Restaurace oplývá luxusem a má svůj styl. Slibuje špičkové jídlo jako samozřejmost.
Historická budova U Dörferů z roku 1905 zdobí jednu z nejvýznamnějších ulic v Praze, která vede na místě bývalého historického vodního příkopu, který dříve odděloval Staré a Nové Město. Nyní nese název Na Příkopech.
V této lukrativní ulici ve spodní části Václavského náměstí v nádherném opečovávaném domě existovala, a nově opět existuje, restaurace Pelikán. Gastronomický provoz sahající do zlaté éry Lídy Baarové, který se stal vzrůstajícím fenoménem v době největšího úspěchu Karla Gotta.
Většině obyvatel Prahy se vybaví neonové logo symbolizující noční život. Restaurace Pelikán je nyní po rekonstrukci a po delší odmlce elegantnější než kdykoliv předtím. Spodní část určená běžnému provozu, tedy výsostně nasytit chuťové pohárky a odebrati se dále. Toť původní záměr, který je po všech stránkách bez výhrad. Další patro je klubové, určené jen pro členy a se salónkovým nádechem, a je otevřené celou noc až do šesti do rána.
Za gastro část zodpovídá executive chef Jakub Šimek, který své zkušenosti nasbíral pod vedením Zdeňka Pohlreicha v Divinis či v restauraci Zinc v hotelu Hilton Prague Old Town. Po boku mu stojí sous chef Aleš Veselý, kterého si mnozí mohou pomatovat z pražského podniku Mercato, kde působil po svém návratu z německého Baden-Badenu.
Srdcem celého podniku je manažer Jan Curylo, který současně s Martinem Mlejnkem zastává úlohu sommeliéra. „Víme, že Pelikán býval fenoménem a uděláme maximum, aby se jím postupně opět stal. Místem elegance, kvality a současně luxusu pro ty, kteří to ocení. Žádná selekce či nabubřelý fine dining. My jím jsme, ale nejde nám o škatulku, ale o spokojené hosty. Víme, že jsme skvělí a uděláme vše proto, aby i současná generace pochopila, že luxusní podniky nejsou tabu, ale splněný sen každého a kdykoliv,“ dodává Jan Curylo.
Rozjezd v době pandemie není nic moc
Stejně jako při jeho prvním otevření jen několik měsíců před válkou. Pelikán ale svým konceptem doslova přelétává, ať se píše rok 1939 či 2020.
Například díky svému signature chodu, který skýtá nejlepší drůbež na světě vůbec, francouzská modronohá kuřata Bresse Aoc – opravdu delikatesa. Společně s krémovou Bouillabaisse se šafránem může mít host pocit, že se ocitl v Marseille.
Kuchyň hlásí, že hranice nejsou limitní. Chtějí jenom hledat nejlepší evropské suroviny, pak je sem co nejrychleji dostat, připravit, naservírovat a současně je kvalitně zapít.
Restaurace Pelikán disponuje dvěma bary. Jeden je umístěn v hlavní restauraci v 1. patře, druhý je v klubové části ve 2. patře celého historického objektu.
Nabídky obou stanovišť jsou rozdílné, avšak šéfbarman je pouze jeden. Je jím David Lažan. Zakládá si na jednoduchých kombinacích, které nejsou prvoplánové. Na ukázku lze zmínit Bylinkovou bouři, která je na bázi českého likéru Karlovarské Becherovky a čínského čaje. „Perfektně se hodí na úvod večeře i na samostatné popíjení. I ti, kteří neholdují bylinkám, budou mile překvapeni, jak skvěle pitelný tento drink je. Mou osobní specializací jsou koktejly na závěr večeře, ať už jako digestiv nebo drinky dezertního typu,“ dodává šéfbarman David Lažan.
Díky sommeliérské dvojici Janu Curylovi a Martinu Mlejnkovi je také výběr vín hodně zajímavý. V klasickém vinném lístku vína začínají na 790 Kč a končí cca na 30.000 Kč za lahev. Pokud host vyjde schody do klubu, najde zde ještě dražší kousky. Tam jsou totiž v nabídce vína i za 100.0000 Kč.
Navíc bude mít restaurace Pelikán krásnou zahrádku přímo Na Příkopech, která bude v barvách luxusní alkoholové značky. Prémiová nabídka bude sázkou na jistotu.