Don Papa uvádí na oslavu výročí objevení Filipín limitovanou edici Port Cask.
Od epické plavby Fernãa de Magalhãese, prvního přistání Španělů na Filipínách a zároveň i první cesty kolem světa uplynulo 500 let. Značka filipínského prémiového rumu Don Papa uvádí na oslavu tohoto významného výročí limitovanou edici Don Papa Port Cask. Rum z filipínského ostrova Negros, kde roste jedna z nejsladších cukrových třtin na světě, zrál nejprve dva roky v sudech po bourbonu. Poté byl na dalších pět let uložen do rubínově zbarvených sudů po portském vínu.
Výsledkem je znamenitý rum tmavého, kořeněného charakteru s hřejivou, dlouhotrvající ovocností. Hluboké tóny lékořice, hořké čokolády a třtinového cukru následované pikantními krvavými pomeranči, zralými červenými bobulemi a jemným nádechem čerstvé vanilky dodávají tomuto rumu jedinečný chuťový profil. Limitovaná edice Don Papa Port Cask vedle své chuti a vůně zaujme i perfektně zpracovaným obalem. Surrealistický design odráží aspekty Magalhãesovy odysey, nástrahy neznámých vod, kterým výprava musela čelit, i exotickou faunu a floru, se kterou se na Filipínách členové posádky poprvé setkali. Milovníci rumu i jeho sběratelé nový přírůstek portfolia značky Don Papa netrpělivě vyhlížejí. Na českém trhu bude k dostání v listopadu 2021.
500 let známé Filipíny
Konec patnáctého a počátek šestnáctého století byly dobou velkých objevů. Průzkum zámořských oblastí, vedený zejména Portugalci a Španěly, přispěl k rozvoji světového obchodu i k novému poznávání světa. Jednu z největších a nejvýznamnějších výprav podnikl Fernão de Magalhães, mořeplavec portugalského původu, který snil o plavbě k Ostrovům koření západní cestou, s vírou, že se jedná o cestu rychlejší. Tehdy byla objevena pouze polovina Atlantiku a na poznání většiny Jižní Ameriky se teprve čekalo. Když Magalhãesův plán portugalský král odmítl podpořit, obrátil se mladý Portugalec na španělského krále. Protože Portugalsko a Španělsko na poli objevů soupeřily, vyvolala tato cesta mnoho kontroverzí. Kořist celé výpravy, tedy koření, byla velice lákavá. V té době bylo koření velmi žádanou komoditou, hlavním obchodním artiklem a mělo větší cenu než zlato. Magalhães s flotilou pěti galeon vyplul v srpnu 1519 na západ. Poháněla ho touha dosáhnout toho, na co si dosud nikdo netroufl.
První Magalhãesovou zastávkou byl ostrov Tenerife na Kanárských ostrovech. Plavba pokračovala dále přes Atlantský oceán jihozápadním směrem přes rovník. Lodě pluly podél jihoamerických břehů, až nakonec pronikly do nehostinných patagonských vod. V říjnu 1520 objevily mezi Ohňovou zemí a dnešním Chile ústí hledaného průlivu. Průliv kapitán nazval „Kanál všech svatých“, ale jeho námořníky byl pojmenován Magalhãesův průliv, což se dosud nezměnilo. V roce 1521 se Magalhãesova flotila náhodou přiblížila k majestátnímu souostroví, místu, které na mapách zatím neexistovalo. Objevila Filipíny. Magalhães našel svou smrt na jednom z filipínských ostrovů, jeho výprava je však jednou z těch, které nastálo přetrvají v paměti.
Zdroj: Tisková zpráva