Zatímco okurky nebo brokolice vám na talíř přinesou pouze zelenou, s paprikami si užijete mnohem větší kreativitu. A nejenom to.
Červené papriky vám přinesou o trochu jiné benefity než například beraní roh. A jestli už si letošní papriky nestíháte vypěstovat sami ve skleníku na zahradě nebo v květináči na balkoně, můžete je zakoupit v obchodech Tesco, kam je dodává česká firma Blanická.
Červená paprika patří k nejdostupnějším. Obsahuje betakaroten, který je významným antioxidantem. Má nezastupitelnou funkci při ochraně kůže proti poškození v důsledku nadměrného vystavování slunci. Následně vám také pomůže si opálení déle uchovat. Důležité také je, že obsahuje až čtyřikrát více vitamínu C než citrony. Červenou barvu má také kapie, kterou poznáte díky podlouhlému špičatému tvaru. I ona obsahuje vysoké množství vitaminu C a proto je důležitá pro posílení vaší imunity. Bez obav ji můžete nabídnout také dětem, protože je sladká a nepálí.
Zelené papriky obsahují sice méně karotenů a vitaminu C, ale za to jsou bohaté na kyselinu listovou. Tato kyselina je také známá jako vitamín B9 či folát a je nezbytná pro tvorbu krve a normální růst a vývoj plodu během těhotenství. Doktoři ji doporučují ve zvýšeném množství (400 μg a více) přijímat již několik měsíců před otěhotněním, jelikož mícha a mozek dítěte se vytváří již v prvních týdnech těhotenství. Pokud tedy plánujete miminko a nechcete do těla přijímat potravinové doplňky z lékárny, dopřejte si čerstvý salát z papriky, špenátu, rajčat a ořechů.
Zatímco předchozí papriky je nejlépe konzumovat syrové, beraní roh je nejoblíbenější nakládaný. Beraní rohy jsou mírně pálivé, ale oproti feferonkám nebo čili jejich pálivá chuť po chvíli odezní. Mohou tak ochutit jídlo i těm, kteří pálivosti jindy příliš nefandí. Nakládané se hodí jako příloha k masu, ale také uzeninám a sýrům. Za jejich pálivou chuť může kapsaicin, který známe zejména z čili papriček. Přírodní léčitelství využívá pálivé papriky k urychlení metabolismu a zlepšení krevního oběhu, podpoře trávení a střevní peristaltiky a k ničení nebezpečných střevních bakterií, které způsobují zažívací potíže. Obklady s obsahem kapsaicinu prohřívají kůži a svaly, čímž mohou pomoci potlačit bolest. Opatrní by však měli být lidé se srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem. Čím více však paprička obsahuje kapsaicinu, tím více vás její konzumace dokáže zahřát. A někdy vás také dokáže pěkně zapotit.