Pokračování populární první knihy a barmanské učebnice The Cocktail Balance 2.0 vyjde koncem září tohoto roku. Předobjednávky jsou na webových stránkách The Cocktail Balance. Harcinik je i tentokrát odhodlaný podělit se o své znalosti, opět se pustil do témat souvisejících s barmanskou profesí.
Publikace Cocktail Balance 2.0 je určena jak pro zkušené barmany, tak pro začátečníky. Je to pohled do Harciníkova vlastního zápisníku nashromážděných znalostí, doplněný o poznámky na okraji a připomínky. Nyní se o ně dělí s kolegy, čímž naplňuje poslední část svého motta „Learn - Grow - Pass it on“, přičemž si nic nenechává pro sebe.
Ve stejném formátu jako předchozí kniha je The Cocktail Balance 2.0 rozdělena do tří částí: teoretické, praktické a inspirativní. Nyní je v ní ale více detailů. Například v teoretické části Harciník sdílí excelové tabulky s maržemi, náklady na koktejly, zásobami a (tím nejdůležitějším) ziskem, plus výpočty, které umožňují zjistit veškerou ekonomickou stránku drinku. Na druhé straně se ještě hlouběji zabývá procesy a nástroji, které barmanovi zlepší kreativní proces.
Praktická část zkoumá mixologické techniky a technologie. V prvním vydání byla tato sekce připravena jako úvod pro studenty, nyní se však Harcinik dělí o rozsáhlejší, podrobnější a komplexnější informace vycházející z jeho dlouholetých zkušeností, jako jsou například karbonizace a klarifikace. Některé z těchto procesů se začaly využívat na barové scéně ve větším teprve nedávno; enzymy se dříve používaly pouze ve výrobě, ale nyní jsou k dispozici pro použití v baru.
Všech 15 surovin v části o receptech a koktejlech je v této knize nových. Harciník u nich vychází z několika rostlin, které je možné nasbírat nebo získat na více kontinentech, například kopřivy a borovice, a upozorňuje i na známé, ale ne příliš používané ingredience, jako jsou třeba angrešt a černá rýže. S ohledem na udržitelnost má každá ingredience tři doprovodné recepty na složky koktejlů nebo přílohy navržené tak, aby se využilo co nejvíce dané ingredience, čímž se sníží množství odpadu a zvýší efektivita. Například dužina, semena a olej ze semen dýně mají každý svůj vlastní recept. Recepty zahrnují i složitější postupy, jako jsou laktofermentace, složité nálevy a použití enzymů, aby bylo možné připravit co nejlepší koktejly. Pro každou ingredienci jsou uvedeny dva recepty na koktejly, twist na klasický koktejl a jeden z Harcinikových signature koktejlů. To znamená, že pro 15 hlavních ingrediencí je k dispozici 45 receptů na složky a 30 receptů na koktejly.
Část Odkaz slovenského barmanství se zaměřuje na Slováky, kteří se prosadili ve světě. Stanislav Vadrna, Martin Šiška, Rastislav Kasár nebo Marika Debnárová jsou jen některé z osobností, které se dělí o své poselství či filozofii, aby se všichni mohli inspirovat. V neposlední řadě, stejně jako v předchozí knize, jsou součástí Poznámek základní recepty, návody a podrobné popisy, které doplňují složitější postupy v hlavní části knihy. Zahrnuty jsou i základní koktejlové recepty z první knihy.
Harcinik připravovanou knihu komentuje: „V první knize bylo mým cílem zpřístupnit barmanství všem. V knize The Cocktail Balance 2.0 se opravdu věnuji barmanskému umění a vědě. Neustále se snažím učit a rozvíjet, ale hlavně sdílet, aby se všichni kolem mě mohli také učit a rozvíjet. Opravdu se těším na to, jak může novinka 2.0 prospět barmanské komunitě, a na to, jak na něm mohou ostatní stavět a společně dosáhnout více, než bych kdy dokázal sám.“
Knihu The Cocktail Balance 2.0 si můžete předobjednat na webových stránkách The Cocktail Balance, k dispozici je v angličtině jako velmi elegantní publikace v pevné vazbě. Kromě toho bude vydána jako ebook ve slovenském jazyce a v této formě ji realizační tým chce distribuovat zdarma. Stanislav Harciník se svým týmem tak chce pozvednout a posunout vpřed barmanské řemeslo na Slovensku jako výsledek filozofie autora, kterou je vracení peněz místní barové komunitě.