Firma Bioleather vyvinula biologicky odbouratelnou kůži z odpadu z rajčat. Indický výrobce alternativní kůže vyvinul rajčatový kompozit, který je lehký, vzdušný a snadno se čistí.
V roce 2021 získal tento unikátní materiál ocenění za nejlepší inovaci v oblasti textilu v rámci soutěže PETA Vegan Fashion Awards. Bioleather nyní nabízí výběr bot a tašek z rajčatové kůže, kromě toho umí firma upravit materiál na míru pro partnerské společnosti, které chtějí materiál použít ve svých vlastních výrobcích. Alternativa kůže, popisovaná jako "exotický materiál s jedinečnou strukturou, barvou a vlastnostmi", je vyrobena ze dvou oddělených vrstev. Přírodní vlastnosti dle výrobce chrání konečný tvar před deformací, materiál je také popisován jako lehký, snadno čistitelný a odolný vůči vodě a oděru.
V současnosti Bioleather vyrábí i další typ biologicky odbouratelné veganské kůže získávané z mikrobů. Tento materiál je uhlíkově neutrální a vyrábí se s použitím zcela přírodních barviv. K dispozici je také exotická verze napodobující strukturu aligátoří kůže, která je prý ideální pro použití v luxusních výrobcích.
Řada společností se nyní snaží vytvářet udržitelnou kůži z různých materiálů rostlinného původu, které by jinak přišly nazmar. V Indii společnost Atma Leather přeměňuje odpad z banánů na alternativní kůži, kterou používají módní značky, jako je Rashki, zatímco Fleather zpracovává vyřazené chrámové květiny. Ve Spojených arabských emirátech vytvořila společnost Leukeather alternativu exotické kůže z lusků tamarindu říčního, zatímco společnost Zèta ve spolupráci se společností Nespresso vytvořila kůži z kávové sedliny.
Zdroj: vegconomist.com