Přestože se řeznicí vyučila na Novém Zélandu, Monika Remeš bude na nadcházejících World Butchers’ Challenge reprezentovat Českou republiku. Na soutěž v kategorii World Champion Butcher Apprentice se připravuje pod dohledem mistra řezníka Františka Kšány z Amasa. Před porotu světového řeznického šampionátu, který se letos uskuteční v Paříži, předstoupí 30. března 2025.
Rodačka z Moravy Monika Remeš odjela na Nový Zéland v roce 2019 a zůstala zde celých pět let. Po práci v ovocných sadech se přesunula na jatka, kde zastávala pozici baličky masa. Záhy ovšem začala pokukovat po řeznických postech, a to ze zcela prozaického důvodu – byly lépe placené. Jakmile ale Monika Remeš k řeznickému řemeslu přičichla, nadchla se pro něj natolik, že si na Novém Zélandu dodělala kvalifikaci a také se zúčastnila tamní soutěže Apprentice Butcher of the Year. A vyhrála.
Jediná soutěžící z Česka
Nyní se Monika Remeš připravuje na další soutěž, ovšem už „doma“ v České republice. Po svém návratu v loňském roce se spojila s mistrem řezníkem Františkem Kšánou z Amasa a nyní pod jeho dohledem a za podpory Ambiente a Amasa trénuje na světový řeznický šampionát World Butchers’ Challenge. Ten lze bez nadsázky označit za největší řeznickou událost na světě.
Na konci března se do Paříže sjedou nejlepší řezníci z celého světa, aby změřili síly ve třech kategoriích: soutěže jednotlivců World Champion Butcher Apprentice a World Champion Young Butcher a klání týmů World Butchers’ Challenge. V tomto roce zde Česko bude mít poprvé i svou zástupkyni – Monika Remeš se utká s ostatními řezníky v první kategorii, World Champion Butcher Apprentice.
„Chtěla bych samozřejmě vyhrát, ale také lidem ukázat, že řezničina je atraktivní řemeslo a tradice, která s sebou může přinášet nejen cestování po světě a reprezentaci národa v soutěžích, ale i další možnosti kvalifikace, posouvání řemeslných hranic a učení se něčemu novému,“ prozrazuje Monika Remeš svou motivaci.
Aby se sbíhaly sliny
Co přesně Moniku Remeš v Paříži čeká? Soutěžící v její kategorii dostanou půlku jehněte, celou vepřovou kotletu s bokem, kostí a kůží, hovězí velkou květovou špičku s kostí a dvě celá kuřata. Během dvou a půl hodiny musí tyto partie rozbourat, zpracovat a vytvořit z nich pult jako v řeznictví, který by představila zákazníkům. Použít k tomu může vlastní koření, marinády a ozdoby. Porotci, kterými jsou zkušení řezníci a kuchaři, následně jednotlivé účastníky obejdou a ohodnotí jejich pulty s produkty. Body může pak získat nejen za technické dovednosti, ale především za celkovou prezentaci a inovaci.
„Kreativita zde hraje velkou roli. Naším úkolem je vytvořit jakousi masovou ‚cukrárnu‘, z níž bude porotcům přecházet zrak. Samozřejmě neméně důležitá je i technika a čistota práce, dodržení hygienických norem, kdy například nemůžete mísit hovězí maso s vepřovým. V neposlední řadě se hlídá i čas a sleduje se schopnost soutěžícího si práci adekvátně rozvrhnout,“ popisuje průběh soutěže František Kšána, mistr řezník z Amasa.
Zda se Monice Remeš podaří pařížskou porotu ohromit, se dozvíme už 30. března 2025.
Zdroj: Ambiente