Sypou to, fakt to sypou. 25. ledna se vyhlašovaly prestižní ceny pro UK a Irsko. A jak to dopadlo? Pro ně krásně!
Průvodce MICHELIN Guide pokračuje v oceňování restaurací a mnohá světová média se zabývají myšlenkou, jestli to má letos smysl. Navíc je tu další otázka – jak pečlivá a přísná mohla být hodnocení komisařů během roku, kdy jsou restaurace více zavřené, než otevřené? Samozřejmě je to diskutabilní stejně, jako několik dalších témat v souvislosti s tímto průvodcem, ovšem pořád se mu nedá upřít prestiž a marketingový nástroj pro restauraci, která je v této „bibli pro jeden rok“ zapsána. Michelin stále zůstává požehnáním, nikoli prokletím či polibkem smrti.
Ceremonie letos i pro UK a Irsko proběhla online a tedy bez okázalostí, gala párty a setkání kuchařských superstar pod jednou střechou. Důvod je jasný.
Letošní udělování začalo speciálními cenami. Restaurace Noble Hollywood má nově Service Award, Maison Bleue má Sommelier Award, mladík Kray Treadwell je podle MICHELIN Guide "Youg Chef" letošního roku a dublinský kuchař Ross Lewis s úsměvem v přímém přenosu na dálku přijal ocenění Mentor Chef Award.
Letošní udělování přineslo britským a irským restaurací celkem 22 nových hvězd. 17 z těchto podniků se může nově pyšnit jednou hvězdou, 3 podniky poskočily na dvě hvězdy a nejpříjemnějším překvapením jsou dvě nové trojhvězdy.
Jedničky a dvojky
Zde máte rychlý seznam restaurací, které získaly nově v průvodci jednu hvězdu a tím pádem je dobré je navštívit, až nás opět pustí za hranice domoviny: Muse (London), Osip (Somerset), Shaun Rankin at Grantley Hall (Yorkshire), Dede (Baltimore, Co. Cork, Ireland), The Latymer (Surrey), Hide and Fox (Kent), Behind (London), Roots (York), Cail Bruich (Glasgow), Hjem (Northumberland), Cornerstone (London), Davies and Brook (London), Outlaw's New Road (Cornwall), Benares (London), Casa Fofo (London), Pea Porridge (Bury St Edmunds, Suffolk), Thomas Carr 1873 (Devon) and Sola (London). Na to, že některé z nich díky loňským restrikcím téměř nepřežily, to není špatné…
I v těchto nejistých dnech, týdnech a měsících MICHELIN Guide ohlásil povýšení tří restaurací z jedné hvězdy na dvě. Tím pádem má průvodce Great Britain & Ireland 2021 dohromady 20 podniků s dvouhvězdičkovým označením.
A. Wong – první z nových dvouhvězd, vede ambiciózní a koncentrovaný šéfkuchař Andrew Wong. Michelin jeho vaření v této „číně“ popisuje jako rafinované, sofistikované, vybalancované mezi kreativitou a skvělou chutí. Inspektoři oceňují jeho přesnost a soustředění ve všem, co připraví. „Stejně jako čínské tradice, Wongovy pokrmy ukazují rozmanitost a originalitu. Osobnost šéfkuchaře se promítá na talíři do jedinečných interpretací,“ hlásí inspektoři. K obědu tu dostanete třeba „skvěle připravený dim sum, ale až menu Chuť Číny, podávané jako večeře, hostům předvede kompletní repertoár tohoto talentovaného kuchaře.“ Pokud si toto menu objednáte, připravte se na „tříhodinovou kulinářskou plavbu po Číně, kdy budete nedočkavě vyhlížet další a další změnu kurzu pomocí následujícího servírovaného chodu.“
Da Terra je druhou nově dvouhvězdičkovou restaurací. Její šéfkuchař Rafael Cagali pochází z Brazílie, ovšem kromě toho ctí i kuchyni svého pradědečka. Ten je původem z italské Verony. A právě tato kombinace se promítá do zpracování originálních pokrmů, vycházejících z brazilských tradic. „Chutě a textury jsou okouzlující a podmanivé, barvy září, prezentace nápaditá,“ oceňují inspektoři MICHELIN Guide. Pokrmy hostům servírují samotní kuchaři a doprovází je podrobným popisem. Co víc si přát?
Story, třetí novou dvouhvězdu, lze vnímat jako elegantní oázu Londýna, které šéfuje mladík Tom Sellers. Inspektoři oceňují moderní techniky, luxusní ingredience (champagne, ústřice, kaviár atd.), pečlivost, preciznost, perfektní vizuální provedení. K obědu si ve Story dáte pěti- či sedmichodovku, večer ideálně devítichod. Průvodce upozorňuje i na zajímavé dezerty, například Storeo, což je pikantní verze Oreo, ochutnat nutně musíte i pre-dessert Paddington bear, což je foie gras, kardamom a citrusová marmeláda. Vypadá to fakt luxusně.
Ženy, které milují hvězdy
UK a Irsko mají aktuálně celkem sedm tříhvězdových restaurací. Je to proto, že letos přibyly dvě nové. Krásné na tom je, že obě vedou ženy.
Jednou z nich je Clare Smyth (restaurace CORE by Clare Smith). Clare patří mezi nejnadanější kuchaře v UK, síla její kuchyně spočívá ve tvorbě moderních pokrmů s perfektně koncentrovanými chutěmi i texturami, ovšem v decentním stylu. Charakteristická pro její práci je elegance a dokonalá čistota (i prezentace) jednotlivých chodů. Výsledkem jsou velice sofistikovaná jídla. Clare nepovažuje svůj úspěch za samozřejmost, neustále zdokonaluje i pokrmy, které jsou aktuálně na menu a to včetně vinného párování. CORE je jednoduše elegantní gurmánská restaurace s akcentem na přírodu, udržitelnost a tedy suroviny, které nakupují od špičkových britských farmářů i výrobců.
Hélène Darroze, šéfkuchařská hvězda s francouzskými kořeny, po dvouměsíčním uzavření na konci roku 2019 pod křídly skvělého hotelu The Connaught znovu otevřela restauraci. Tentokrát v modernějším vzhledu, ovšem přitom dokázala uchovat její tradiční eleganci. Také vaření se díky vysoce kvalifikovanému kuchyňskému týmu posunulo. Připravují zde tříchodový oběd, večeře je pěti- nebo sedmibodová.
Samotné vaření je ovlivněno domovinou Hélène, rafinované francouzské pokrmy dají vyniknout skvělé hlavní surovině, kterou podkreslují další ingredience. Inspektoři ocenili eleganci, sofistikovanost, náročnost přípravy a koncentrované chutě jednotlivých pokrmů. Přitom zůstávají „dokonale lehké, mají dokonalé provedení a kuchaři maximálně dbají na detail“.
Na závěr nutno dodat, že letos MICHELIN Guide Great Britain and Ireland Guide 2021 vyjde pouze online. Průvodce si tedy prolistujete skrz přes webové stránky, případně si nainstalujete do telefonu aplikaci Michelin Guide.