Jubilejní 10. ročník nejprestižnější barmanské soutěže světa vyhrál František Dandáš z karlovarského Becher´s baru. Získal tím nejen možnost reprezentovat Česko na globálním finále v Šanghaji, ale také speciálně navrženou cenu.
Soutěž Diageo Reserve World Class organizovaná společností Stock Plzeň-Božkov má od minulého týdne nového barmanského šampiona, kterým se stal František Dandáš z Becher´s baru. Pětice barmanů Luca Cerqueglini, František Dandáš, Tomáš Gec, Patrik Škamla a Martin Vogeltanz se během finálového večera utkala, mimo jiné i o prestižní cenu navrženou designerem Janem Plecháčem. Dnes už víme, že to bude právě František, který odcestuje do Šanghaje reprezentovat Česko na světovém finále, jako letošní nejlepší barman. České barmanské umění se ve světě rozhodně neztratí, což dokazuje i umístění loňského vítěze národního kola Jana Šebka, který mezi barmanskou elitou z různých koutů světa vybojoval třetí místo.
Odkaz na barmanské mistrovství i architekturu
Cenu pro letošního vítěze národního klání představil na novinářském setkání její autor, charismatický designér Jan Plecháč. Ten při tvorbě této ceny vždy vychází z určité esence barmanského světa. „Inspirací pro design letošní ceny byla náročnost barmanského povolání, kdy člověk musí být opravdový srdcař a připravit tisíce drinků, než dostane možnost zúčastnit se takto prestižní soutěže. Cena je proto tvořena brčky z nerezu, která jsou poskládána do snopce. Odkazují na celou historii barmana, čím vším si musel projít a kolik drinků připravit. Vrchol tohoto seskupení tvoří odnímatelné zlaté brčko představující vítězný drink,“ přibližuje podobu ceny Jan Plecháč a dodává: „Design ceny rovněž odráží architekturu mrakodrapů a odkazuje tak na historii i budoucnost. První mrakodrapy byly stavěny v Chicagu, které je také jistým způsobem spjato se začátky alkoholové kultury. Vizi budoucnosti naopak naplňuje čínská Šanghaj, kam vítěz odjede na světové finále a která je považována za město třetího tisíciletí, jemuž dominují mrakodrapy.“
Propojení ukryté v detailu
Materiál použitý na výrobu ceny pro vítěze jubilejního ročníku nebyl zvolen náhodou. Nerezové slámky totiž barmani důvěrně znají a tento materiál odnepaměti patří k barmanství. Designér navíc propracovaností díla odkazuje na to, co mají podle něj design a mixologie společného, a to detail. „Propojení těchto dvou světů tkví v detailu. Designér ani barman nikdy nehledí na kvantitu, nýbrž na kvalitu. Ať už se jedná o vyvážení chutí či brilantnost zpracování,“ dodává Jan Plecháč.
Zdroj: Tisková zpráva STOCK Plzeň-Božkov