portské víno. Každá návštěva zrekonstruovaného...
Večeře o samotě se stává běžným zážitkem. To, čemu jsme se dříve vyhýbali, protože prostě bylo divné jít na jídlo sám, je dnes přirozenou volbou lidí, kteří tráví většinu času svého každodenního...
Deset světových destinací, které by měl v následujícím roce navštívit každý gurmán. Které z nich navštívíte právě vy?
Čtyři hodiny vzdálená německá metropole se může stále pochlubit kávovou scénou, kterou bude ta pražská jenom stěží dohánět. Kam si v Berlíně zajít?
Africké přísloví: Ten, kdo jí sám, nemůže diskutovat o chuti jídla s ostatními.
Pláže jako v Karibiku, fantastická kuchyně a skvělé víno. To a ještě mnohem více naleznete v Apulii, prosluněném rovinatém kraji na jihu Itálie.
Kakao, rýže, ovoce, vanilka, káva a samozřejmě cukrová třtina – to jsou nejdůležitější suroviny pocházející z Červeného ostrova, jak je Madagaskar celkem trefně nazýván. Největší z ostrovů Indického...
Nevelký ostrov Mauricius je známý svými plážemi, překrásnou přírodou a také rumem. Ten je oblíbený díky své vysoké kvalitě a jedinečné chuti. Pokud sem plánujete zajet, rozhodně byste neměli...