Škola vaření Laboratorio zve na nový kurz zaměřený na filipínskou gastronomii. Pod vedením šéfkuchaře Martina Kortuse si účastníci osvojí přípravu řady vybraných lahůdek.
Pro Filipíny typickým mořským plodům a rybám dodají nádech exotiky. Tradiční filipínské chutě se pojí například s krevetami. Menu zahrnuje i ceviche z vynikajícího mořského vlka. Vrcholem večera budou kachní prsa flambovaná v prémiovém filipínském rumu Don Papa. Z něj připravené drinky zároveň doplní celou exkurzi do barevného světa chutí a vůní Filipín.
Pestrá jako Filipíny samotné, taková je filipínská kuchyně. Je silně ovlivněná kulturami národů, které byly s Filipínami v průběhu historie dobrovolně či nedobrovolně spjaty. Inspiraci převzala z kuchyně španělské, čínské, indické nebo japonské, ale mísí se v ní i řada západních vlivů. Do její podoby se promítá rovněž nátura Filipínců, jejich vřelost a pohostinnost.
Je oblíbená pro svou lahodnou chuť a lákavou vůni. Její výrazné barvy pak dotváří zážitek pro všechny smysly. Prolínají se v ní tři chutě: slaná (alat), sladká (tamis) a kyselá (asim). Ve většině pokrmů, od hlavních jídel až po dezerty, jsou v rovnováze, jindy zase skvěle zafunguje kontrast jednotlivých chutí. „Filipínská jídla nepřestávají překvapovat svou kreativitou a rozmanitostí. Díky široké nabídce masa, mořských plodů, bylinek, zeleniny a tropického ovoce nabízí filipínský jídelníček od každého trochu. Spojením chutí pak vzniká jedinečný celek,” říká Martin Kortus.
Vedle lákavých pokrmů je nedílnou součástí filipínské gastronomie i oblíbený třtinový destilát – rum. Prémiový rum Don Papa pochází z filipínského ostrova Negros, kterému místní přezdívají Sugarlandia. To proto, že zdejší cukrová třtina je díky tamnímu klimatu jednou nejsladších cukrových třtin na světě. Don Papa zraje 7 let v dubových sudech na úpatí sopky Mount Kanlaon. Jeho výjimečná chuť s tóny vanilky, medu a kandovaného ovoce je perfektním základem drinků, které filipínské dobroty na kurzu doprovázejí. Okouzlí ale i samotný.
Zdroj: Tisková zpráva