Od teď už budete počítat bublinky v pivu. Vědci totiž zjistili, kolik bublin má dokonalý půllitr.
Po nalití piva do sklenice se uvolní proudy drobných bublin, které stoupají k povrchu a vytvářejí požadovanou pěnu piva. Když praskají, uvolní oxid uhličitý a ten propůjčí nápoji jeho oblíbenou ostrost. Kolik ale je bublin v pivu?
Tuto otázku si položili vědci v The American Chemical Society a zcela nevědecky odhadli, že je to něco mezi 200 000 a 2 miliony bublin v každém dobrém ležáku. Je ale celkem těžké se s nimi o tom hádat.
Jeden z nejoblíbenějších alkoholických nápojů po celém světě vládne především svými ležáky, které se konzumují pravděpodobně nejčastěji. Vyrábějí se fermentačním procesem, při kterém se (velmi jednoduše řečeno) cukry přeměňují na alkohol a oxid uhličitý. Během komerčního balení lze nápoj sytit oxidem uhličitým, čímž se dosáhne požadované úrovně sycení. Kromě toho poskytují tyto bubliny důležité senzorické prvky při degustaci piva, podobně jako u šumivého vína. Přenáší totiž aroma. Sycení oxidem uhličitým dle vědců pijáka piva lechtá na nose, čímž vylepšuje jeho zážitek z pití piva.
Už v minulosti se například Gérard Liger-Belair, výzkumný pracovník na univerzitě v Remeši, zabýval počtem bublinek po nalití champagne do skleničky – flétny. A zjistil, že je jich přibližně 1 milion. Ovšem do této chvíle se nevědělo, kolik je jich v pivu. Dnes už můžeme ulehnout či napít se piva s pocitem, že jsme zase o něco moudřejší.