Přestože se Japonsko potýká s prudkým nárůstem pandemie, některé tradice se prostě vynechat nemohou. Tak jako patří k novoročnímu zvyku návštěva chrámu, nelze přerušit ani první aukci "hatsuseri" na tokijském rybím trhu Toyosu.
Tento slavný a také turisty velmi oblíbený rybí trh však vstoupil do roku 2021 tak trochu jinak. Místo obvyklého pokřikování obchodníků a frenetického tempa při vydražování jednotlivých pokladů moře byla první letošní aukce nezvykle komorní. Vzhledem k tomu, že více než 180 zaměstnanců trhu bylo testováno pozitivně na Covid, byla zavedena velmi přísná opatření a veřejnost byla z aukce zcela vyloučena. Jednotliví obchodníci pak nesměli dokonce ani vykřikovat nabídky, vše bylo vedeno pomocí elektroniky a mikrofonů.
Již tak utlumenou atmosféru podtrhla nezvykle nízká cena největšího novoročního úlovku, kterým byl 208 kilogramů vážicí tuňák obecný z prefektury Aomori. Již zmíněná suma byla ničím oproti předcházejícím dražbám. Posuďte sami:
2021 — 20.8 mil. yenů | 202.600 US Dol. | 4.359.365 Kč
2020 — 193.2 mil. yenů | 1.75 mil. US Dol. | 37.668.925 Kč
2019 — 333.6 mil. yenů | 3.1 mil. US Dol. | 28.187.401 Kč
Zkušení pozorovatelé si vysvětlují takto nezvykle nepovedenou aukci aktuálními okolnostmi, tedy především nízkým počtem zúčastněných na samotné aukci, i menší poptávkou, protože restaurace nefungují v běžném režimu, a také celkovým sentimentem společnosti, která šetří.
To se konečně odrazilo také ve špatném odhadu mnoha odborníků, že tuňáka vydraží restaurace Sushi Zanmai, která se během těchto populárních aukcí nedrží zpátky a právě ona vydražila v roce 2019 tuňáka za rekordní sumu. "Nepřišlo nám to vhodné, v této napjaté době je třeba se ovládat," prohlásil Kiyoshi Kimura, ředitel výše uvedeného podniku. Kimura - místní sushi mini celebrita zve na tyto exponované aukce televizní štáby, a spolu s nimi i zákazníky pak rybu veřejně naporcuje. Vzhledem k tomu, že Tokio vstupuje do jednoměsíčního stavu nouze a restaurace musí po 20. hodině zavřít, je jeho postoj celkem pochopitelný.
Šťastlivcem, který tuňáka vydražil, byla společnost Yamayuki, která jej obratem dodá do michelinské sushi jednohvězdy Ginza Onodera v Tokiu, Shanghai, Hawaii a LA. Šéfkuchař řetězce sushi barů Akifumi Sakagami v souvislosti s dražbou řekl: "V těchto temných dobách chceme našim zákazníkům přinést jídlo a naději."
Přestože je letošní cena vydraženého tuňáka jen zlomkem té loňské, stále se jedná o 8. nejvyšší částku od roku 1999. Zda chutná hůře jen proto, že vyšel levněji, jsme nezjistili.