Jeden z nejlepších kuchařů světa vydává novou knihu. Pokračuje tak ve svém výzkumu počátků kultury stravování.
„Těžko můžeme pochopit naši současnost, pokud jsme se nepodívali na to, kdy, jak a kde to všechno začalo,“ říká světoznámý Ferran Adrià. Při psaní nové knihy The Origins of Cooking: Palaeolithic and Neolithic Cooking se vžil do role průvodce, který čtenáře dovede až ke kořenům toho, jak se vyvíjely stravovací a pitné návyky lidí v průběhu času.
Je to zároveň třetí kniha v edici Bullipedia, vydáná elBullifoundation. Navazuje na úspěšné tituly Coffee Sapiens (2019) a What is Cooking (2020).
Geniální kuchař ve své třetí knize pokračuje ve svém výzkumu počátků kultury stravování. Je zřejmé, že je jí fascinován. Prostřednictvím své nadace elBullifoundation, kterou založil poté, co s bratrem zavřeli legendární španělskou restauraci elBulli, svého času nejlepší restauraci na světě, spolupracuje s archeology, antropology, historiky a kuchaři. Dává tak dohromady ucelený obraz o vývoji našeho vztahu k jídlu v průběhu času.
Kniha je rozdělená do čtyř kapitol, které popisují základní fáze vývoje potravy a úpravy jídla. Začíná paleolitickou érou (před ohněm), pokračuje dobou po objevení ohně pro vaření přes počátky zemědělství a domestikace hospodářských zvířat a končí dobou po objevu keramiky. Právě to jsou momenty, které pro lidstvo znamenaly revoluci ve způsobu, jakým vaříme a jíme. Kousek po kousku se pomalu posouvá historií až k momentu elegantního stolování a ke snaze vnímat jídlo jako potěšení.
Kniha to není levná, v předobjednávce za ni zaplatíte rovných 120 € (na Amazonu 150 $), ale pro gastroprofesionály či amatéry, kteří hledají hlubší znalosti o jídle a kultuře s ním spojené, je to levná vstupenka do hluboké minulosti. Navíc od jedné z nevětších žijících legend gastronomie.