Nejlepší odpad je ten, který nevznikne – to je heslo cirkulární ekonomiky.
Jejím cílem je maximální využití přírodních zdrojů a princip je jednoduchý – snaha využít nepotřebný materiál nebo odpad jako zdroj dalšího zpracování.
V tomto spolupracují dvě zavedené české firmy: Biopekárna Zemanka a Plzeňský Prazdroj. Biopekárna Zemanka vyrábí sušenky a krekry, které podléhají velmi přísné certifikaci bio kvality, Plzeňský Prazdroj je symbolem českého pivovarnictví a opírá se o tradiční ryze české technologické postupy a kvalitu použitých surovin.
Co je na krekrech tak zvláštního? Jsou vyrobené v podstatě z odpadu. Ale z toho nejkvalitnějšího – jsou z plzeňského mláta. Mláto vzniká v pivovaru při výrobě piva a má skvělé vlastnosti. Obsahuje méně sacharidů než běžná mouka a je velmi bohaté na vlákninu, bílkoviny i vitamín E. A když si je do práce vezme pekárna, která si zakládá na těch nejkvalitnějších BIO surovinách, vlastním know-how a úctě k zákazníkovi, vzniknou jedinečné mlátové krekry, které se skvěle hodí k pivu, čaji i jen tak k zakousnutí.
Základem je kvalitní mláto mistrů sládků Prazdroje, kteří ve své sladovně promění kvalitní sladovnický ječmen na slad. Ten smíchají s vyhlášenou měkkou vodou z plzeňských pivovarských studní a po uvaření a scezení jim zbyde mláto. A zatímco pivo následně kvasí a leží, mláto putuje do Zemanky, kde z něj pekaři připraví jedinečné slané, sýrové nebo česnekové krekry. „Chceme ukázat, že taková věc je ekonomicky smysluplná, což je v cirkulárních projektech klíčové,“ říká Jan Zeman. „Cílem je kvalitní produkt, který chutná. Proto například v krekrech je podíl mláta čtvrtina. Ve větším množství totiž dělá mláto nahořklou, obilnou pachuť“, dodává.
A můžeme se těšit dál. Další velký projekt se rýsuje ve spolupráci s Ikeou. Zemanka chce zpracovávat kávovou sedlinu z jejích restaurací. Obdobně běží testy na krekry a sušenky ze zeleninových a ovocných výlisků, které zbývají v restauracích UGO po odšťavnění.
Cílem cirkulární ekonomiky není uspokojit touhu lidí zachránit odpad za každou cenu a koupit výrobek jen kvůli dobrému pocitu, že se něco nevyhodilo. A v tomto případě ani to, že výsledný produkt bude prodávaný na návštěvnických centrech Prazdroje, Ikey, Uga nebo Zemanky. Jde o to, aby o něj byl zájem v běžné prodejní síti - díky jeho chuti a vlastnostem. A také to, aby byl ekonomicky smysluplný.