Všichni je známe a jsou pro nás etalonem klasické americké restaurace se sportovním barem a místem pro narozeninové oslavy. Místem, kde se scházejí partičky na pivo, na skvělá hovězí whiskey žebírka nebo cibulové kroužky, to vše zakončené litrem mléčného koktejlu nebo půl kilem brownies s karamelovou polevou.
Takových poboček je po světě více jak 800 a je radost tam chodit, nebo je dokonce provozovat. Ovšem jen do té doby, než svět napadne koronavirus a musíte to všechno zavřít. TGI Friday’s patřila v USA k posledním velkým hráčům, který odolával do poslední chvíle, a nakonec musel poslechnout nařízení vlády také. Generální ředitel Ray Blanchette v rozhovoru pro Bloomberg prohlásil, že přes všechny snahy o rozšíření nabídky, rozvozové služby a online objednávky, klesly tržby společnosti o 50 %, nedostává se hotovosti a min. 20 % z 386 amerických poboček se pravděpodobně již neotevře (z celkového počtu 831 poboček jich je 446 v zámoří).
V dubnu byla dokonce zrušena plánovaná fúze se společností Allegro Merger Corp., od které si TGI Friday’s slibovalo nalití nového kapitálu a případný vstup na burzu. A protože tento krok nevyšel, budeme pravděpodobně svědky dále se prohlubující krize, která tento řetězec postihla. V loňském roce totiž klesl provozní zisk o 11,3 % a průměrná návštěvnost se snížila o 9,1 %. Letos se dostat do zisku není technicky možné.
Oblíbený řetězec restaurací bojuje, jak se dá. Hosty chce nalákat na neokoukané koncepty interiérů, hudební novinky a přepracované osvětlení. Pro stálé zákazníky připravil velmi propracovaný a štědrý věrnostní program. Pro ty, kteří si chtějí grilovat doma, nabízí dokonce Surf & Turf kit, což jsou syrové suroviny (např. žebírka, krevety, steaky, losos), které si připravíte svépomocí. Současná krize v segmentu restaurací, založených na franšízách, je smrtelný koktejl brutální konkurence, změny zákaznických preferencí a snahy dostat hosty dovnitř. Objednat jídlo přes telefon je totiž snadné a sníst ho doma ve slipech tak pohodlné.