„Doba se změnila a nikdo nedokáže predikovat, co dál nás ještě čeká,“ skupina několika pražských restaurací a barů přichází s aktivitou, která je má navzájem propojit.
Patnáct podniků, mezi které patří například restaurace DISH, Vallmo, Spojka Karlín či The Eatery, stejně jako cukrářství Votre Plaisir a v neposlední řadě třeba letenský bar Cobra, se postupně „šikuje“ pod hlavičku Gastro SPOT. Nejde ani tak o nějakou novou gastronomickou skupinu, jako o volné sdružení, ve kterém se koncepty hodlají navzájem podporovat.
„Myšlenka začala vznikat v kritickém období pro gastronomii, někdy v polovině října. Řešila se kauza třicetiprocentní provize rozvozovým službám, odboráři veřejně kritizovali naše podnikání a do téhle šílené doby chtěli moji známí otevřít provoz. Chtěla jsem je podpořit přesdílením na sociálních sítích restaurace Aureole,“ vysvětluje Natálie Dušková, general manager Aureole a zároveň iniciátorka Gastro SPOTu. „Oni byli na nule, my máme přes dva tisíce sledujících, naše přesdílení by jim mohlo do začátku přinést potencionálně první objednávky a nové sledující. Jak to ale udělat, aby z toho nevzniknul spam?“
Tam někde vznikl Gastro SPOT. V Praze je spousta podniků, kde provozovatelé společně se zaměstnanci sedí a čekají na každou objednávku, přitom nemají připravené desetitisíce na marketing. „Pojďme se propojit, promluvit si o tom, co funguje, sdílet spolu myšlenky a podpořit se navzájem.“
Podpora zde znamená nejen sdílení fotek a informací o produktech spřízněných podniků na sítích, ale třeba propojení přímo skrze produkty. Když před pár dny připravil v Beers&Cheers v Myslíkově ulici svůj pop-up Tomáš Levý, nabízel se tam i koktejl OKENA, a ten dodali bonviváni z baru Bonvivant´s CTC. I takto může fungovat vzájemná spolupráce. Na prosinec plánují pár zajímavých akcí, které budou určitě lákavé i pro zákazníka.
Projekt zatím funguje skrze profily na Facebooku a Instagramu. Dle slov Natálie je ambicí mít v dohledné době pro Gastro SPOT vlastní aplikaci. Znamená to, že projekt odezněním restrikcí spojených s pandemií COVID-19 nezanikne. „Díky dlouhotrvajícím omezením nejsme schopni předvídat, co se stane s naším zákazníkem. Kolik z nich zůstane v online prostředí, kdo zůstane u objednávek jídla domů a do restaurace už nepůjde, kdo získal zálibu ve vaření a bude si kupovat jenom suroviny, nebo kdo si ohřeje hotové jídlo ze zavakuovaného pytlíku. Teď to netušíme, nezjistíme, v této chvíli je taková věc špatně měřitelná a projeví se až u porovnání meziročních tržeb.“
Zmíněná aplikace nemá být zaměřená konkrétně na rozvoz či jiný druh gastroodvětví. Ambice je uchopit všechno, co se spřízněných podniků týče, od novinek a speciálních nabídek, kalendářů akcí až po story jednotlivých provozů.
Plánem v první fázi projektu je mít v Gastro SPOTu do dvaceti podniků, které by si koncepčně nekonkurovaly. „Nemá to být projekt pro stovky restaurací. Spříznění má být blízké, všichni se budou navzájem znát. Musíme si prostě vonět,“ dodává Natálie Dušková.