V USA jako u nás. „Furt dokola posloucháme stejný příkaz, abychom naše provozovny znovu a znovu zavírali. Přitom neexistuje žádný vědecký důkaz, že by nemělo být nebezpečné jíst venku.“ Provozovatelé restaurací se zlobí na vládu.
Virální video majitele populárního amerického řetězce Slapfish, Andrewa Gruela, silně zarezonovalo u majitelů restaurací po celých Spojených Státech.
Gruel, jehož restaurace s mořskými plody jsou hojně navštěvované a sledované, v něm ventiluje svoji frustraci z nařízení vlády, která nedělá pro americkou gastronomii dost. Místo toho, aby díky vládě restaurace zvládli krizi přečkat, mnoho z nich natrvalo zavírá a zavřelo.
Stejně jako česká gastroscéna, i ta americká hodně krvácí. A ne poprvé si americká vláda myslí, že gastronomové si mají pomoci sami, jak jsem již psali v jiném článku. Data z americké Národní asociace restaurací momentálně odhadují, za posledních osm měsíců ztrátu ve výši 215 miliard amerických dolarů z gastrobyznysu napříč celými Státy. Kvůli krizi již bylo více než 100 000 provozů definitivně zavřeno, a z toho třetina dle odhadů nedostane žádnou kompenzaci od státu.
Restaurace dělají vše, co jim vláda nařídí a mnohdy i něco navíc. Když přišel zákaz stolování uvnitř provozoven, utratily tisíce dolarů za venkovní zařízení, aby i nadále mohly vítat své hosty. Následně přišel i zákaz provozu venkovních sezení. Mnohé z nich tak mají pocit, že vláda zašla až moc daleko.
Žádný výzkum totiž neprokázal, že by venkovní stolování vedlo k prudkému nárůstu koronavirových onemocnění. Navíc americká vláda občanům doporučuje outdoorové aktivity jako procházky v parku či kempování. A od toho podle pobouřených majitelů nemá venkovní stolování příliš daleko.
„Samozřejmě, každá forma činnosti, při které dochází k blízkému kontaktu s ostatními, má určité riziko přenosu viru,“ vysvětlují zástupci provozoven. „Nejbezpečnější by bylo zavřít úplně vše. To ale vyžaduje finanční stimul, podporu ze strany vlády vyplacenou gastroprovozům. Jinak se znovu neotevřou ani v době, kdy to už bude možné a bezpečné.“
Od místní přes státní až po federální úroveň – pomoc pro restaurace bojující o přežití byla minimální. Mimo malého stimulačního balíčku přímo od města Los Angeles a malou naději, že v Kongresu projde návrh zákona ohledně záchrany americké gastronomie, je k dispozici jenom málo prostředků, které by zajistily budoucnost restaurací v pokoronové době. Pokud zákon o podpoře restaurací vstoupí v platnost, USA může na oživení gastrosektoru rozdat až 120 miliard dolarů. Nicméně to tak zatím ani zdaleka není.