Společnost Up Česká republika reaguje na současnou tíživou situaci restaurací a vzdává se svých provizí v gastrosektoru v jejich prospěch.
Vyslyšela tak výzvu platformy Moje restaurace Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR z 15. 10. 2020 a na tomto slevovém opatření s ní chce úzce kooperovat. Jedná se o další formu podpory gastrozařízení. Již dříve společnost Up ČR přistoupila k odměňování zákazníků za útraty v restauracích, zrychlení proplácení papírových stravenek a zrušení denního limitu na eStravence.
„Uvědomujeme si, že se díky současným omezením mnohé restaurace ocitají na hranici existence. Vedle již zavedených opatření na jejich podporu jsme se proto rozhodli udělat zásadní krok, a to vzdát se do konce tohoto kalendářního roku nároku na veškeré provize v gastrosektoru,“ říká Stéphane Nicoletti, generální ředitel společnosti Up Česká republika.
Opatření vstupuje v platnost počínaje 30. říjnem 2020 a bude se vztahovat na platby realizované v restauracích a dalších gastronomických provozech skrze eStravenku i papírové stravenky ChèqueDéjeuner. Trvání opatření do konce tohoto kalendářního roku má dvě hlavní příčiny. „Spíše než drobnou úlevu na delší dobu potřebují restaurace zásadnější pomoc v nadcházejících dnech a týdnech, které budou klíčové. Proto jsme se rozhodli pro kratší, ale výraznější opatření,“ vysvětluje Nicoletti.
Stravovací paušál jako další rána
Druhým důvodem je nejistá budoucnost kvůli plánovanému stravovacímu paušálu. „V našem oboru je totiž velmi těžké predikovat jakýkoliv další vývoj v situaci, kdy se některé oborové organizace mohutně postavily za návrh stravovacího paušálu, který již v příštím roce – pokud by byla příslušná novela přijata – sníží počty lidí ochotných se pravidelně stravovat v restauraci a s velkou pravděpodobností tak citelně zasáhne i naše služby,“ popisuje Nicoletti.
To přinese podle vyjádření restauratérů v první etapě růst cen poledních menu a následně hrozí propouštění, v horších případech zavírání některých z nich. Restaurace a závodní jídelny může „stravovací paušál“ připravit až o 35 miliard korun, které jim podpora zaměstnavatelů ve formě stravenek a dotovaných obědů přináší. „Možná i tento aspekt ekonomiky stravenek by měly vzít oborové organizace v potaz při snaze o záchranu restaurací,“ dodává Nicoletti.
Zdroj: Tisková zpráva